Co może oznaczać automatyzacja finansowa dla CPA

W tym tygodniu Invoiced, platforma automatyzacji należności, opublikowała nowe badania na temat tego, gdzie zawód księgowego i finansowego stoi na drodze do przyjęcia technologii automatyzacji finansowej. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących umów CPA opartych na tych wynikach.

1. Klienci będą oczekiwać, że CPA zapewnią bardziej strategiczną, konsultacyjną usługę

Ponieważ klienci zdają sobie sprawę, że automatyzacja może odciążyć menadżerskie zadania i teoretycznie zmniejszyć liczbę godzin płatnych rachunków, wynika z tego, że będą oczekiwać, iż ich CPA będą przeznaczać część tego czasu na zapewnienie bardziej strategicznego i konsultacyjnego poziomu usług. Alternatywą jest oczywiście po prostu pobieranie mniejszych opłat za tę samą pracę.

Można uzyskać kilka wskazówek na temat tego, jak prawdopodobnie zmieni się rola księgowego, obserwując, jak digitalizacja wpłynęła na branżę biur podróży. W tym biznesie widzimy biura podróży (te, które pozostają) świadczące bardziej spersonalizowane usługi, szybciej obsługujące i wykorzystujące nowo odzyskane zdolności do obsługi większej liczby klientów w lepszy sposób.

Jak więc będzie musiała ewoluować podstawowa natura bycia CPA? Najbardziej udane CPA będą dążyć do zminimalizowania czasu spędzanego na prowadzeniu podstawowych ksiąg rachunkowych i wprowadzaniu danych oraz na wybieraniu czasu przeznaczonego na analizę danych i opracowywaniu bardziej operacyjnych zaleceń dla klientów.

Dołącz do naszej listy mailingowej

Wpisz swój adres e-mail, aby zapisać się do naszego newslettera i otrzymywać co tydzień najlepsze informacje o AccountingWEB.Wpisz adres e-mail *Enter adres e-mailSign up

2. Będzie większa presja na CPA, aby byli technicznymi «choreografami»

Prawie każdy CPA w pewnym momencie zapewniał w imieniu klientów doradztwo lub bezpośrednią pomoc w zakresie wdrażania i zarządzania pewną formą technologii rachunkowości. Jak pokazują ostatnie badania, zawód ten uznaje zdolność do integracji z innymi systemami za najważniejsze kryteria do rozważenia (51%) przy wdrażaniu technologii automatyzacji finansowej.

Bardziej niż kiedykolwiek przedsiębiorstwa oczekują, że systemy będą ściśle zsynchronizowane, co zmniejszy wysiłek związany z wprowadzaniem danych/błędów i pozwoli jednej ręce przedsiębiorstwa wiedzieć, co robi druga strona. W miarę jak coraz więcej systemów staje się kluczowymi elementami zaangażowania klientów, oczekuje się, że CPA zaaranżują sposób, w jaki wszystkie one współpracują ze sobą, aby zapewnić klientom wyniki, wgląd i wydajność.

Być może zadajesz sobie pytanie: «Czekaj, mam zostać CTO w nocy?» Niekoniecznie. Podczas gdy wiele technologii stało się bardziej zaawansowanych i potężnych, producenci oprogramowania coraz częściej inwestują w doświadczenie użytkownika, aby ich produkty były bardziej intuicyjne, co ułatwia przedsiębiorstwom korzystanie z nich i ułatwia sprzedawcy oprogramowania do obsługi.

Wiele z najnowszych technologii chmury pozwala teraz natychmiast założyć bezpłatne konto próbne i połączyć się z innymi systemami za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Oznacza to, że innowacyjne CPA mogą testować i uczyć się przy bardzo niskich kosztach bezpośrednich i nie muszą czekać na ostrą potrzebę ze strony klienta. Najbardziej progresywne CPA już teraz brudzą sobie w ten sposób ręce.

3. Wyzwania i możliwości związane z umowami CPA są nierozerwalnie związane

Robiąc krok do tyłu, łatwo może się wydawać, że te górne stopnie oznaczają tylko wyzwanie i więcej pracy dla CPA. Zrób więcej za mniej. Bądź nie tylko moim CFO, ale i moim CTO. I obciążaj mnie za to mniej. Ale są też pewne znaczące możliwości związane z tymi zmieniającymi się oczekiwaniami klientów:

  • Zróżnicowanie: Jeśli rozwiniesz umiejętność prowadzenia swoich klientów przez nieuniknioną transformację cyfrową, dzięki temu będziesz miał potężny punkt różnicowania wśród swoich rówieśników i konkurentów. Gromadzenie wiedzy specjalistycznej potrzebnej do skutecznego doradzania i obsługi klientów z automatyzacją z pewnością wyróżni Cię od pakietu, ale jest ograniczone okno możliwości.
  • Nierozpraszalność: Jeśli możesz pełnić rolę eksperta od automatyki dla swoich klientów, nie tylko poprawisz swoje relacje z nimi, ale także utrudnisz im życie bez Ciebie. A im dłużej będziesz utrzymywał i rozwijał relacje z klientami, tym zdrowszy będzie Twój własny biznes.
  • Dochód: Nie zawsze tak jest, ale całkiem sporo sprzedawców oferuje programy polecające i odsprzedające dla CPA. Podczas gdy istotne jest, aby połączyć właściwych klientów z odpowiednim asortymentem technologii, właściwe ustalenia dotyczące poleceń i resellerów mogą stworzyć czasami lukratywne, pasywne strumienie dochodów dla Twojej praktyki. (Ujawnienie: W Invoiced offer CPAs programy dla poleconych i resellerów dla naszej chmury automatyzacji A/R).

Więcej o badaniu

Badanie «Financial Automation Imperative Study» zostało przeprowadzone w listopadzie i grudniu 2019 roku i opublikowane w styczniu 2020 roku. Badanie opiera się na ankietach internetowych, w których wzięło udział 459 amerykańskich specjalistów w dziedzinie finansów i rachunkowości. Przede wszystkim, okazało się:

● Technologie automatyzacji przepływów pieniężnych (rachunki należności i rachunki do zapłaty) mają najwyższy poziom przyjęcia, odpowiednio 49% i 47%.

● Zdolność do integracji z innymi systemami jest wymieniana jako najważniejszy czynnik decyzyjny przy rozważaniu zakupu technologii automatyzacji finansowej.

● Raportowanie/prognozy i należności są najważniejszymi priorytetami automatyzacji – odpowiednio 45 % i 44 % respondentów wskazało te kategorie jako wysokie lub bardzo wysokie.

Pełny raport można pobrać za darmo tutaj.

Powiązana zawartość

W jaki sposób firmy mogą osiągnąć sukces w zakresie cyfrowej transformacji

How to Be a Firm of Tomorrow, Today