Czy system podatkowy w czasie rzeczywistym może stać się rzeczywistością?

przez Ken Berry

Komisarz IRS Doug Shulman przygotowuje komputery do wprowadzenia “systemu podatkowego w czasie rzeczywistym”, który od lat przewidział. Teraz potrzebuje tylko, aby Kongres pociągnął za spust w sprawie nowych przepisów, które pozwoliłyby na takie podejście.

W naszym obecnym systemie, IRS nie jest w stanie dopasować 1099s i innych deklaracji informacyjnych do czasu zakończenia roku podatkowego i wydania formularzy podatnikom. Często potrzeba miesięcy, a nawet lat, aby IRS mógł nadrobić wszelkie niespójności lub nieścisłości i wszcząć postępowanie kontrolne. Podatnicy nie tylko muszą cofać się w czasie, ale także IRS traci cenne dochody, które są tak bardzo potrzebne do wypełnienia szacowanej “luki podatkowej” w wysokości 385 miliardów dolarów.

To kłopotliwa sytuacja, którą Shulman chce naprawić. Przemawiając przed National Press Club w zeszłym roku, komisarz powiedział: “To pozafaktowe podejście do zgodności z przepisami może powodować problemy i frustracje zarówno dla podatników, jak i IRS. Może to być prawdziwy dylemat dla podatników, którzy mogą nie mieć już pieniędzy, które zostały im zwrócone, ale okazuje się, że nie mieli do tego prawa. Możliwy jest również szok w postaci naklejki, ponieważ odsetki i być może kary mogły być naliczane od każdego należnego podatku przez okres do trzech lat. Podatnicy pytają: “Dlaczego nie powiadomiłeś mnie wcześniej? To zaburza wizerunek IRS i przyczynia się do postrzegania “gotcha”.”

W wizji Shulmana dotyczącej systemu podatkowego w czasie rzeczywistym, wszystkie deklaracje informacyjne stron trzecich – w tym 1099s i W-2s – byłyby udostępniane IRS drogą elektroniczną zanim podatnicy złożyliby swoje deklaracje podatkowe . Umożliwiłoby to systemowi IRS identyfikację rozbieżności i natychmiastowe odrzucenie deklaracji. “Wówczas mielibyśmy dokładniejsze deklaracje i z góry zajmowalibyśmy się wieloma innymi problemami. Moglibyśmy przesunąć środki, aby wydać więcej pieniędzy i w pierwszej kolejności zrobić to dobrze, a w drugiej kolejności zrobić mniej audytów wstecznych”, powiedział Shulman.

Zarówno podatnicy, jak i ich profesjonalni przygotowawcy mieliby dostęp online do informacji. Mogliby oni korzystać z systemu IRS, pobierać dane do swoich deklaracji, dodawać dodatkowe informacje, które są wymagane, a następnie składać swoje deklaracje.

Koncepcja systemu podatkowego w czasie rzeczywistym brzmi dobrze w teorii dla wielu, ale obsługa logistyki to inna sprawa. Prawdopodobnie będzie to wymagało przesunięcia terminów składania deklaracji informacyjnych w górę. Podczas przesłuchań, które odbyły się na początku tego roku, American Payroll Association opowiedziało się za tym działaniem, ale Rada Legislacyjna ds. małych przedsiębiorstw wyraziła obawy, że spowoduje ono większe obciążenia administracyjne i wyższe koszty przy niewielkim pozytywnym wpływie.

Tymczasem wysiłki zmierzające do wprowadzenia zmian, o które prosił Shulman, wydają się utknąć w martwym punkcie Kongresu. Po zakończeniu wyborów można oczekiwać, że krajowi prawodawcy ponownie zajmą się tą kwestią.

Artykuły pokrewne:

  • IRS proponuje zmiany w procesie przygotowania podatkowego
  • Gdzie jest mój 1099? Termin na 1099s Zmieniony na 17 lutego