Czy nadszedł czas na rebranding Twojej firmy?

Świat rachunkowości ciągle się zmienia: Potrzeby Twoich klientów ewoluują, regulatorzy przepisują prawa podatkowe i standardy rachunkowości, a technologia sprawiła, że dzisiejsza firma księgowa jest praktycznie nie do poznania od firmy sprzed zaledwie dwóch dekad. Być może nadszedł czas, aby zmienić również markę Twojej firmy.

Zadaj sobie pytanie: Czy twoja propozycja wysyłania wiadomości i wartości stoi za tymi czasami? Chcesz zaoferować nowe usługi lub wejść na nowy rynek? Przerośliłeś/aś swoją pierwotną markę i musisz odnowić status swojej firmy na rynku?

Czasami, w zależności od sytuacji, wymagany jest pełny rebrand. Zanim zaczniesz, oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać przy rebrandingu firmy:

Never is a Right Time

Poważna rebranding – przy właściwym wykonaniu – wymaga znacznych nakładów czasu, pieniędzy i zasobów. Od rozpoczęcia badań do wprowadzenia nowej marki mogą upłynąć miesiące, a nawet lata. Kuszące jest powiedzenie, że odłożysz to na później, po pracowitym sezonie, w przyszłym roku, a nawet za pięć lat, ale prawda jest taka, że nikt nie jest mniej zajęty.

To, że minęło już kilka lat od twojej zmiany marki, nie oznacza, że czas na nią. Wiadomości i marka Twojej firmy mogą być doskonałe, nawet jeśli nie były ostatnio aktualizowane. Czas na rebranding to czas, kiedy nie docierasz do rynku docelowego. Rebranding może pomóc w postrzeganiu problemu, gdy rynek docelowy ignoruje cię lub nie wie, co oferujesz. W tym przypadku, nie ma czasu, jak obecny, aby zacząć.

Oto kilka powodów, dla których możesz zdecydować się na rebranding:

 • Rozszerzenie oferty firmowej (tj. rozwój usług, ekspansja rynkowa, ekspansja geograficzna)
 • Fuzja lub przejęcie
 • Ewolucja wraz z rynkiem
 • Marka staje się skomplikowana
 • Daj swojej marce historię

Co czyni twoją firmę wyjątkową? Wskazówka: to nie jest «obsługa».Każda firma księgowa uważa, że to ich usługi wyróżniają. Z definicji, jeśli wszystkie firmy księgowe różnicują się w tym samym punkcie, to już nie różnicują! Twoja doskonała obsługa klienta może pomóc Ci utrzymać istniejących klientów, ale obsługa nie jest wyjątkową pozycją sprzedaży. To, jak dostarczasz tę usługę, może być.

Naprawdę kopać głęboko, aby odkryć historię swojej marki. Jak pracujesz z klientami? Jaka jest historia Twojej firmy? Jaka jest twoja misja korporacyjna? Czy twoja marka reprezentuje to, co robi twoja firma? Dlaczego wybierają współpracę z Tobą, a nie z każdą inną firmą w mieście, która obiecuje doskonałą obsługę klienta? Jeśli masz wyjątkowego założyciela, to może to być dobre miejsce na początek.

Ludzie chcą pracować z markami, które mają coś do powiedzenia. Jeśli twoja marka nic nie mówi, to dlaczego ktoś miałby słuchać?

It’âs Expensive But Worth It

Rebranding firmy nie jest tani. Potrzeba na to czasu, pieniędzy, różnych zespołów projektowych, a często także zewnętrznych ekspertów.

Pamiętaj, że skuteczny rebranding wymaga znacznie więcej niż tylko wybranie nowego logo. Będziesz musiał przeprowadzić badania, przeprowadzić wywiady z kluczowymi pracownikami, uzyskać opinie klientów, odkryć, co wyróżnia Twoją markę i rozwinąć historię Twojej marki, zanim nawet rozważisz zamówienie wizytówek z nowym logo.

Musisz przeniknąć całą komunikację firmową, w tym stronę internetową, media społecznościowe, zabezpieczenia i oznakowania z nową marką. Rebranding jest inwestycją finansową, ale robienie tego dobrze wymaga zatrudnienia specjalistów z doświadczeniem w rebrandingu profesjonalnych firm usługowych.

Kiedy już zatrudnisz odpowiedni zespół projektantów, zaufaj ich fachowej wiedzy. Będziesz musiał wziąć pod uwagę każdy etap procesu, ale zdarza się, że będziesz musiał odłożyć na później ich wiedzę i doświadczenie.

