Czy «Casual Friday» jest normą w twojej firmie?

Nie zdziw się, jeśli Twój księgowy pojawi się do pracy w khakis i koszulce polo – lub w dżinsach i koszulce. Nawet tradycyjnie zapinane na guziki księgowe i finansowe profesjonaliści handlują w swoich garniturach na bardziej swobodne miejsce pracy, według nowego badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Robert Half Finance & Accounting.

«Miejsca pracy zmieniają się, podobnie jak trendy w ubiorze biurowym», powiedział Paul McDonald, starszy dyrektor wykonawczy w Robert Half, w oświadczeniu pisemnym. «Pracownicy często wolą bardziej zrelaksowany strój, a swobodny ubiór może być kuszącą zachętą podczas rekrutacji profesjonalistów w dziedzinie finansów i księgowości».

Według badania, 74 procent menedżerów finansowych stwierdziło, że ich działy księgowości i finansów mają «trochę» lub «bardzo» swobodny dress code. Nieco casual obejmuje koszulkę khakis i polo lub sweter; bardzo casual obejmuje dżinsy i T-shirt.

Tylko 4 procent stwierdziło, że mają «formalny» kodeks ubioru, w którym profesjonaliści muszą przychodzić do pracy w garniturze i krawacie lub sukience, podczas gdy 21 procent uważa swój kodeks ubioru za «nieco formalny» (sukienka spodnia lub spódnica z zapięciem na guziki).

Prawie jedna czwarta (23%) respondentów stwierdziła, że w ciągu ostatnich pięciu lat wytyczne dotyczące ubioru biznesowego uległy rozluźnieniu, podczas gdy 16% zgłosiło bardziej formalne warunki ubioru.

«Dla pracowników, jeśli nie jesteś pewien, co jest odpowiednie do danej sytuacji, porozmawiaj ze swoim przełożonym», doradził McDonald. «Dla osób poszukujących pracy, które przygotowują się do rozmowy kwalifikacyjnej, wykorzystaj swoją sieć kontaktów lub sprawdź działalność mediów społecznościowych pracodawcy, aby zapoznać się z kulturą firmy. Jeśli nadal nie jesteś pewien, w co się ubrać, pomyl się po stronie formalnej».

Mając to na uwadze, Robert Half podaje pięć poniższych wskazówek dotyczących odpowiedniego ubierania się w dzisiejszym środowisku biznesowym.

1. Spójrzcie na następny szczebel. Co twój szef – i szef twojego szefa – ma na sobie? Weź pod uwagę styl i formalność wyższego kierownictwa. Postaw się na sukces, ubierając się do pracy, którą chcesz wykonywać.

2. Utrzymujcie go w porządku. Nawet jeśli możesz nosić dżinsy i koszulki do pracy, upewnij się, że są one czyste i wolne od zmarszczek.

3. Nie zapomnij o szczegółach. Kod ubioru obejmuje całkowity wygląd pracownika. Zwracaj tyle samo uwagi na swoje akcesoria i pielęgnację, ile na swoje ubrania.

4. Zagraj bezpiecznie podczas spotkania z menedżerami ds. zatrudniania. Nie ryzykuj zrobienia złego pierwszego wrażenia w ubraniach, które są zbyt swobodne. Kobiety powinny nosić marynarkę lub sukienkę odpowiednią dla biznesu oraz buty na niskim obcasie z zamkniętymi palcami. Mężczyźni najlepiej radzą sobie w garniturze lub marynarce i krawacie.

5. Ubierz się na swój dzień. Niektóre firmy dają teraz pracownikom elastyczność w wyborze stroju w zależności od ich obowiązków (np. odwiedzanie klientów kontra praca przy biurku). W przypadku niejasności co do wytycznych firmy, należy skonsultować się z podręcznikiem pracowniczym lub działem kadr. W przypadku nieoczekiwanej zmiany dnia, należy rozważyć możliwość zachowania kurtki w biurze.