Czy chmury i roboty uczynią księgowych przestarzałymi?

Współczesny księgowy ma do dyspozycji tak wiele narzędzi, że wiele z nich zaczyna się obawiać o przyszłość. Czy nadejdzie czas, kiedy zaufany CPA zostanie zastąpiony przez wirtualnych robotników, którzy będą mogli wykonywać te same zadania? Jaka jest przyszłość w dziedzinie księgowości? Jesteś księgowym przeszłości czy księgowym jutra?

Rola technologii w przyszłości rachunkowości

Nie ma wątpliwości, że w przyszłości technologia będzie odgrywała ogromną rolę w rachunkowości, ponieważ już teraz w coraz większym stopniu. Należy zastanowić się, w jaki sposób już teraz wykorzystujemy technologię w naszym codziennym życiu. Możemy komunikować się z klientami i prowadzić księgowość w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca za pomocą księgowości w chmurze. IRS już teraz używa SI i wyrafinowanych programów do łapania oszustw podatkowych. Czasami wydaje się, że księgowi są tylko jednym dobrym wynalazkiem, który nie jest przestarzały. Nie jest to jednak przestarzałość, ale raczej popchnięcie w nową i ekscytującą pozycję.

Oferowanie rozwiązań zamiast narzędzi

O ile prawdą jest, że dobrze napisany algorytm może prawdopodobnie wykonywać część pracy księgowego, to jest to założenie, że CPA wykonuje tylko obliczenia matematyczne. Każdy, kto zna się na tej dziedzinie, wie, że jest ich o wiele więcej. Księgowi coraz częściej wykorzystują technologię do wykonywania czasochłonnych i bezmyślnych zadań, takich jak wprowadzanie danych i obliczenia. Jest to jednak dopiero początek naszej dziedziny. Następnie należy analizować liczby i opracowywać rzeczywiste rozwiązania. Firmy potrzebują analiz i zaleceń, które mogą wykorzystać, aby iść do przodu. Podczas gdy komputer może dodawać, do analizy i opracowania rozwiązań dla prawdziwych ludzkich firm potrzebny jest człowiek. Teraz jest czas, aby zadać sobie pytanie, co dokładnie oferujecie swoim klientom. Czy jest to coś, co robot może wykonać również w najbliższej przyszłości? Jeśli tak, to może nadszedł czas, aby przemyśleć swój model biznesowy i skupić się na rozwoju swojej firmy, dzięki czemu dodasz prawdziwą ludzką wartość, a nie tylko skillet.

Objąłeś przyszłość?

Księgowy przyszłości jest bardziej ideowym człowiekiem niż popychaczem do numerów. Jeśli ta przyszłość wydaje się przerażająca, to dlatego, że nie jesteś odpowiednio przygotowany. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby ta zmiana w biznesie przebiegała sprawniej:

  • Dostosuj swoje nastawienie. Nie bój się i-rozwiązań… pozwól im pracować dla ciebie!
  • Przenieś informacje do księgowości w chmurze dla łatwego dostępu i analizy.
  • Zautomatyzować tyle brudnej roboty, ile to możliwe.
  • Zacznij oferować analizy i porady więcej niż proste odpowiedzi na problemy matematyczne.

Wiele osób będzie twierdziło, że łatwiej je powiedzieć niż zrobić. Jednak przyjęcie modelu, w którym księgowy będzie rozwiązywał duże pytania, a nie starszy od kalkulatora, jest kluczowe dla Twojej przyszłości w tym biznesie.

Rachunkowość nie jest jedynym przedsiębiorstwem, na które zmiany technologiczne i gospodarcze mają wpływ. Firmy, które są silne w tych czasach, to te, które uczą się dodawać wartość poprzez bycie bardziej ludzkim niż kiedykolwiek.