Czego księgowi mogą nauczyć się z Fyre Festivalu

Niezależnie od tego, czy masz Netflix, czy Hulu, prawdopodobnie już słyszałeś o niesławnym Fyre Festival, nieudanej próbie stworzenia wydarzenia muzycznego w kwietniu 2017 roku na wyspie Bahama. Ten blog jest próbą powiązania tego oszustwa wydarzenia z tym, co dzieje się z księgowymi w mediach społecznościowych i technologii, kryptocurrencies i blockchain w szczególności.

Niedawno opublikowane filmy dokumentalne szczegółowo opisują wydarzenia, które okazały się oszustwem. Jeśli ich nie oglądałeś, na podstawie moich obserwacji księgowych w mediach społecznościowych w ostatnim czasie, gorąco polecam wypisanie się i oglądanie. Dla tych ograniczonych w czasie, Liza Ayres napisała doskonałe podsumowanie na temat ACFE Insights.

Oto kilka moich przemyśleń na temat tego, co zawód powinien odebrać temu wydarzeniu, gdy będziemy nawigować nad ewolucją technologii w naszej dziedzinie. Wszelkie podobieństwa do konkretnej osoby, zastosowania lub firmy w hipotetycznych przykładach są czysto przypadkowe.

Historia Fyre Festival mówi, że Billy McFarland, przedsiębiorca, próbował zmienić rynek rezerwacji talentów na imprezie. Zwrócił się on o pomoc do rapera, Ja Rule, w stworzeniu aplikacji, która uczyniłaby proces rezerwacji rozrywki bardziej dostępnym.

Zatrudnili zespół do stworzenia aplikacji i wpadli na pomysł jej promocji wraz z wydarzeniem muzycznym znanym jako Fyre Festival. Aby promować swój pomysł, postanowili kupić wyspę na Bahamach i zorganizować festiwal muzyczny.

Bez względu na budżet i czas, zatrudniali najlepszych w każdej kategorii. Latali w modelach i mediach, aby wygenerować rozgłos i w dużej mierze polegali na wpływowych mediach społecznościowych, aby rozpowszechniać informacje.

Impreza została wyprzedana w ciągu prawie dwóch dni, mimo że w tym momencie nie miała żadnych merytorycznych planów działania poza pomysłem. Chodzi mi o to, że niezależnie od tego, czy ludzie początkowo zaczynają ze złośliwymi zamiarami, kiedy przesadza się z obietnicami bez żadnego poczucia rzeczywistości, pojawia się potrzeba i pokusa dokonywania złych wyborów.

Billy McFarland sfałszował sprawozdania finansowe i wykorzystał siłę i wpływy do dalszego pożyczania pieniędzy w celu kontynuowania działań marketingowych. Oto, gdzie pojawia się połączenie: Jako były praktyk, a obecnie badacz w przestrzeni kryptograficznej i łańcuchów blokowych, moje obawy o nasz zawód narastają.

My jako księgowi historycznie padamy ofiarą późnego piętna adopcyjnego przypisanego naszemu zawodowi. Czyniąc to, stajemy się wrażliwi na charyzmatycznych wizjonerów i przedstawiane idee, które wydają się być narzędziem przyspieszającym nasz proces akceptacji.

Niezależnie od tego, czy początkowe wysiłki są złośliwe, ludzie starają się wykorzystać publiczne postrzeganie i zaufanie do naszych profesjonalnych oznaczeń. Czytałem o wielu projektach fintech, w których założyciele mają za sobą historię przedwczesnego sukcesu, opartą na ich zdolności rozpoznawania trendów i skutecznego wychodzenia z rynku na czas.

Żaden z wyżej wymienionych założycieli nie posiadał formalnego wykształcenia księgowego i wielu z nich otwarcie przyznaje, że miał problemy z prawidłowym prowadzeniem dokumentacji w poprzednich przedsięwzięciach. Z wielu wypowiedzi pochodzących od “liderów myśli technicznej” wynika, że nie mają oni żadnego przeszkolenia i minimalnej wiedzy z zakresu rachunkowości i audytu.

David Gerard, w swojej książce “Atak na 50 Foot Blockchain”: Bitcoin, Blockchain, Ethereum & Smart Contracts” odwołuje się do “błędu w przekazywaniu wiedzy specjalistycznej”, co oznacza, że jeden z nich uważa, iż jego kompetencje w jednej dziedzinie natychmiast przekładają się na opanowanie innej. W kontaktach z kolegami w trybie online i offline widzę to zbyt często, zwłaszcza w przestrzeni technologicznej.

Określiłem pewne wydarzenia o liniowych podobieństwach do Fyre Festival, tylko po to, aby ludzie odpowiadali z podziwem na blask założyciela. Powiem jasno, myślę, że wszyscy przestępcy są genialni na swój sposób. Jednak świętowanie wszystkich ich pomysłów bez wyzwań i odrzucanie własnych podstawowych przekonań i edukacji dla obietnicy wizji jest problemem.

