CPA powinny przejść na usługi Niche Services jako przejęcie automatyzacji

Księgowi powinni skupić się na świadczeniu usług w niszowych obszarach, takich jak wycena przedsiębiorstw i planowanie emerytalne, i odchodzić od zadań obejmujących księgowość i sprawozdawczość finansową, ponieważ automatyzacja i postęp technologiczny przejmą znaczną część ich pracy.

Marc Staut, dyrektor i konsultant w Boomer Consulting, Inc, powiedział, że postęp w sztucznej inteligencji i uczenia się maszynowego przejmie wiele prozaicznych prac księgowych. Przytoczył on statystyki z Planet Money NPR, w których przygotowujący podatki, księgowi, księgowi i audytorzy znajdują się w czołówce zawodów, których praca zostanie przejęta przez automatyzację.

Obecnie automatyzacja związana jest z podejmowaniem decyzji, w których podejmuje się za nas decyzje – powiedział Staut we wtorek w CCH Connections: Konferencja użytkowników 2017, w jego sesji Wzrost Robo-Księgowych .

Na przykład, klienci UBS może teraz poprosić o radę, dzwoniąc do wirtualnego asystenta o imieniu Alexa i główne biuro inwestycji nagrał pytania. Alexa może przyjmować zapytania i udzielać porad. Inne firmy już wdrażają takie robo-doradcy, Staut powiedział, a księgowi powinni przygotować się do tej zmiany automatyzacji.

Staut zidentyfikował usługi CPA poprzez to, co Boomer określa jako «Łańcuch wartości usług», a CPA powinny iść w górę wzdłuż tego łańcucha. Jedna z części tej macierzy może być podzielona na cztery części, od najniższej do najwyższej, które klasyfikują zadania i funkcje księgowego:

 1. transakcyjny
 2. zgodność
 3. wydajność
 4. strategiczny

Transakcja jest na najniższym poziomie i obejmuje księgowość, płace i płatności rachunków. Zgodność obejmuje przygotowanie podatkowe, audyt i sprawozdawczość finansową. Wydajność obejmuje usługi CFO, analitykę danych, benchmarking i doradztwo biznesowe. Na najwyższym poziomie znajduje się planowanie strategiczne, planowanie sukcesji oraz fuzji i przejęć.

Te obszary mogą być dalej kategoryzowane jako dalekowzroczność, wgląd i dalekowzroczność, Staut powiedział.

To, co się już wydarzyło, to spojrzenie z perspektywy czasu, a to obejmuje również usługi transakcyjne i usługi zgodności. Insight jest tym, co dzieje się teraz, a to obejmuje wydajność. Foresight jest tym, co się stanie, a to obejmuje usługi strategiczne.

«Odejdź od służb odpowiedzialnych za zgodność i skoncentruj się na dostarczaniu wysokiej jakości informacji», powiedział Staut.

Ale ostatecznie, celem byłoby osiągnięcie dalekowzroczności i «to jest to, co musimy zacząć na nowo koncentrować nasze wysiłki w tym zawodzie», powiedział.

Istnieją pewne kroki, które mogą podjąć księgowi, aby przejść do usług o wysokiej wartości, i Boomer nakreślił to jako takie:

mieć plan

 • Odejście od usług związanych z zapewnieniem zgodności (wprowadzanie danych, liczby chrupiące) i skupienie się na dostarczaniu informacji biznesowych o wysokiej wartości.
 • Wykorzystaj technologię do rozszerzenia usług świadczonych klientom.
 • Sprzedaj się jako ktoś, kto może pomóc im poruszać się w przyszłości, a nie jako ktoś, kto mógłby zostać przez nią wyeliminowany.

Invest in Niches:

 • Wyceny przedsiębiorstw
 • Kryminalistyka
 • Wsparcie procesowe
 • M&A
 • Plany przejścia na emeryturę
 • Technologia
 • Badania dotyczące podziału kosztów
 • Poprawa efektywności operacyjnej

Dodatkowe porady Boomer’a dotyczące transformacji firmy obejmują: dostosowanie przywództwa w celu stworzenia wizji i opracowania planu jej realizacji, a także szkolenie i zaangażowanie zespołu firmy.

«Jedyną stałą jest zmiana. Jest wiele możliwości,» powiedział Staut. «AI nie jest czymś czego można się bać. Pomyśl o tym jako o powiększeniu. Pomyśl o tym, że to ułatwia, przyspiesza.»