Co to jest utrzymywanie większości praktyk w nocy?

Po 600 latach dwutorowej praktyki księgowej i 30 latach pracy z arkuszami kalkulacyjnymi Excel, praktyki szybko zmierzają w kierunku wykorzystania automatyzacji do rozliczania codziennych transakcji. Ta sejsmiczna zmiana będzie miała wpływ nie tylko na sposób prowadzenia działalności, ale także na codzienną rolę księgowych.

Podczas gdy przyciąganie nowych klientów, dotrzymywanie kroku nowym regulacjom i standardom oraz radzenie sobie z rosnącymi kosztami były odwiecznymi problemami dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚFA), w badaniu IFAC Global SMP zwrócono uwagę na nowe, pojawiające się na horyzoncie wyzwania. Po zbadaniu ponad 5 000 MŚFA w 164 krajach stwierdziliśmy, że ponad połowa z nich uważa, iż rozwój technologiczny będzie miał duży wpływ na ich działalność w ciągu najbliższych pięciu lat.

Rozwój technologiczny i cyfrowy stał się obszarem zainteresowania praktyków każdej wielkości, ujawnił się również aspekt ludzki, a prawie połowa praktyków zgłosiła problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych talentów. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, musimy zadać sobie pytanie, jakich umiejętności MŚFA będą potrzebowały, aby utrzymać swoją rolę jako podmiotów świadczących usługi doradcze, konsultingowe i asekuracyjne dla małych przedsiębiorstw i rozwijających się przedsiębiorców.

Robo-księgowi” i Zmiana technologii

Zanim nowi pracownicy zatrudnieni w zawodzie księgowego dojrzeją w swojej karierze zawodowej, rozwijające się technologie, takie jak sztuczna inteligencja (SI) i łańcuch blokowy, mogą sprawić, że obecne praktyki księgowe przedsiębiorstw staną się przestarzałe. Ponadto, ponieważ automatyzacja i sztuczna inteligencja odgrywają coraz większą rolę w działalności przedsiębiorstw, zawód ten będzie również musiał przejść na praktykę opartą na technologiach.

Żebyś mógł zacząć:

  • Dostosuj sposób, w jaki obecnie robisz rzeczy , aby zrobić miejsce dla AI i narzędzi do analizy danych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nowe technologie zakłócały profesjonalną przestrzeń usług, więc uświadomienie sobie, jak udoskonalić te technologie zamiast je ignorować, postawi Twoją firmę przed grą.
  • Zidentyfikuj rozwiązania i narzędzia sprzętowe i programowe , które są najlepsze dla Twojej praktyki przed zainwestowaniem w nie i ich przyjęciem.
  • Uczynienie zarządzania ryzykiem związanym z prywatnością i bezpieczeństwem – które 36 procent zgłoszonych MŚFA stanowiło wyzwanie – kluczowym priorytetem biznesowym. Dzięki temu Twoja firma zyska reputację zaufanego i bezpiecznego doradcy.

Highlight Change to Attract New Talent

Księgowi na żądanie to ci, którzy są nie tylko ekspertami technicznymi, ale także elastyczni i mogą pracować jako doradcy klientów. Zgodnie z naszymi ustaleniami:

  • Czterdzieści pięć procent MŚFA zgłasza, że w ciągu najbliższych pięciu lat dostosowanie się do nowych potrzeb klientów będzie miało wysoki priorytet.
  • Prawie 50 procent respondentów już teraz pomaga klientom w zakresie usług, takich jak wyceny, finansowanie, planowanie biznesowe i zarządzanie ryzykiem.
  • Jedna trzecia badanych znalazła pracowników z umiejętnościami miękkimi, takimi jak komunikacja i zdolności przywódcze, jako coś, z czym szczególnie się zmagają.

Wraz ze zmianami technologicznymi przewidujemy, że księgowi będą musieli rozumieć duże ilości danych i analiz dotyczących informacji pozafinansowych, wprowadzając niezbędne krytyczne myślenie do mieszanki. Te nowe umiejętności mogą być ważniejsze niż przygotowanie arkuszy kalkulacyjnych czy obliczanie tradycyjnych mierników wydajności. Podstawowych umiejętności w zakresie rachunkowości można się nauczyć w miejscu pracy poprzez praktyki zawodowe, ale zdolność do adaptacji jest cechą niezbędną, której powinny szukać MŚFA.

Żebyś mógł zacząć:

  • Kształć swoich pracowników, kładąc nacisk na myślenie strategiczne, duże dane i analitykę, aby zachować aktualność, oraz umiejętności komunikacyjne, aby pomóc klientom w nawigacji po wynikach.
  • Nie szukaj tylko wykwalifikowanych talentów na wszystkich poziomach; zastanów się, jak je zatrzymasz. To właśnie tutaj kluczowe znaczenie ma wdrażanie szkoleń i rozwój kariery zawodowej, np. oferowanie pracownikom możliwości specjalizacji w usługach doradczych lub regulowanych branżach, które oferują pole do dalszego rozwoju.
  • Wyjdź poza tradycyjne umiejętności, których potrzebuje Twój zespół i zbadaj możliwości pracy w środowiskach zaawansowanych technologicznie, w tym skorzystaj z talentów młodszych specjalistów, którzy pomogą Ci w realizacji strategii marketingu cyfrowego i projektów wdrożenia oprogramowania.

Opanowanie aktu wyważania

Firmy zawsze będą potrzebowały kogoś, kto przełoży informacje finansowe na inteligentne, dopasowane doradztwo. SMP przyszłości jest profesjonalistą, który potrafi przewidywać zmiany i reprezentuje to, co najlepsze z nowej generacji talentów, aby zapewnić jakość.

Młodzi ludzie motywowani są umiejętnością dostrzeżenia ich wpływu oraz ideą pracy w wyższych celach; dlatego też pokazanie zmian sejsmicznych wstrząsających zawodem księgowego – zaproszenie nowych księgowych do kształtowania przyszłości – może być główną atrakcją dla nowych rekrutów.

Jest to balansowanie, a księgowi, którzy szybko się dostosowują, mogą nadal rozwijać swoją karierę. Tak więc, ponieważ firmy starają się przyciągnąć następną generację księgowych, nie obawiaj się dać im impuls, którego potrzebują, aby rozliczyć się ze zmieniającego się środowiska, ponieważ przyszłość księgowości należy do tych, którzy są podekscytowani, aby kontynuować zmianę.