Czy Trusted Mean Valued?

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, umowy CPA muszą na nowo zdefiniować kim i czym są dla swoich klientów i firm lub zaryzykować ich znaczenie w świecie biznesu o dużym zapotrzebowaniu na technologie.

Jest wiele prawdy w tym stwierdzeniu, które nie mogę przestać powtarzać od czasu, gdy usłyszałem je na konferencji w zeszłym roku: "We will never see the pace of change slower than it is right now." Jest to przerażająca myśl dla wielu z nas, którzy pojawili się w zawodach w dużej mierze wytrwali w dużej mierze w swojej tradycji.

Kłopot z tradycją, czasami, jest taki, że staje się ona przestarzała. Poniżej przedstawię przypadek, w którym zawód CPA, choć wciąż ważny dla społeczeństwa i świata biznesu, może jutro stać się nieaktualny.

Zaawansowane technologie szybko przejmują zadania, które wiele osób w zawodzie CPA zbudowało wokół siebie całe swoje źródła utrzymania i praktyki. Technologie takie jak sztuczna inteligencja, łańcuch blokowy, uczenie się maszynowe, automatyzacja zautomatyzowanych procesów i inne, zakłócają status quos w każdej branży. I, tak, oznacza to, że w każdej branży CPA dotykają (należy pamiętać, że jest to status quo dla nowych pokoleń pojawiających się w zawodzie CPA teraz).

Od księgowości do analizy, od audytu do podatków, od planowania finansowego do zarządzania ryzykiem, istnieje – lub wkrótce będzie – technologiczna opcja dla tego wszystkiego. Jednak o ile sama technologia może być siłą napędową wielu zmian i zakłóceń, których jesteśmy świadkami w świecie biznesu, to jest to tylko część zakłóceń, z którymi musi zmierzyć się firma CPA i liderzy w dziedzinie rachunkowości i finansów.

AICPA przewiduje wzajemnie powiązane wpływy w zakresie praktyk rekrutacyjnych, a nowe wymagania klientów znacząco zmienią rozwój zawodu CPA. Posunę się do stwierdzenia, że trwałość CPA jest zagrożona, jeśli nie zaczniemy na nowo myśleć, redefiniować i rebrandować tego, czym jest CPA dla świata biznesu. CPA powiesiły swoje kapelusze na byciu "the most truststed business advisors." Teraz twierdzę, że CPA muszą stać się "the most valued and strategic business advisors."

.

Pomyślcie o tym: W 2018 roku World Economic Forum’s "The Future of Jobs Report"określiło 10 najlepszych ról, które według prognoz mają się zmniejszyć do 2022 roku. "Accounting, accounting, bookkeeping, and payroll clerks"uplasowało się na drugim miejscu na liście, a "accountants and auditors"uplasowało się na siódmym miejscu. Spoglądając w 2020 roku, 10 najbardziej poszukiwanych miejsc pracy na Światowym Forum Ekonomicznym znajduje się na pierwszym miejscu na liście "accountants and auditors" na 10. miejscu na granicy spadku.

Aby zapewnić znaczenie CPA i zawodu CPA, nadszedł czas, aby spojrzeć poza tradycyjne usługi w zakresie podatków, rachunkowości i audytu – które nazywam usługami zgodności – na których CPA zbudowały swoją reputację. Przez lata bycie ekspertem w tych dziedzinach traktowało CPA zadziwiająco dobrze, ale nie możemy przeoczyć faktu, że firmy i klienci wymagają dziś od swoich doradców biznesowych znacznie więcej – aby wymienić tylko kilka z nich – należy zastanowić się nad głębszymi strategicznymi spostrzeżeniami, analizą danych i analizą predykcyjną. (Wskazówka: "Data analysts" oraz "management analysts" pozycja numer jeden i pięć na liście 10 najlepszych miejsc pracy na żądanie Światowego Forum Ekonomicznego 2020).

