Co robić, gdy klient staje się problemem

Nieuchronnie możesz znaleźć kilku problematycznych klientów wśród swojej kolekcji wielu wspaniałych. Jako profesjonalny usługodawca, jest to praktycznie zagrożenie dla pracy. Ale to nie oznacza, że musisz pozwolić, aby problematyczny klient STAY był problematycznym klientem!

Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z trudnym klientem:

  1. Nigdy nie przepraszaj za uczciwe rozliczenie.Jeśli musisz wystawiać mu rachunek kwartalnie, a nie co roku, jak większość klientów, ponieważ przeciąga proces składania zeznań podatkowych przez całe lato, wyślij go bez przeprosin. Jeśli zabiera niezwykłą ilość czasu administracyjnego, a ty możesz wycenić rachunek przyjaźniejszego klienta, nie czuj się winny za to, co uczciwie i sprawiedliwie wydasz na rachunek. Jeśli mu się to nie podoba, pamiętaj #2 poniżej.

  2. Niech będzie wart twojego czasu. Jest taki punkt, monetarnie, w którym nawet najbardziej paskudny klient będzie mile widziany, ponieważ stanowi on wystarczający dochód, aby być dla ciebie atrakcyjnym. Być może ta stawka rachunków jest zbyt wysoka, by mógł nadal być klientem… na tyle uczciwym. To dobry sposób na pozbycie się tych trudnych. Ale jeśli ta skandaliczna stawka jest dla niego do przyjęcia? Nagle twój najtrudniejszy klient jest również najbardziej dochodowy, co sprawia, że ten dodatkowy ból głowy jest więcej niż warty z punktu widzenia przychodów.

  3. Dopóki nie będzie.Jest też punkt, emocjonalny, w którym paskudny problem klienta nie jest wart pieniędzy. Wtedy nadszedł czas, by go uwolnić. Wyobraź sobie, że masz miejsce tylko dla jednego klienta. Zwalniając tego trudnego klienta, pozwolisz na miejsce dla nowego klienta, który lepiej pasuje do Twojej firmy. To się zdarza. Karma znajduje sposób.

Czy miałeś problem z klientem, który rozwiązałeś albo podnosząc stawki do czasu, gdy stał się on rentownym i atrakcyjnym kontem, albo zwalniając go i robiąc miejsce dla nowego klienta? Jak przebiegał ten proces?