Czy nowe przepisy podatkowe zabiją zakupy bez podatku?

Niedawno Scott Peterson, wiceprezes U.S. Tax Policy and Government Relations for Avalara, przeprowadził na Facebooku Live Chat w celu omówienia wykorzystania przepisów podatkowych i wysyłki.

Jest to temat, o którym CPA i księgowi powinni wiedzieć więcej nie tylko po to, by edukować swoich klientów, ale także po to, by pomóc zbudować niszę podatkową dla swoich własnych praktyk. Poniżej znajdują się fragmenty z czatu.

P: Jakie dokładnie są te nowe prawa i ile państw będzie miało to wpływ?

Peterson : Przepisy te są próbą zbierania przez państwa danych niezbędnych do skutecznego egzekwowania przepisów podatkowych dotyczących ich użytkowania. Wersja tej ustawy została do tej pory przyjęta przez pięć państw i jedno terytorium: Vermont, Luizjana, Kolorado, Waszyngton, Pensylwania i Puerto Rico. Skupiamy się na tym, czy dokonujesz sprzedaży w tych stanach; jeśli to zrobisz i przekroczysz minimalny próg tego stanu, prawo to będzie miało zastosowanie do Ciebie jako sprzedawcy. Jest bardzo możliwe, że w najbliższej przyszłości coraz więcej stanów będzie rozważać podobne prawa. W tym filmie na Facebooku przedstawiam krótki przegląd tych praw.

P: Jeśli mam stronę internetową i wysyłam przedmioty na terenie całego kraju, ale moje biuro i magazyn znajdują się na Florydzie, czy coś się zmieni dla mojej firmy?

Peterson : To, jak sprzedajesz i skąd to sprzedajesz, jest nieistotne. Jedyne, co jest istotne, to czy pobierasz państwowy podatek od sprzedaży w tych pięciu stanach. Jeśli nie pobierasz ich podatku, prawo ma zastosowanie do Ciebie. Sprzedawcy detaliczni, bez względu na to, gdzie mają swoją siedzibę, mogą podlegać tym przepisom w zakresie sprawozdawczości podatkowej dotyczącej wykorzystania produktów konsumenckich, jeśli sprzedają je w państwie, które przyjęło tę praktykę. Jeśli tak się stanie, a sprzedający nie pobiera i nie przekazuje podatku od sprzedaży w tym stanie, sprzedający będzie zobowiązany do stosowania się do wymogów państwa w zakresie sprawozdawczości podatkowej użytkowania, bez względu na to, gdzie znajduje się siedziba sprzedawcy.

P: Czy oznacza to, że zamiast zgłaszać i płacić podatek od użytkowania przez konsumenta końcowego, to sprzedawca będzie ponosił tę odpowiedzialność? I czy sprzedający będą musieli pobierać podatek od użytkowania?

Peterson : Nie, sprzedawca nie pobierający podatku od sprzedaży – czyli to, co te państwa nazywają tymi, którzy nie pobierają podatku od sprzedaży – nie będzie miał obowiązku pobierania podatku od użytkowania. Sprzedawca nie pobierający podatku będzie przekazywał państwu informacje o zakupie, a państwo będzie pobierało podatek od użytkowania bezpośrednio od konsumenta.

P: Czy oznacza to, że sprzedawca nie pobierający opłat będzie musiał się zarejestrować w tym stanie, czy też po prostu zgłosić?

Peterson : Na szczęście żadne z tych sprawozdań nie wpłynęło do państw przed 1 marca 2018 r. Podczas gdy państwa wciąż rozwijają swoje specyficzne wymagania, żadne państwo jak dotąd nie wydało języka specyficznego dla tego, czy sprzedający muszą się zarejestrować w swoim państwie. Zawsze publikujemy nowe informacje na ten temat w miarę ich rozwoju, więc bądźcie na bieżąco z naszym blogiem i platformami mediów społecznościowych, aby uzyskać więcej informacji. Jeśli chodzi o to, czy będzie łatwa opcja online, każdy, kto był na stronie Departamentu Skarbu państwa dochodów wie, że prostota jest trudna do osiągnięcia.

