Czy księgowi muszą zostać doradcami strategicznymi?

Istnieje globalny nacisk na to, aby księgowi stali się doradcami strategicznymi. Niektóre z powodów tego impulsu są oparte na strachu. Zagrożenie wynikające ze wzrostu sztucznej inteligencji i automatyzacji jest doskonałym przykładem opartego na strachu powodu do przejścia do roli doradcy strategicznego.

Inne powody tego nacisku koncentrują się bardziej na potrzebach klienta: Właściciele małych firm pragną tych samych porad, które większe firmy często uważają za oczywiste, ale jest o wiele więcej małych firm niż księgowych. Wiele źródeł przewiduje, że to wyzwanie związane z podażą i popytem będzie się pogłębiać wraz z przechodzeniem na emeryturę większej liczby księgowych i mniejszą liczbą młodych ludzi rozpoczynających pracę w dziedzinie rachunkowości. Zachęca się księgowych do podjęcia działań w celu wypełnienia tej luki.

Wielu księgowych korzysta z okazji, by zostać doradcami strategicznymi. Dla tych księgowych satysfakcją jest prowadzenie klientów na wyższy poziom rentowności lub pomoc w efektywnym wykorzystaniu technologii, co jest bardziej satysfakcjonujące niż codzienna praca związana z księgowością. Oferowanie usług doradczych może również wiązać się z wyższymi stawkami niż tradycyjne usługi księgowe.

Ale nie każdy księgowy chce zostać doradcą strategicznym. Niektórzy księgowi są szczęśliwi, że «tylko» zajmują się księgowością. Otrzymują ogromną radość z utrzymywania czystych ksiąg, które ich klienci mogą wykorzystać do podejmowania lepszych decyzji biznesowych.

Jeśli jesteś księgowym, który jest szczęśliwy robiąc książki, i jeśli naprawdę nie chcesz świadczyć usług doradczych, możesz się zastanawiać, czy będzie rynek dla Twoich usług w najbliższych latach.

Myślę, że odpowiedź na to pytanie brzmi tak.

Nie ma żadnego «tylko» do robienia książek

Sztuczna inteligencja i automatyzacja sprawiły, że wprowadzanie danych stało się już praktycznie nieaktualne. Większość oprogramowania księgowego może teraz automatycznie kategoryzować i księgować transakcje do ksiąg bez konieczności interakcji z transakcją.

Przez większość czasu.

Oprogramowanie – jak ludzie – nie jest nieomylne. Tak jak najlepszą praktyką jest recenzowanie pracy przed przekazaniem jej klientowi, tak najlepszą praktyką dla księgowego jest recenzowanie książek, w których automatyczne funkcje zapewniają dokładność.

To się nie zmieni.

Najlepsze oprogramowanie komputerowe – podobnie jak najlepszy człowiek – będzie nadal popełniać błędy i będzie musiało być nadzorowane przez wykwalifikowanego księgowego. Jesteś pierwszą i ostatnią linią obrony, aby upewnić się, że oprogramowanie Twoich klientów jest ustawione prawidłowo i działa tak, jak powinno, aby zapewnić swoim klientom terminowe i dokładne informacje finansowe.

Nie wszyscy właściciele firm chcą polegać wyłącznie na automatyzacji

Wielu właścicieli firm już próbowało polegać na automatyzacji w swoich księgach rachunkowych, tylko po to, by odkryć, że albo nie ustawili poprawnie oprogramowania, albo automatyzacja popełniła błędy, które doprowadziły do nieścisłości w ich sprawozdaniach finansowych… nieścisłości, których właściciel firmy nie mógł naprawić samodzielnie. Ci właściciele firm – choć nie sprzeciwiają się automatyzacji i SI – nie czują się komfortowo polegając na niej całkowicie. Chcą pracować z wykwalifikowanym księgowym, który rozumie nie tylko jak oprogramowanie ma działać, ale także jak mają wyglądać dokładne sprawozdania finansowe. Kogoś, kto wie, jak naprawić powstałe błędy i kto może podjąć kroki, aby się nie powtórzyły.

Stawia to księgowych, którzy nie są doradcami, w świetnej pozycji, by stać się ekspertami, podobnie jak ich doradcy. I z tą ekspertyzą wiąże się większy potencjał zarobkowy.

Usługi doradcze wymagają stałej księgowości

Księgowi, którzy odchodzą od tradycyjnej księgowości i koncentrują się bardziej na usługach doradczych, często stają przed wyzwaniem znalezienia pracowników lub kontrahentów posiadających solidne umiejętności księgowe. Powoduje to, że doradca strategiczny wraca do prowadzenia ksiąg rachunkowych, co z kolei uniemożliwia mu dysponowanie taką ilością czasu, jaką chciałby poświęcić na świadczenie usług doradczych dla swoich klientów.

Księgowi niedoradczy mają możliwość współpracy z księgowymi doradcami w celu wypełnienia tej luki. Jest to sytuacja korzystna dla obu stron, ponieważ pozwala ona każdemu z typów księgowych rozwijać swoją działalność w pożądany przez nich sposób, zapewniając jednocześnie doskonałą obsługę swoich klientów.

Lider oprogramowania księgowego w USA jest księgowym wynajmującym

QuickBooks Live robi fale w świecie księgowości i rachunkowości. Bez względu na to, czy postrzegasz nową usługę księgową Intuit na żywo jako zagrożenie lub szansę dla swojej działalności księgowej, jest niezwykle wymowne, że ten lider w dziedzinie AI i automatyzacji zatrudnia księgowych, którzy wspierają właścicieli małych firm poprzez świadczenie usług księgowych, a nie doradczych.

Dobrze jest być «tylko księgowym»

Jeśli świadczenie usług doradczych klientom Cię ekscytuje, to powinieneś zbudować swój biznes w sposób, który Ci na to pozwoli. Popyt jest tam, i można zarobić wielkie pieniądze z tych usług, jednocześnie robiąc ogromny pozytywny wpływ na działalność i życie klientów.

Jeśli wolisz skupić się na samej księgowości, to powinieneś zbudować swój biznes wokół tej usługi, zamiast martwić się o doradztwo. Podobnie jak w przypadku usług doradczych, zapotrzebowanie na rzetelną księgowość nadal istnieje – i będzie istnieć, niezależnie od ulepszeń oprogramowania. Będziesz jednak musiał zmienić sposób komunikowania tego, co robisz i wartość usług, które dostarczasz swoim klientom. W niektórych przypadkach, Twoim klientem może być nawet inny księgowy.

Bądź przygotowany do walki z perspektywą posiadaną przez niektórych właścicieli firm, że oprogramowanie będzie tylko obsługiwać wszystkie księgowość dla nich. Staraj się edukować tych właścicieli firm o tym, jak zapewnić, że księgowość jest wykonywana dokładnie, służąc jako swego rodzaju kierownik księgowy dla ich oprogramowania księgowego automatyzacji bot.

Przede wszystkim, wyjdź poza strach, że musisz zostać doradcą strategicznym swojego klienta «albo inaczej». Podobnie jak w przypadku wszystkich zmian, istnieje wiele możliwości budowania biznesu księgowego w sposób, w jaki chcesz go zbudować, świadcząc usługi, które chcesz świadczyć. Musisz tylko go szukać.

Powiązane artykuły

Potrzebujesz Niche’a?

Jak uczciwie wyceniać usługi