Co gorsza, kiedy widzę, że liderzy myślenia księgowego wykorzystywali je jako rekwizyty dla legitymizacji. Mamy obowiązujące standardy, które moim zdaniem są wystarczające w wielu sytuacjach, w których są one zwalniane.

Fakt, że nie ma “żadnych wskazówek” powinien być okazją do tego, by wstać i zabłysnąć, a nie lobbować, by usprawiedliwić całą odpowiedzialność. Co więcej,

  • Wiemy, jak nagrać rabat na sprzedaż lub jak nagrać dług.
  • Wiemy, że nie ma standardu, który pozwalałby firmie na wykorzystanie depozytów klientów do wykupu akcji własnych.
  • Wiemy, że żeton nie może być klasyfikowany w bilansie czasami jako zobowiązanie, a w innych przypadkach jako kapitał własny bez odpowiednich informacji o długu zamiennym i strukturze kapitału.

Najbardziej niepokoi mnie to, jak wiele projektów opiera się na finansowaniu za pomocą zbywalnego żetonu, kupowanego przez inwestorów detalicznych. Kiedy sami wpadamy w rozpęd technologii i rezygnujemy z naszej wiedzy fachowej, ryzykujemy wprowadzenie w błąd naszych klientów lub co najmniej ich niedocenianie… a większość na pewno wie, jak ocenić ryzyko.

Zawsze istnieje ryzyko i naszym obowiązkiem jest ocenić je poza skopiowaniem i wklejeniem informacji. Dla każdego, kto świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego lub pomaga klientom w przeprowadzaniu własnych badań, niebezpieczne jest klasyfikowanie jedynie żetonu kryptograficznego jako “dobrego” ze względu na jego pozycję w CoinMarketCap, dostępność giełdową lub źródło finansowania.

Moja rada dla wielu księgowych, którzy zaczynają w tej dziedzinie, to przestać gonić za kodem i technologią. Z pewnością wspieram i uczę się najlepiej robiąc, eksperymentując i posiadając podstawową wiedzę. Jednak wielu księgowym lepiej by było, gdyby wykorzystali istniejącą wiedzę do lepszego zrozumienia dodatkowych koncepcji finansowych lub ekonomicznych. W przeciwnym razie, wyścig do mediów społecznościowych z ograniczonym zrozumieniem modeli podaży żetonów, modeli dochodów z wymiany i globalnej perspektywy jest niedbały.

Brak regulacji nie przekłada się i nie powinien przekładać się na akceptację złych praktyk lub zaprzeczanie ryzyku. Być może zdarzają się wielokrotne postępy w rozwiązaniach dla przedsiębiorstw, których nie jestem świadomy ani wtajemniczony.

Po obejrzeniu ogłoszeń i kolejnych projektów, wydaje mi się, że znaczna część pieniędzy zainwestowanych w niektóre z tych wzniosłych celów jest w najlepszym wypadku redukowana do usprawnienia zbędnych procesów i istniejących baz danych. Wydaje mi się, że część naszej mądrości i wiedzy fachowej mogłaby zostać dobrze wykorzystana do usprawnienia procesów i skorygowania istniejących nieefektywności w obrębie organizacji i pomiędzy nimi.

Zrzucenie nieskutecznego procesu na łańcuch blokowy nie naprawi go, więc patrzę na systemy uwierzytelniania. Według ostatniego raportu PwC, “37% menedżerów, którzy zgłosili złe zatrudnienie, stwierdziło, że było to spowodowane umiejętnościami/nieprawidłowym przedstawieniem kandydata”. Nie jest jasne, jak wiele z tej liczby można złagodzić za pomocą łańcucha blokowego, ponieważ część z nich można przypisać złej ocenie i/lub zmowie i korupcji, które nadal mogą wystąpić przed i po łańcuchu blokowym.

Często zastanawiam się, czy istnieje studium na temat tego, jak wiele można by zrobić w celu usprawnienia istniejących narzędzi i komunikacji. Nasi klienci i społeczeństwo w ogóle polegają na naszej cenionej opinii. Jesteśmy im i sobie winni, że nie poświęcamy naszej wiedzy i doświadczenia dla sławy, władzy i pieniędzy.

The Financial Times rozpoczął cykl “Cała gospodarka to Fyre Festival”. Jest on dostępny za darmo z rejestracją i warto poświęcić kilka chwil na oderwanie się od naszej codziennej rutyny i hałasu, aby przypomnieć sobie trochę rozsądku, testów i podstawowego zdrowego rozsądku. Mam nadzieję, że uda nam się do tego wrócić.