Czy e-mail jest “Smoking Gun” w skandalu IRS?

przez Ken Berry

Kto wiedział o skandalu “Tea Party” i kiedy? W zeszłym tygodniu Kongres kontynuował zgłębianie tej sprawy, przeprowadzając wywiady z pracownikami biura IRS w Cincinnati, gdzie “nieuczciwi” agenci rzekomo zainicjowali te działania (patrz: sidebar). Na podstawie tych wywiadów, błędnie wysłany e-mail mógł zaalarmować niektórych urzędników IRS wcześniej niż wcześniej sądzono.

Furor zaczął się rozwijać 10 maja po tym, jak ujawniono, że organizacje ubiegające się o status zwolnionego z podatku były ukierunkowane na takie pojęcia jak “herbatka” i “patriota”. Od momentu ujawnienia zarzutów, Steven Miller, pełniący obowiązki komisarza IRS, został zastąpiony, wszczęto dochodzenie karne, a trzy komisje kongresowe rozpoczęły przesłuchania. Nowy raport z dochodzenia sporządzony przez Generalnego Inspektora Skarbu Państwa ds. Administracji Podatkowej (TIGTA), w którym podkreślono również nadmierne wydatki IRS na konferencje szkoleniowe, dodał jedynie paliwa do ognia.

Według Reutersa i doniesień z innych renomowanych źródeł, transkrypty wywiadów pokazują, że Elizabeth Hofacre, urzędniczka IRS w Cincinnati, odpowiadała w lipcu 2010 r. przed adwokatem podatkowym IRS Carter’em Hull’em o “pojawiających się problemach” w dziale organizacji zwolnionych z podatku (EO). Hofacre została poproszona o podsumowanie swoich ustaleń i powiadomienie małej grupy w ramach jednostki EO w Waszyngtonie, DC. Jednakże, niezamierzenie wysłała e-mail do znacznie większej grupy.

“Wszyscy w DC dostali to przez pomyłkę”, powiedział Hofacre w transkryptach. Od tego czasu wyjaśniła, że odnosi się do urzędników w dziale IRS Exemption Organizations Rulings and Agreements.

Ani Hofacre, ani Gary Muthert, inny pracownik IRS w biurze w Cincinnati, nie wiedzieli, kto w pierwszej kolejności poprosił o dodanie nazwisk do listy “be on the lookout” (BOLO). Jednakże, kiedy Muthert został początkowo poproszony przez swojego przełożonego, aby szukać wniosków “Tea Party”, powiedział, że powiedziano mu, że “Waszyngton, DC, chce kilka przypadków”, zgodnie z zapisami wywiadu.

Wywiady zostały przeprowadzone przez prawników z House Oversight i Government Reform Committee. Dwa kolejne wywiady z pracownikami IRS są zaplanowane na ten tydzień.

Lois Lerner, kierownik działu ERPO, która złożyła wniosek o urlop administracyjny po odwołaniu się do piątej poprawki, powiedziała, że po raz pierwszy dowiedziała się o liście terminów BOLO w czerwcu 2011 r. – ponad rok po e-mailu – i niezwłocznie zajęła się tą sprawą. TIGTA nie zakwestionowała tego roszczenia.

Jak dotąd TIGTA stwierdziła, że nie ma dowodów łączących utworzenie listy BOLO z wysokimi rangą urzędnikami IRS lub innymi urzędnikami w Departamencie Skarbu lub w Białym Domu. Ale sprawa jest daleka od zamknięcia.

Artykuły pokrewne:

  • Tea Party Groups Say IRS Trampled on Rights
  • Kontroler zawirowań wokół przesłuchań w sprawie skandalu IRS