Co podatnicy ponoszą koszty kraksy na stronie internetowej IRS?

Wiadomość, że strona internetowa urzędu skarbowego doznała nieoczekiwanego krachu w dniu podatkowym, wywołała falę uderzeniową w całym kraju, ale eksperci finansowi i księgowi, którzy bacznie obserwowali infrastrukturę informatyczną agencji, nie byli zaskoczeni katastrofą. W ostatnich latach na stronie internetowej IRS pojawiło się wiele problemów, a ostatni krach świadczy o szerszych problemach, z jakimi boryka się obecnie agencja.

Ile kosztowała kraksa na stronie internetowej IRS amerykańscy podatnicy i co robi agencja, aby zaradzić tej rażącej wada w sposobie składania naszych podatków?

Częściowa przerwa w pracy w dniu podatkowym powoduje furię

Nie powinno dziwić, że strona internetowa IRS, która została częściowo wyłączona 17 kwietnia, wywołała ogromne oburzenie w całym kraju; nieopowiedziane tysiące Amerykanów było przerażonych, że ich zgłoszenia podatkowe zostały utracone lub że ich prywatne informacje zostały narażone na szwank. Podczas gdy wciąż pojawiają się informacje o tym, dlaczego doszło do katastrofy, a my możemy przez jakiś czas nie znać całej historii o konsekwencjach katastrofy, możemy zacząć układać fragmenty tego, co się stało.

Zaledwie na kilka godzin przed upływem terminu składania deklaracji podatkowych, przestój spowodował, że IRS rozszerzył ofertę na te, których to dotyczyło, i dał im czas na dokonanie płatności do końca następnego dnia. Podczas gdy agencja przypisała przyczynę awarii stosunkowo prozaicznemu problemowi sprzętowemu, wielu widzów z zewnątrz jest sceptycznie nastawionych do tego, że problem nie jest głębszy niż początkowo sądzono, i obawia się, że przestój poważnie kosztował podatników ich ciężko zarobione pieniądze.

O ile nędzny dzień przestoju dla jednej strony internetowej tradycyjnie nie jest końcem świata, o tyle nieoczekiwane zamknięcie portalu podatkowego IRS może zostać uznane za katastrofalne pod względem ekonomicznym. Około 10 milionów Amerykanów prawdopodobnie składało swoje zwroty, gdy strona internetowa upadła, co oznacza, że gospodarka ucierpiała z powodu ogromnej utraty wydajności, która nawet nie zaczyna dotykać ogromnej ilości stresu, który był generowany przez częściowe przestoje. Niezliczone tysiące właścicieli firm i ciężko pracujących podatników było prawdopodobnie przerażonych, że ich zgłoszenia zostały utracone na zawsze i uczciwie jest pociągać agencję do odpowiedzialności za rozdarte włosy, które powstały w wyniku jej awarii informatycznych.

Jeden dzień przestoju na stronie internetowej firmy może kosztować ją sporą sumę pieniędzy, ale dla rządu Stanów Zjednoczonych ogromne awarie informatyczne oznaczają zwykle nieopisane miliony dodatkowych kosztów, które sami podatnicy będą musieli ponieść. Biorąc pod uwagę, że Amerykanie już w przeważającej mierze postrzegają IRS z pogardą, to ostatnie fiasko może jeszcze bardziej zwrócić uwagę opinii publicznej na IRS, co może mieć konsekwencje podatkowe.

Czy IRS jest przygotowany na przyszły rok?

Jednym z pierwszych pytań, które pojawiły się po rozwiązaniu problemu przestoju, było pytanie, czy agencja jest przygotowana na przyszłoroczny Dzień Podatkowy, czy też nie, biorąc pod uwagę, że tegoroczne były tak bardzo problematyczne. Utrata dochodów z powodu jednodniowej przerwy w pracy jest zła, ale utrata reputacji jest jeszcze gorsza; niezliczona liczba Amerykanów będzie postrzegać agencję z jeszcze większą nieufnością niż poprzednio, a przyszłoroczny Dzień Podatkowy nieuchronnie zostanie potraktowany z ponurymi przewidywaniami, zgodnie z jednym z Toronto CPA. IRS musi zrobić więcej, aby przywrócić zaufanie opinii publicznej po tym wstydliwym upływie, zwłaszcza że dotyczy to infrastruktury informatycznej agencji.

Podczas gdy politycy tacy jak senator Ted Cruz próbowali sprzedać pomysł wypełnienia naszych podatków pocztówką, poważniejsze rekomendacje dla IRS prawie zawsze skupiają się wokół lepszej cyfryzacji istniejących operacji agencji, podobnych do usług, które oferują bezpłatną kryminalną kontrolę pochodzenia, które są w bolesnej potrzebie poważnego remontu. Jeśli agencja nie przekona opinii publicznej, że jej problemy ze sprzętem komputerowym zostały rozwiązane i że Amerykanie powinni z ufnością składać swoje poufne informacje podatkowe, to nie może liczyć na to, że będzie działać w swoim obecnym stanie przez długi czas.

Krótko mówiąc, jeśli głowy się nie przetoczą, a osoby odpowiedzialne za przestój nie zapłacą za swój błąd, oczekują od Amerykanów w całym kraju, aby wszyscy tylko wrzucili ręcznik, jeśli chodzi o IRS, i postrzegają agencję jako beznadziejnie nieefektywną i nie godną ich szacunku. To nie jest mały wyczyn; kiedy podatnicy tracą wiarę w instytucje, które mają ułatwiać łatwe płacenie podatków, sama tkanka naszego demokratycznego społeczeństwa zaczyna się kruszyć.

Ponieważ ponad 9 na 10 podatników wypełnia formularze elektronicznie, już dawno temu zaczęliśmy poważniej traktować naszą infrastrukturę elektroniczną. Przy całym tym jęku o nasze rozpadające się drogi i mosty, więcej uwagi można by poświęcić infrastrukturze cyfrowej, która zapewnia naszemu rządowi możliwość bezproblemowej realizacji jego celów na co dzień. Jeśli urząd skarbowy i finansujący go podatnicy nie podejdą wkrótce poważnie do swoich operacji elektronicznych, Dni Podatkowe przyszłości będą jeszcze gorsze niż 17 kwietnia tego roku.