Co musisz wiedzieć przed poleceniem doradcy finansowego

przez Michaela Altera

Klienci, którzy już zaufali swojemu księgowemu's wiedzy w sprawach finansowych mogą poprosić o poradę dotyczącą planowania finansowego. Zdolność do oferowania solidnych porad dla klientów będzie wymagała od księgowego uzyskania certyfikatu, wyznaczenia jako doradcy finansowego lub współpracy z kimś, komu można powierzyć dobrą obsługę klientów w tym zakresie.

Cała koncepcja emerytury została zbudowana na epoce, w której pracownicy mogli odchodzić na emeryturę i liczyć na emeryturę. Czasy się zmieniły. Planowanie finansowe jest ważne, niezależnie od tego, czy klient ma dużo pieniędzy, czy nie. Zmieniło się w kierunku mądrego zarządzania pieniędzmi i zasobami, które klient posiada, niezależnie od ich ilości. Stare przysłowie o pomaganiu klientom "plan na emeryturę"jest zastępowane nowszą wizją pomagania klientom w pracy na rzecz niezależności finansowej. Odbywa się to poprzez doradzanie klientom w zakresie tworzenia wielu strumieni dochodów, które wypłacają się i nie są zależne od posiadania pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Pomaganie klientom w zarządzaniu ich majątkiem, uzyskanie statusu Certyfikowanego Planisty Finansowego (CFP® professional) lub zdobycie oznaczenia finansowego jest miłym celem dla księgowego. Zrobienie tego wymaga czasu i nie może nastąpić wystarczająco szybko, aby obsłużyć klienta i jego potrzeby w tym sezonie. Jedyną inną natychmiastowo wykonalną opcją jest przyjęcie modelu partnerskiego w celu zaspokojenia tej potrzeby usługowej.

Połączenie tego partnerstwa wymaga przemyślenia, planowania i porozumienia, które jasno określa zasady lub to, co jest określone jako dopuszczalne zachowanie partnerskie. Ostatecznie, kiedy współpracujesz z doradcą lub rekomendujesz go swoim klientom, każda praca wykonana przez doradcę (dobra lub zła) będzie miała wpływ na relacje z klientem i odbije się na Tobie.

Przed poleceniem lub nawiązaniem współpracy z kimś jako doradca finansowy, należy zrozumieć jego kwalifikacje i możliwości, w tym sposób, w jaki jest wynagradzany i jak współpraca będzie miała charakter wzajemny.

Rozumienie pojęcia «doradca finansowy iamp;apos;s Kwalifikacje i możliwości

Komunikacja z klientami jest kluczowa dla pracy księgowego's. To samo odnosi się do doradców finansowych. Klienci mogą marzyć o tym, aby pewnego dnia przejść na emeryturę i nie musieć już pracować, lub mogą mieć inne pośrednie cele finansowe, takie jak spłata kredytu hipotecznego, finansowanie nauki na uczelni dla swojego dziecka lub budowa domku letniskowego lub domu starców. Doradcy finansowi, podobnie jak księgowi, powinni posiadać umiejętności angażowania klientów w rozmowy, które pomagają krystalizować finansowe kamienie milowe i cele. Pomaganie klientom w utrzymaniu się na właściwej drodze i osiąganiu tych celów wymaga wykwalifikowanego, kompetentnego doradcy finansowego.

Termin "doradca finansowy" może obejmować szeroki zakres działalności zawodowej. Niektóre z nich świadczą tylko kilka wybranych usług, podczas gdy inne obsługują całą gamę i zapewniają informacje i zarządzanie planami inwestycyjnymi; planowanie nieruchomości; plany sukcesji biznesowej; ubezpieczenie majątkowe, życiowe i rentowe; oraz usługi w zakresie planowania emerytalnego lub innego rodzaju planowania emerytalnego. Mogą oni pracować dla firmy brokerskiej, firmy lub niezależnie.

Poza planowaniem finansowym i produktami finansowymi, doradcy finansowi mogą ocenić, czy klienci mają wystarczające ubezpieczenie, uzyskać wgląd w lokalne, stanowe i federalne prawo podatkowe oraz doradzić klientom, jak zachować zgodność z przepisami, przygotowując się jednocześnie do nadchodzących zmian prawnych i regulacyjnych. Ostatecznie, doradcy finansowi muszą (1) zrozumieć klienta, (2) pomóc w sformułowaniu i ustaleniu realistycznych celów finansowych, oraz (3) wskazać najbardziej odpowiednie drogi finansowe, które pomogą klientowi osiągnąć te cele.

