Czy Sarbanes Oxley nie żyje?

Właśnie byliśmy świadkami największego skoku w historii świata, obejmującego biliony dolarów, być może pogrążającego nasz świat gospodarczy w długiej i bolesnej depresji. Jednak pomimo wszystkich oszustw popełnianych przez dyrektorów generalnych w branży finansowej, żaden z nich nie został oskarżony i skazany na karę więzienia, mimo że ustawa Sarbanes Oxley przewiduje karę do pięciu lat więzienia dla dyrektorów generalnych, którzy to zrobili.

Czy jest jakiś problem z Sarbanes Oxley Act? Czy też problem jest o wiele głębszy i powszechny. Ostatnio Steve Kroft rozmawiał z Larrym Brewerem, szefem Wydziału Karnego Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, o Sarbanesie Oxleyu. Larry Brewer scharakteryzował Sarbanesa Oxleya jako jedno z narzędzi, które Wydział posiada w swoim arsenale broni do walki z oszustwami. Jednak pomimo tej ustawy, od 1999 roku liczba dochodzeń w sprawie oszustw finansowych zmniejszyła się o 57%, mimo że tysiące pracowników służb finansowych mogło być zaangażowanych w największy skok w historii naszego świata.

Więcej na ten temat, proszę pana, czy Sarbanes Oxley nie żyje? Dlaczego po największym oszustwie finansowym w historii naszego kraju liczba dochodzeń w sprawie nadużyć finansowych spadła o 57%?

Księgowy Barefoot