Crooks Targeting People Seeking Jobs in Accounting

Jeśli nie miałeś jeszcze swoich pełnych alarmów o oszustwach związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym, to jesteś oszołomiony: Oszuści celują w ludzi szukających pracy w księgowości.

Oszuści podszywają się pod osoby rekrutujące się pod firmy księgowe i oczywiście próbują uzyskać dane osobowe kandydatów, w tym konta bankowe i ewentualnie płatności gotówkowe, ostrzega American Institute of CPA (AICPA).

Pierwotny alarm pochodzi najwyraźniej z firmy księgowej UHY LLP, która ma 16 lokalizacji w całym kraju. Rick David, dyrektor operacyjny UHY Advisors Inc., podobno powiadomił AICPA i inne firmy księgowe o tym oszustwie.

Szarlatanowie nakazują wnioskodawcom podpisanie listu akceptacyjnego oraz podanie danych osobowych i bankowych. Przynęta zawiera płatność w gotówce, dzięki czemu kandydaci mogą być przekonani, że otrzymają zwrot pieniędzy za materiały potrzebne do rozpoczęcia nowej pracy.

UHY LLP zamieścił na swojej stronie internetowej następujące wskazówki i ostrzeżenia:

 • Firma nie przeprowadza wywiadów online przy użyciu Google Hangouts.
 • Wywiady nie są przeprowadzane za pomocą tekstu.
 • Wywiady wideo są czasem przeprowadzane za pośrednictwem Skype’a, ale firma nie zatrudnia nikogo, kto nie przeprowadził przynajmniej jednego wywiadu osobistego.
 • Firma nie żąda od aplikantów zwrotnych środków finansowych na zakup sprzętu związanego z pracą i nie wydaje czeków dla aplikantów.
 • Wnioskodawcy powinni chronić swoje dane osobowe i powstrzymać się od podawania numerów ubezpieczenia społecznego, bankowych numerów kierunkowych i innych podobnych informacji osobom niezweryfikowanym.

Według Federalnej Komisji Handlu (FTC), oszuści reklamują się tam, gdzie robią to legalni pracodawcy i firmy pośrednictwa pracy: w Internecie, w gazetach, a nawet w telewizji i radiu. Oszuści mogą być również przekonani o możliwościach zatrudnienia, a większość z nich prosi o zapłatę za swoje usługi, zanim aplikanci faktycznie otrzymają pracę.

“Jeśli musisz zapłacić za obietnicę [pracy], to prawdopodobnie jest to oszustwo”, ostrzega FTC.

Stworzono stronę internetową, na której ludzie mogą narzekać, że są celem tych przekrętów zawodowych.

FTC oferuje te siedem wskazówek na temat oszustw związanych z zatrudnieniem:

 • Kandydaci nie powinni być proszeni o zapłacenie za obietnicę pracy.
 • Nie należy żądać informacji o karcie kredytowej lub koncie bankowym.
 • Nie ma czegoś takiego, jak wcześniej nieujawniona praca w rządzie federalnym. Te stanowiska są upublicznione w usajobs.gov.
 • Zapoznaj się z firmami oferującymi miejsca pracy, sprawdzając faktycznie firmę, która zatrudnia.
 • Szczegółowe informacje na temat pośrednictwa pracy można uzyskać na piśmie: kto płaci za usługę, ile kosztuje i co się stanie, jeśli żadna praca nie dojdzie do skutku.
 • Znać różnicę między ofertą pracy a doradztwem zawodowym. To ostatnie może kosztować tysiące dolarów, a pośrednictwo pracy nie jest gwarantowane.
 • Sprawdź, czy nie ma skarg na firmę w lokalnych agencjach ochrony konsumentów, Biurze Lepszego Biznesu lub biurze prokuratora generalnego państwa.