W branży planowania finansowego istnieje ponad 100 profesjonalnych nazwisk. Według Krajowego Stowarzyszenia Osobistych Doradców Finansowych (NAPFA), wymyślne litery za nazwiskiem planisty finansowego mogą być znaczące, lub mogą sprawić, że dana osoba będzie brzmiała bardziej kompetentna niż jest w rzeczywistości. NAPFA sugeruje szukanie doradców finansowych, którzy mają jedno lub więcej z poniższych oznaczeń:

  • Certified Financial Planner®
  • Personal Financial Specialist (CPA/PFS), który jest przyznawany CPA, które spełniają niezbędne wymagania.
  • Dyplomowany konsultant finansowy (CHFC)

Jeśli nie nawiązałeś jeszcze relacji z doradcą finansowym lub jeśli nie jesteś pewien, gdzie się udać albo o co zapytać doradcę finansowego o jego podejście do planowania finansowego, zacznij od przeczytania bezpłatnego przewodnika NAPFA, The Pursuit of a Financial Advisor .

Inne zasoby, które dostarczają informacji o doradcach finansowych:

  • Organ regulacyjny sektora finansowego (FINRA)
  • SEC Investment Adviser Public Disclosure
  • North American Securities Administrators Association

Modele kompensacyjne i zapewnienie wzajemnej zależności

Zawarcie partnerstwa z doradcą finansowym może mieć natychmiastowy wpływ na bogactwo klientów. Istnieje kilka różnych modeli wynagradzania, które mogą być stosowane przez doradców finansowych. Wiedza o tym, w jaki sposób otrzymuje się wynagrodzenie, może mieć wpływ na porady, które klient otrzymuje od doradcy finansowego. Trzy najbardziej popularne modele rekompensat to wynagrodzenie oparte na opłatach, wynagrodzenie oparte na opłatach (honorarium i prowizja) oraz prowizja.

Model oparty wyłącznie na opłatach minimalizuje konflikt interesów, gdzie doradca pobiera opłaty wyłącznie za doradztwo lub bieżące zarządzanie. Nie ma bieżącej wypłaty w formie prowizji, nie ma prowizji wypłacanej na podstawie produktu sprzedanego klientowi, a klienci są zazwyczaj rozliczani na podstawie stałej lub godzinowej opłaty. Model opłat i prowizji to taki, w którym doradca pobiera stałą lub godzinową opłatę plus prowizję od produktu sprzedawanego klientowi przez doradcę. Wprowadza to możliwość wystąpienia konfliktu interesów i potencjalnego zagrożenia dla interesów klienta. Doradcy, którzy działają wyłącznie na zasadzie prowizji, są postrzegani przez NAPFA jako handlowcy, którzy na dobre lub na złe mogą zdecydować się na sprzedaż tylko tego produktu, który jest dla nich najbardziej opłacalny.

Zanim zaczniesz się spieszyć z kontaktem z doradcą finansowym, który jest wysoce rekomendowany lub który ma referencje i model wynagradzania, który preferujesz, zastanów się, jak ta współpraca może przynieść korzyści Twoim klientom i Twojej praktyce księgowej. Zastanów się, w jaki sposób zaangażowanie innego specjalisty ds. usług może przynieść korzyści twojej firmie w sposób bezpośredni lub pośredni. Zastanówcie się, czy doradca wyśle swoich klientów na waszą drogę do usług księgowych lub płacowych. Wypracuj umowę partnerską określającą zasady współpracy, aby zapewnić wszystkim korzyści.

Wreszcie, po utworzeniu partnerstwa, okresowo powraca się do umowy, aby przeanalizować postępy i określić, czy kontynuacja partnerstwa pozostaje w najlepszym interesie klientów i firmy.

Przeczytaj więcej artykułów Michaela.

O autorze:

Michael Alter, ekspert ds. płac z tytułem MBA z Harvard Business School, jest uznanym w kraju rzecznikiem, dostarczającym przemyślanych i rozsądnych porad, aby pomóc specjalistom ds. księgowości i płac budować głębsze, bardziej zyskowne relacje z klientami. Alter, prezes SurePayroll, pisze kolumnę Trade Secrets na INC.com i jest często publikowany w Bloomberg TV, Wall Street Journal, i Entrepreneur Magazine.