Zaangażuj cały swój zespół

Praca związana z rebrandingiem firmy nie powinna być wyłącznie zadaniem grupy partnerskiej lub działu marketingu Twojej firmy. Zaangażuj wszystkich w ten proces! Twój zespół może zapewnić wgląd w to, co odróżnia Twoją firmę od konkurencji oraz cechy i właściwości, o których chcą, aby ludzie myśleli, gdy usłyszą nazwę firmy.

Tysiąclecia mogą być szczególnie przydatne w tym procesie. Tysiąclecia to największa grupa konsumentów w Stanach Zjednoczonych, którzy bardzo cenią sobie autentyczność.

Czy historia Twojej marki spodoba się tysiącleciom, czy też zauważą nieuczciwą markę na milę? Opublikuj swoje pomysły przez nich i przez pracowników wszystkich szczebli w firmie. Uczynienie ich częścią tego procesu będzie miało znaczący wpływ na to, czy uda im się zapewnić sobie udział w zmianach, które starasz się wprowadzić.

Zmiana marki to nie tylko nowa nazwa lub nowe logo

Nie poddawaj się rebrandingowi tylko po to, aby zmienić swoje nazwisko lub logo. Jeśli potrzebujesz dowodu, że to zły pomysł, weź pod uwagę historię Radio Shack. W 2009 roku detalista stanął w obliczu silnej konkurencji ze strony detalistów internetowych.

Postanowili zmienić markę, zmieniając nazwę na The Shack. Problem polegał na tym, że wszystko inne o ich upadającym modelu biznesowym pozostało bez zmian. Klienci weszliby do The Shack i zobaczyliby te same produkty, których nie byliby zainteresowani kupnem w Radio Shack.

Po intensywnym luzie, firma odwróciła swoją markę. Fortuna Radia Shack nadal podupadała, a w 2015 roku firma ogłosiła upadłość. Aby uniknąć takiej katastrofy, upewnij się, że rebranding zbiegnie się z innymi zmianami w sposobie prowadzenia działalności. Zmiana ta może polegać na oferowaniu usług lub wdrażaniu nowych technologii, które poprawią jakość obsługi klienta.

Make Sure Everything is Consistent

Kiedy ostatni raz nowy klient znalazł cię w książce telefonicznej? Prawdopodobnie minęło kilka lat. Ale jest szansa, że wielu klientów znajdzie cię lub sprawdzi na stronie internetowej firmy. Upewnij się, że twoja strona internetowa nie jest wynikiem przemyśleń na temat procesu rebrandingu.

Twoja strona powinna integrować się z każdym innym aspektem związanym z marką i doświadczeniem klienta, w tym:

 • Logos
 • Portal klienta
 • Zabezpieczenie handlowe
 • Portale społecznościowe
 • Podpisy elektroniczne
 • Reklama
 • Materiały promocyjne, itp.
 • Uruchomienie nowej marki strategicznie

Kiedy masz już w rękach nowy sprzęt z logo, to kuszące, że chcesz zacząć pokazywać całą pracę, którą właśnie włożyłeś do rebrandingu, ale teraz nie jest to czas na działanie bez strategii. Zaplanuj i przekaż swoją nową strategię brandingową swojemu zespołowi.

Pamiętaj, że nie jest to plan jednodniowy, ale trwający proces, który będzie kontynuowany przez miesiące po dniu uruchomienia. Spójrz na swój rebranding jak na wewnętrzny proces, który zmieni sposób postrzegania Twojej firmy z zewnątrz.

Upewnij się, że wszyscy w firmie są na bieżąco z nowymi zmianami i zamień je w swoich ambasadorów marki. Czy oni znają historię twojej marki? Czy potrafią ją skutecznie komunikować, czy też nadal będą dostarczać te same, stare windy?

Weź swój zespół na pokład, dzieląc się nową «historią o nas». Pozwól im wziąć na siebie odpowiedzialność za nową markę i pomóż im szerzyć emocje i przesłanie. Rebranding firmy nie jest dla osób o słabym sercu, ale też nie jest to coś, czego należy unikać. Skorzystaj z okazji, aby opowiedzieć nową historię, wygenerować emocje i zmontować swój zespół wokół marki.

Kiedy już zbudujesz swoją nową markę, bądź konsekwentny i wytrwały. Jeśli chcesz odnosić sukcesy i rebranding, postępuj zgodnie z powyższymi strategiami i zaangażuj się w swoje zmiany. Stań się tą nową marką, a w końcu ludzie będą za nią podążać.

Ten artykuł pojawił się pierwotnie w ramach serii blogów Boomer Consulting The Boomer Bulletin.