Co robić, gdy klienci nie mówią ci wszystkiego?

Jestem pewien, że są chwile, kiedy czujesz, że twój klient coś powstrzymuje i w zależności od powagi, może to sprawić im (i tobie) duże kłopoty. Więc jak odbywa się ta rozmowa i jakie są twoje opcje?

I’m Their CPA What are My Risks?

Większość ludzi nie jest wycięta do bycia mistrzami kryminalistami, prędzej czy później dowiedzą się o tym i wesoło wrzucą cię pod autobus, aby ratować własną skórę. Słyszałeś to wyrażenie: “Co wiedziałeś i kiedy to zrobiłeś?”

Jednak praktycznie niemożliwe jest udowodnienie tego, czego nie wiedziałeś w danym momencie w przeszłości. Tymczasem wasz klient może dodać paliwa do ognia, protestując przeciwko niewiedzy. “Mój CPA nigdy nie powiedział mi, że to było złe.”

Co wiemy?

Po pierwsze, musisz zrozumieć zakres problemu.Klient może nie dokonywać szacunkowych płatności podatkowych w terminie. W takim przypadku ryzyko może stanowić jedynie kara pieniężna.Klienci popełniający oszustwa, płacący łapówki w celu zabezpieczenia umów, podpisujący czyjeś nazwisko na dokumentach lub prowadzący dwa komplety książek, należą całkowicie do innej kategorii.

My Secrets Are Safe With My Accountant

Klienci mogą odnieść wrażenie, że są związani poufnością i pogrupować Cię w tej samej klasie zawodowej co lekarze i prawnicy. “Prawo federalne nie uznaje ogólnego przywileju księgowego-klienta”. Nawet jeśli niektóre stany to zrobić, często jest przestępstwo / oszustwo wyjątek”. Klienci muszą zrozumieć, że nie jesteście związani pieczęcią konfesjonału.

Mój klient to duża firma. Co powinienem zrobić?

Istnieje przyjęta procedura branżowa dotycząca podejmowania działań. Ogólnie rzecz biorąc, księgowi, którzy widzą dowody oszustwa, powinni najpierw wziąć je pod uwagę przez łańcuch dowodzenia spółki klienta, aż do komisji rewizyjnej rady nadzorczej. W pewnych okolicznościach mogą oni zdecydować się na unieważnienie poufności klienta, ponieważ umowy CPA mają “podstawowy obowiązek honorowania zaufania publicznego i działania w jego najlepszym interesie”.

Jeśli pracujesz w większej firmie, prawdopodobnie ma ona swojego dyrektora ds. zgodności z przepisami. Branża usług finansowych ma takie powiedzenie: “Masz jakiś problem? Znajdź sobie partnera.” Sprowadź ich do obrazu.

Przeprowadzenie rozmowy z klientem

Masz klienta, w przypadku którego jest to lokalna firma lub sytuacja, w której przygotowujesz i składasz czyjeś zeznanie podatkowe. Załóżmy, że twój klient jest cagey, co prowadzi do podejrzeń, że nie mówi ci czegoś ważnego:

 • Mówiąc ogólnikowo, przedstawcie swoje obawy. Korzystajcie z nagłośnionych przykładów ludzi, którzy zrobili coś podobnego.
 • Wyjaśnić kary związane z nieprzestrzeganiem zasad. Daj im znać, o co chodzi.
 • Chociaż działasz w ich najlepszym interesie, nie jesteś cudotwórcą. Nie można negocjować problemów po fakcie.
 • Jeśli przyjaciel zrobił to samo i “nie dał się złapać”, to nie jest to żadna obrona, jeśli zostanie złapany.
 • Pewien pracownik federalny wyjaśnił mi kiedyś: “Kiedy podpisujesz ten dokument, zaświadczasz, że wszystko, co jest ponad twoim podpisem, jest prawdziwe.”
 • Jako ich księgowy, jesteś zawodowo zobowiązany do etycznego działania. To znaczy, że możesz posunąć się tylko tak daleko. Musisz pozostać w zgodzie z prawem.
 • “Podążaj za pieniędzmi.” Zawsze jest jakiś papierowy ślad. Zostaną złapani.
 • Reklama często następuje, gdy informacja znajduje się w publicznym rejestrze. Weź pod uwagę swoją rodzinę.

Jeśli nadal są odporne na podjęcie działań:

Tworzysz własną papierową ścieżkę, wysyłając do klienta formalne powiadomienie, w którym wyraża on swoje obawy dotyczące informacji, które nie są przez niego ujawniane.

Po prostu: “YOYO”. Jeśli coś pójdzie nie tak, “Jesteś na własną rękę”.

Jakie są opcje księgowego?

Jeśli problem jest poważny, a klient nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności, należy rozważyć cztery kierunki działania:

 1. Rezygnacja – Kończysz swoją relację jako księgowy klienta.
 2. Flag it – Jeśli masz wątpliwości podczas składania zeznania podatkowego, księgowi często korzystają z “Harmonogramu niepewnych pozycji podatkowych”.
 3. Whistleblower – Zwracasz uwagę władz na wykroczenie. To wiąże się z własnym ryzykiem.
 4. Carry On – Jesteś teraz współwinny. Możesz zostać wymieniony jako współoskarżony.

Jesteś profesjonalistą i nie możesz zakładać, że klient nie zostanie złapany. Masz obowiązek ostrzegać klientów o konsekwencjach ich działań, a jeśli się nie zmienią i problem będzie poważny, być może będziesz musiał zrobić następny krok.