Czy Sztuczna Inteligencja jest przyszłością pracy doradczej?

Bez wątpienia słyszałeś ostatnio trochę o sztucznej inteligencji (AI), ale jakie znaczenie ma AI i związane z nią technologie dla doradców biznesowych, trenerów i profesjonalnych firm usługowych? Czy Sztuczna Inteligencja jest potencjalną przewagą konkurencyjną, kolejnym czynnikiem rozpraszającym lub zastępczym dla doradcy w nadchodzących latach?

Po pierwsze, spójrzmy na fakty. Uczenie się maszynowe, obliczenia kognitywne, przetwarzanie języka naturalnego, rozpoznawanie mowy, robotyka … wykorzystanie SI w biznesie przyspiesza, z oczekiwanym podwojeniem rynku od 2014 do 9,2 mld dolarów do 2019 roku, według IDC Worldwide Content Analytics, Discovery i Cognitive Systems Software Forecast 2015-2019.

AI nie jest też nową dziedziną ani technologią. Dzięki fundacjom z lat 40. ubiegłego wieku, programowalne komputery zainspirowały naukowców do dyskusji o potencjale mózgów elektronicznych.

Od samego początku, przyjęcie SI w biznesie gwałtownie przyspiesza.Po raz pierwszy nie trzeba już kupować własnego superkomputera, aby uzyskać dostęp do rozpoznawania języka naturalnego, mocy obliczeniowej i algorytmów niezbędnych do napędzania SI. Inteligentne technologie, takie jak IBM Watson czy API.ai, są teraz łatwo i tanio dostępne w ofercie oprogramowania jako usługi (SaaS), uwalniając te technologie dla milionów ludzi na całym świecie.

Don’t Believe the Hype

Ekscytujące nowe technologie doradcze w fazie wczesnego przyjmowania często wywołują dramatyczne oznaki «śmierci doradcy» lub «śmierci zawodowych firm usługowych».Rzeczywistość jest często zupełnie odwrotna, a szefowie poziomów uznają technologię za potężne narzędzie i potencjalną (choć przejściową) przewagę konkurencyjną.

Co AI może zrobić bardziej efektywnie?

Doradcy muszą zastanowić się nad tym, co sztuczna inteligencja może naprawdę zrobić skuteczniej, a nie nad tym, by była ona bezpośrednim substytutem. Oto krótka lista, co SI może zrobić lepiej niż doradca:

 1. Szybko reaguj na błyskawice: AI nie musi wstrzymywać klientów, pisać odpowiedzi na maile, ani ustawiać się w kolejce przy stanowisku odprawy linii lotniczych.
 2. Dostęp do encyklopedycznej pamięci: AI może zrozumieć i uzyskać dostęp do tysięcy narzędzi i procesów biznesowych.
 3. Nie zasypiaj: 24 x 7 x 365.
 4. Pamiętaj o rozmowach: Śledź i analizuj wszystkie rozmowy, jakie kiedykolwiek odbyłeś z klientem, aby móc się ich nauczyć w przyszłości.
 5. Analizuj na bieżąco: Przegląd trendów danych w celu przewidzenia przyszłych zachowań.
 6. Ciągle się uczyć i doskonalić: Z tysięcy wzorów rozmów.

Dane dynamiczne: Doradcy Win Hands Down

Krytycznie, potencjalny pozytywny wpływ SI na branżę doradczą zależy w dużej mierze od dostępności wysokiej jakości danych, które pozwolą na opracowanie algorytmów, zrozumienie wzorców i przewidywanie działań.

Większość doradców współpracuje z «mechanikami» danych z desek rozdzielczych, finansowych i badań, aby kierować ich wzrostem, zyskiem i strategią pracy, wąska soczewka do pracy z AI. Dane mechaniczne nie przechwytują niematerialnych «dynamicznych» informacji; te rzeczy są trudniejsze dla maszyny do corralu (ale «podstawy» dla skutecznego doradcy):

 1. Intuicja: Uczucie, czy klient może osiągnąć swoje cele.
 2. Polityczny nous: Zrozumienie gry sił i relacji w biznesie.
 3. Wyzywające: Umiejętność kwestionowania kierunku i wizji właścicieli lub menedżerów.
 4. Czytając wsteczną historię: Jaka jest historia sukcesu wdrożeniowego firmy?
 5. Kto jest kim? Zidentyfikowanie osób osiągających wysokie wyniki, które z czasem zainwestują w projekt, blokerów, i tych ludzi, którzy muszą być «po stronie», aby kierować zespołem.
 6. Prawdopodobieństwo zmian: Prawdopodobieństwo zmiany zachowań zespołu w danym okresie czasu.
 7. Kultura: Identyfikacja strategii o największym wpływie na zakup od zespołu.
 8. Podkreślenie WIIFM. (Co w tym dla mnie?) Apetyt zespołu na osiągnięcie wyznaczonych celów.

Bez możliwości czerpania z dynamicznych informacji, SI lub analizy w izolacji rysuje wąskie spojrzenie na biznes. I odwrotnie, doradca polegający na informacji dynamicznej bez danych mechanicznych i związanych z tym spostrzeżeń może pominąć krytyczne informacje wymagane do stymulowania rozwoju. Sesje «wizjonerskie» z dużym obrazem będą bezużyteczne, jeśli firma ma krwotok z gotówki.

Więc, jakie są przyszłe relacje pomiędzy konsultantami biznesowymi, trenerami, profesjonalnymi firmami usługowymi i SI?

Kolejnym narzędziem będzie technologia AI – ułatwiająca i usprawniająca analizę danych i ich wymianę w celu zwiększenia wydajności, poprawy jakości wglądu i wyników dla klientów. Nie ma alternatywy dla zaufanego doradcy biznesowego, który potrafi przełożyć spostrzeżenia i rekomendacje uzyskane na podstawie danych na możliwe do zrealizowania strategie; jest to potężna kombinacja.

Podsumowując, technologia doradczej grypy ptaków jest bezużyteczna bez doradców, ale doradcy mogą czerpać z niej ogromne korzyści.