Czy freelancerzy mogą uzyskać odliczenia od kosztów podróży?

Nasz ekspert podatkowy, Julian Block, otrzymuje wiele zapytań od swoich czytelników i klientów dotyczących kwestii podatkowych. Tutaj odpowiada na kilka ostatnich pytań dotyczących odliczeń podatkowych dla freelancerów.

Pytanie : Jestem freelancerem z Bostonu, który pisze książki i artykuły na temat zmian klimatycznych i innych tematów naukowych. W przyszłym miesiącu jadę na konferencję dla pisarzy naukowych do Portland w Oregonie. Jestem całkiem pewna, że mam prawo domagać się pewnych odliczeń na formularzu 1040, ale jakie wydatki mogę odpisać i czy mogę je odliczyć w całości?

Odpowiedź : Prawo zezwala na odliczenie 100 procent opłaty rejestracyjnej na konferencję. Całkowicie odliczane są również koszty podróży między Bostonem a Portlandem oraz opłaty hotelowe.

IRS ogranicza odpisy za posiłki nie objęte opłatą, w tym za to, co jesz po drodze i podczas pobytu w Portland. Agencja pozwala na odliczenie tylko 50 procent tych wydatków.

Zezwala na dwie opcje podróżowania samochodem. Jedną z nich jest odliczenie rzeczywistych wydatków. Druga to standardowa stawka kilometrowa.

Na rok 2019 stawka wynosi 58 centów za milę. Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o zwrot rzeczywistych wydatków, standardową stawkę, czy też koszt wynajęcia samochodu, odliczone zostaną również opłaty parkingowe, a także opłaty za przejazd mostem, tunelem i turnpike’em.

Revenue Service spoilsports nalega, aby nie przekraczać limitu prędkości. Wyznaczają linię po odliczeniach za wykroczenia drogowe.

Potrącenia na konferencje i inne podróże służbowe stanowią dodatkową przerwę. Nie tylko zmniejszają one kwotę wykazywaną jako zysk na liście koncesyjnej C, ale także zmniejszają kwotę dochodu z działalności gospodarczej podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Obniżają również kwotę dochodu biznesowego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób samozatrudnionych, jak obliczono na Załączniku SE. Wielu freelancerów jest bardziej obciążonych podatkiem od samozatrudnienia niż podatkiem dochodowym.

Pytanie : Zapłacą mi za mój wykład na konferencji pisarskiej. Czy prelegent, który odmówi honorarium i poprosi o przekazanie pieniędzy na cele charytatywne, które wybierze, ma możliwość otrzymania dotacji?

Odpowiedź : Tak. Ale mówca musi jeszcze zadeklarować honorarium jako dochód.

Sęk w tym, że ulgi podatkowe z tytułu darowizn znikają, jeśli prelegenci zrezygnują z wyszczególnienia w Harmonogramie A formularza 1040 i skorzystają z jednej z bezzasadnych standardowych kwot odliczeń, które zostały niemalże podwojone przez uchwaloną przez Kongres ustawę o cięciach podatkowych i zatrudnieniu oraz podpisany pod koniec 2017 roku Prezydent Trump.

System IRS mówi, że głośniki, które nie zdecydują się na wyszczególnienie, mogą wybrać jeden z tych odliczeń. Są to kwoty ryczałtowe oparte głównie na statusie zgłoszenia i wieku. Agencja dostosowuje je co roku, aby odzwierciedlały one inflację.

Artykuły dodatkowe. Przypomnienie dla księgowych, którzy z zadowoleniem przyjęliby porady, jak ostrzec klientów przed taktykami, które obniżają podatki na ten rok, a nawet dają przewagę na następny rok: Wejdźcie do archiwum moich artykułów (ponad 250 i licząc).