Według wyników nowego badania przeprowadzonego przez American Institute of CPA (AICPA), planiści finansowi CPA twierdzą, że ich klienci najbardziej martwią się o przetrwanie swoich pieniędzy na emeryturze.
AICPA przeprowadziła badanie ankietowe wśród 548 planistów finansowych CPA, z których wielu współpracuje z osobami o wysokim poziomie dochodów, w celu przeprowadzenia badania trendów w zakresie planowania finansowego osób fizycznych . Pięćdziesiąt siedem procent respondentów podało, że głównym problemem ich klientów w okresie emerytalnym jest brak pieniędzy, a następnie niepewność co do wysokości kwoty wypłacanej z kont emerytalnych (14 procent) i kosztów opieki zdrowotnej (11 procent).
Jeśli chodzi o obawy swoich klientów o przetrwanie ich pieniędzy, planiści finansowi, którzy odpowiedzieli na badanie, powiedzieli, że koszty opieki zdrowotnej (76 proc.), wahania na rynku (62 proc.) i wydatki związane ze stylem życia (52 proc.) były głównymi kwestiami. Innymi przyczynami stresu finansowego były niespodziewane koszty (47 proc.), możliwość bycia obciążeniem finansowym dla swoich bliskich (24 proc.) oraz chęć pozostawienia spadku dzieciom (22 proc.).
«Przy całej tej finansowej niepewności związanej z przejściem na emeryturę, brak pieniędzy jest bezpośrednio związany z wieloma problemami, z którymi żonglują jednocześnie klienci o wysokich dochodach», powiedział Lyle Benson, CPA/PFS, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PFP AICPA, w komunikacie prasowym. «Aby pomóc złagodzić obawy o długowieczność swoich klientów, planiści finansowi CPA zintegrowali strategie planowania podatkowego w celu maksymalizacji dochodów na emeryturze. Podejście to uwzględnia obecną sytuację klienta i przewiduje jego wydatki związane ze stylem życia na emeryturze, aby zapewnić, że pozostanie na właściwej drodze w przypadku nieoczekiwanego zdarzenia życiowego».
Wyniki badania pokazują, że nieoczekiwane zdarzenia życiowe mają zdecydowanie wpływ na planowanie emerytalne wielu klientów. Do takich kwestii należy zaliczyć:
- Długoterminowe problemy zdrowotne (wpływ na 42 procent pacjentów)
- Opieka nad starzejącymi się krewnymi (28 procent)
- Zmniejszona pojemność (26 procent)
- Rozwód (18 procent)
- Utrata pracy (18 procent)
- Dorosłe dzieci wracające do domu (18 procent)
Zapytani o doświadczenia klientów w porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat, planiści finansowi CPA poinformowali o wzroście liczby klientów, na których nieoczekiwany wpływ miały długoterminowe problemy z opieką zdrowotną (59 procent), opieka nad starzejącymi się krewnymi (43 procent) oraz zmniejszenie zdolności produkcyjnych (39 procent).
«Badanie PFP Trends Survey wykazało, że kwestie wpływające na planowanie emerytalne stale ewoluują, podkreślając potrzebę wyrafinowanego planu finansowego, który zmienia się wraz z sytuacją klienta», powiedziała Jeannette Koger, CPA, CGMA, wiceprezes AICPA ds. specjalizacji i kredytowania członków.
Zgodnie z wynikami badania, niektórzy z planistów strategii wykorzystują obecnie swoje wysoko cenione przez klientów:
Styl życia. Pomoc klientom w zrozumieniu wpływu ich stylu życia na wydatki i wdrożenie planu, który równoważy ich obecny poziom dochodów i bazę aktywów z ich celami emerytalnymi.
Opieka zdrowotna. Praca z klientami w celu zrozumienia ich Medicare i opcji ubezpieczeniowych, aby mogli lepiej zaplanować potencjalne koszty opieki zdrowotnej, które mogą być potrzebne do pokrycia.
Sytuacje życiowe. Identyfikacja strategii, takich jak korzystanie z placówek opiekuńczo-wychowawczych, zarówno w celu kontroli kosztów, jak i oszczędzania na podatkach.
Oszczędności podatkowe. Koordynacja konwersji Roth’a z wymaganymi minimalnymi wypłatami z IRA, inwestowanie w aktywa o niższej stawce podatkowej i maksymalizacja dochodów z ubezpieczenia społecznego.
Różnorodność. Łagodzenie skutków wahań rynkowych za pomocą odpowiedniej alokacji aktywów, strategii «bucket» oraz stosowania rent jednolitych.