Czy Hybrydowa Chmura to rzeczywistość dla firm CPA?

Przez Roya Keely’ego, wiceprezesa ds. strategii rynkowej, Xcentric, LLC

W skrócie, nie.

Może to być kwestia niuansów pojęciowych, ale mimo to jest to ważny aspekt, który należy udoskonalić, abyśmy mogli uzyskać bardziej prawdziwy obraz sytuacji.

Wiele firm przenosi się do modelu «hybrydowej chmury» – raczej to, co uważają za hybrydowy model chmury. To jest, gdy firma decyduje się wyciąć aspekt własnej sieci prywatnej off do chmury gdzieś, tworząc w ten sposób hybrydowy model posiadający zarówno prywatne, na miejscu chmury i trzeciej chmury (lub chmury) offite. Wielu uważa, że to właśnie jest hybrydowa chmura, ale tak nie jest – to «chmura Frankena».

Hybrydowa chmura jest naprawdę hybrydową chmurą, gdy istnieją następujące:

  • Pojedynczy znak włączony (SSO). Użytkownik może używać obu chmur z jednym zestawem danych uwierzytelniających.
  • Application Programming Interface (API). Chmury komunikują się ze sobą za pomocą interfejsów programowania aplikacji (API).
  • Bezproblemowe zaopatrzenie/migracja. Serwer i/lub pamięć masowa mogą być płynnie przenoszone przez interfejs w przeciwieństwie do rzeczywistego przenoszenia/wyłączania/budowywania/etc., pamięci masowej/serwera na drugim końcu/Cloud.

Chmura Frankena

Tak więc wiele firm stworzyło chmurę Frankena, w której połączyły niepołączone ze sobą części, aby opowiedzieć większą informatyczną narrację. To, jak w książce Frankenstein (naprawdę dziwna powieść, pamiętaj, a także nie prawdziwe imię potwora, ale lekarza), nie wychodzi zbyt dobrze dla twórcy takiego stworzenia. Sznurkowanie razem rozwiązań, które w teorii leczą konkretne problemy, jest rzeczą dobrą, chyba że oczywiście rozwiązania nie działają w zgodzie i/lub odrzucają założenie, że rzeczywiście powinny działać w zgodzie.

Prosty sposób, w jaki wiesz, że masz chmurę Frankena, polega na tym, że musisz chodzić do wielu miejsc, wiele razy i używać wielu haseł, aby przejść przez swój przeciętny dzień. Graficznie, poniżej wyjaśniono ruchome części związane zarówno z hybrydową chmurą, jak i Franken Cloud. Jak widać w chmurze Franken Cloud, polegasz na kilku dostawcach, którzy dostarczają różne zasoby.

True Hybrid Cloud:

Franken Cloud:

Ostatecznie, z filozoficznego punktu widzenia, myślę, że model hybrydowy mógłby być cennym atutem dla przedsiębiorstwa, ale nie jest to teraz rzeczywistość. (Właściwie, to nawet nie jest blisko do bycia rzeczywistością dla firmy CPA.) Nie jestem wcale za modelem Franken Cloud, który wkradł się w naszą przestrzeń. Model Franken Cloud załamuje się z następujących powodów:

  • Nieskuteczne. Użytkownicy muszą przebywać w wielu miejscach w ciągu dnia, co oznacza stratę czasu i pewien poziom nieefektywności wbudowany w każdy proces. Te mentalne fidgety są śmiercią przez cięcia papieru w biznesie, na który trzeba płacić rachunki.
  • Nie podłączony. Chmury nie są podłączone. Aby otrzymać dokument z jednej chmury do drugiej, należy wysłać go do siebie pocztą elektroniczną lub pobrać, a następnie przesłać do innej chmury. To tylko jeden z przykładów – fuj!
  • Więcej na górze. Masz koszty utrzymania swojej wewnętrznej sieci ludzi, cap-x, i wydatki bieżące. Twoi zewnętrzni dostawcy mają te same centra kosztów (być może na większą skalę, ale nadal je mają), plus konieczność osiągania zysków. W tym momencie jest to prosta matematyka – wydajesz więcej na mniejsze kawałki.
  • Więcej zarządzania. Więcej chmur oznacza więcej dostawców, więcej rachunków, więcej umów do negocjacji – cała dziewiątka.
  • Kto jest pierwszy? Kiedy coś nie działa prawidłowo, do kogo dzwonisz? Który sprzedawca może poradzić sobie z problemem do czasu jego rozwiązania? Gdzie wskazujecie palcem? To się robi bardzo mylące. Jeśli chodzi o zarządzanie IT, podoba mi się przysłowie «Jedno gardło do udławienia».

Tak więc, w końcu, jestem za całym modelem Cloud. Prawdziwy, pojedynczy punkt kontaktowy dla wszystkich aplikacji i danych Twojej firmy zarządzanych bezpiecznie przez ludzi, którzy znają Twój świat na tyle, na ile to możliwe. Oznacza to budowanie chmury wewnętrznej, która może służyć potrzebom Twojej firmy, lub zaufanie strategicznej stronie trzeciej, która może obsługiwać całą chmurę.

Przeczytaj więcej artykułów Roya Keely’a.

O autorze:

Roy Keely jest wiceprezesem ds. strategii rynkowej w Xcentric i jest odpowiedzialny za przedstawianie społeczności księgowej propozycji wartości Xcentric. Roy oferuje szeroki zakres doświadczenia w marketingu, sprzedaży i doradztwie oraz pasjonuje się technologią, wydajnością i strategią rynkową. Lubi pisać i rozmawiać z profesjonalnymi firmami usługowymi, które chcą wnieść do swoich firm praktyczny wgląd i działanie. Został wyróżniony w The CPA Practice Advisor «40 Under 40″ za rok 2012. Roy ukończył Uniwersytet w Houston z tytułem magistra marketingu. Można się z nim skontaktować pod adresem [e-mail protected] lub (678) 297-0066 wewn. 525.