Ponadto, od Wall Street do Main Street, każda firma potrzebuje najwyższej klasy wzrostu przychodów, aby utrzymać rentowność i sukces. Ale jak często przedsiębiorstwa zwracają się do swoich CPA o pomoc w zwiększaniu swoich przychodów poza tymi jednorazowymi przypadkami, gdy dzwonią z pytaniami? Ze względu na charakter księgowości, audytu, zgodności i prac podatkowych, które CPA zwykle wykonują dla swoich klientów i przedsiębiorstw, wiedzą one więcej o wewnętrznym funkcjonowaniu tych przedsiębiorstw niż większość z nich.

Co proaktywnie robią CPA z tą wiedzą? W niedawnym badaniu zapytano właścicieli firm, czego najbardziej chcieliby od swoich CPA, gdyby mieli magiczną różdżkę. "Profit improvement" oraz "strategic planning" były jednymi z najlepszych odpowiedzi, co wyraźnie pokazuje, że nie są to usługi, które CPA powszechnie sprzedają. Oznacza to, że głębokie zrozumienie przez CPA działalności ich klientów nie jest wykorzystywane w innych usługach.

Dlaczego nie? Podczas gdy CPA nie doceniają wpływu technologii na zawód CPA i szerszy świat biznesu, brakuje w nich wykorzystania ważnej dziedziny, która nigdy nie może być zautomatyzowana: wglądu strategicznego. Kiedy przyjrzymy się niektórym cechom, które definiują wielkie CPA – zdolności do analizy i zrozumienia problemu, umiejętności analityczne i komunikacyjne, opanowanie informacji oraz zdolność do analizy danych w celu podjęcia decyzji – to oczywiste jest, że nie ma nikogo lepszego, kto mógłby sprostać zmieniającym się wymaganiom klientów i firm w zakresie usług.

A dzięki technologii, CPA mają więcej danych i narzędzi niż kiedykolwiek, aby zapewnić nowe usługi i głębszą wiedzę w sposób efektywny i opłacalny. Jednak opinia publiczna nadal słyszy CPA lub firmę CPA i myśli o rachunkowości, audycie i podatkach.

Zbyt często CPA są swoimi najgorszymi wrogami, definiując się w tych samych kategoriach ograniczających. Chociaż historycznie uważamy, że CPA są najbardziej zaufanymi doradcami biznesowymi o szerokich umiejętnościach biznesowych, coraz częściej obserwujemy rekrutację osób, które nie zawarły CPA, na stanowiska doradcze i konsultingowe. Dlaczego? Ponieważ CPA w dużej mierze są – i sprzedawały się – krótkie. To musi się zmienić.

Starszy wspólnik, którego znam ze stosunkowo dużej firmy, opowiedział mi niedawno o spotkaniu z klientem o świadczeniu rozszerzonych usług. Początkowa reakcja klienta była następująca: “nie potrzebujemy od ciebie niczego innego, ponieważ jesteśmy zadowoleni z naszych usług audytorskich i podatkowych”. Jednak kiedy partner wykopał głębiej, klient potrzebował pomocy w zrozumieniu danych systemu ERP firmy – firma CPA starszego partnera była w stanie pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Chodzi mi o to, że CPA są ograniczone tylko przez same siebie. Tak, publiczne postrzeganie musi się zmienić. Stanie się tak, gdy umowy CPA będą świętować i promować nie tylko umiejętności i usługi, które uczyniły z nich najbardziej zaufanych doradców biznesowych, ale również te, które uczynią z nich najbardziej cenionych i strategicznych doradców biznesowych.

Zwycięzcami jutra zostaną ci, którzy przejdą od bycia montażystami informacji do bycia strategami biznesowymi, którzy pomagają firmom osiągać najlepsze przychody i sukcesy. Klienci i firmy zawsze będą potrzebować strategicznego doradztwa i wiedzy, które pomogą im w rozwoju ich firm.

Jeśli CPA tego nie zapewniają, ktoś lub jakaś rzecz inna, będzie to robić.

Oryginalny wpis na blogu pojawił się w internetowym magazynie Illinois CPA Society Insight.

Powiązane artykuły

Jak zmienia się bycie CPA?

Czy zapomnieliśmy o naszej etyce?