P: Jaka jest data wejścia w życie nowych przepisów podatkowych dotyczących użytkowania?

Peterson : Trzy ważne stany w tym przypadku – Vermont, Luizjana i Kolorado – mają ustawy, które weszły w życie 1 lipca 2017 roku. Ustawa Pensylwanii została przyjęta w listopadzie 2017 roku i wejdzie w życie w 2018 roku. Ustawa Waszyngtona, która jest podobna do ustawy Pensylwanii, wchodzi w życie 1 stycznia 2018 roku. Trzy stany, w których ustawa ta już obowiązuje, nakładają karę na sprzedawców nie pobierających podatków, którzy nie informują swoich nabywców o tym, że mogą być zobowiązani do zapłaty podatku.

P: Jakie są szczególne wymagania dotyczące tych przepisów podatkowych w każdym z tych stanów?

Peterson : Wszystkie stany wymagają od sprzedawców nie pobierających podatku, aby informowali nabywców, że mogą być zobowiązani do zapłaty podatku. Niektóre z tych stanów wymagają, aby sprzedawca nie pobierający podatku przesyłał nabywcom sprawozdanie roczne, informując ich o tym, co kupili i że mogą być winni podatku. Kolorado i Luizjana wymagają, aby sprzedawca nie pobierający podatku przesłał do tego stanu sprawozdanie zawierające listę wszystkich swoich nabywców w tym stanie, jak również kwotę ich zakupów w dolarach amerykańskich. W Avalara, tworzymy wykres stan po stanie, który będzie zawierał listę wymogów sprawozdawczych dla każdego stanu. Kiedy ten zasób będzie już dostępny, na pewno opublikujemy go w tym przypadku, jak również udostępnimy na naszej stronie na Facebooku.

P: Czy te prawa mają zastosowanie do hurtowników i producentów?

Peterson : Nie celowo. Przepisy te mają na celu wpływ na przedsiębiorstwa, które sprzedają bezpośrednio konsumentom. Problemem jest to, że państwo nie może patrzeć na swoją nazwę firmy i wiedzieć, komu sprzedajesz; dlatego też, jako producent/hurtownik, będziesz zmuszony odpowiedzieć na zapytania państwa i udowodnić, że nie sprzedajesz bezpośrednio konsumentom. Ponadto, państwa opodatkowują wiele transakcji sprzedaży między przedsiębiorstwami, a ponieważ definicja “konsumenta” różni się w zależności od państwa, przedsiębiorstwa są często “konsumentami”.

P: Czy w związku z szybkim rozwojem Blockchain CryptoCurrency i Peer-to-Peer e-commerce, państwa będą się uciekać do monitorowania dostaw pakietów w celu zapewnienia zgodności z przepisami podatkowymi?

Peterson : Państwa nie mają dostępu do informacji o doręczaniu paczek, więc przedsiębiorstwo zajmujące się doręczaniem paczek musiałoby udzielić dostępu, co moim zdaniem nie jest prawdopodobne.

P: Jak te zmiany wpłyną na spadochroniarzy w porównaniu z realizacją przez sprzedawców z Amazonii?

Peterson : To, co czyni te prawa prostymi, to fakt, że istnieją tylko dwa rodzaje sprzedawców: ci, którzy zbierają i ci, którzy nie zbierają. Prawo nie ma wpływu na tych, którzy kolekcjonują, niezależnie od tego, jak sprzedają. Jednak ci, którzy nie kolekcjonują, podlegają prawu, niezależnie od tego, jak sprzedają.

P: Jak te prawa wpłyną na konsumentów?

Peterson : Historycznie, państwa nie poszły po konsumentów na podatek od użytkowania, ponieważ nie miały danych, aby to zrobić. Te nowe prawa to zmieniają. Dzięki raportom wysyłanym do nich przez sprzedawców nie pobierających podatku, stany będą miały dane, które są im potrzebne do pobierania podatku od użytkowania bezpośrednio od konsumentów.