Czy Twoi klienci są gotowi na nowe standardy rachunkowości Lease?

Ponieważ firmy prywatne starają się opóźnić termin wejścia w życie nowych standardów rachunkowości dotyczących leasingu, pokusa kopania puszki w dół drogi jest uwodzicielska, po prostu nierealistyczna lub pomocna.

Zasoby są ograniczone i jest zrozumiałe, że twoi klienci mogą chcieć powrócić do pozorów normalności przed zanurzeniem się w nowy standard rachunkowości leasingowej. Jednak każde opóźnienie jest fałszywym poczuciem bezpieczeństwa, a firmy prywatne, które nie wykorzystują dodatkowego czasu, ryzykują, że pozostaną w tyle. Oto kilka wskazówek, które pomogą im ostatecznie zmierzyć się z muzyką:

Zgranie się z leasingiem

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że Twoi klienci mają dostęp do wszystkich swoich umów najmu. W wielu przypadkach opracowanie inwentarza leasingowego może wymagać zmiany kultury organizacyjnej związanej z leasingiem. Nierzadko praktyki leasingowe są zdecentralizowane. Umowy leasingowe są często podpisywane, odnawiane i rozwiązywane bez nadzoru ze strony biura firmy.

Dodatkowym utrudnieniem związanym z gromadzeniem umów leasingu jest fakt, że umowy leasingu wbudowanego muszą być również uwzględnione w spisie inwentaryzacyjnym. Ponieważ zazwyczaj są one wbudowane w umowy o świadczenie usług – takie jak umowy o świadczenie usług ochrony lub umowy logistyczne – określenie tych umów nie zawsze jest proste.

W rzeczywistości, kiedy pytaliśmy księgowych na późniejszych etapach ich przejścia o to, które zadania są najbardziej czasochłonne, inwentaryzacja umów leasingowych zajęła pierwsze miejsce. Jeśli Twoi klienci nie rozpoczęli jeszcze tego ważnego pierwszego kroku, to już są w tyle, bez względu na to, czy jest jakieś opóźnienie, czy też nie.

Znajdowanie rytmu z systemem dzierżawy

W ramach procesu zbierania danych o umowach najmu i istotnych informacji, Twoi klienci będą potrzebowali gdzieś, gdzie będą mogli je przechowywać. Niektóre firmy decydują się na zapisanie tych informacji na lokalnych plikach udostępnionych lub w szafkach z plikami papierowymi. Jest to konfiguracja do dalszej pracy w dół linii.

W pewnym momencie będą musieli wziąć te pliki i umieścić je w wybranym przez siebie oprogramowaniu leasingowym. System oparty na chmurze pomaga złagodzić wiele potencjalnych problemów z wydajnością – pracownicy w terenie mogą wysyłać dokumenty do wspólnego systemu, który może również zachęcić ich do dostarczenia większej ilości informacji tam, gdzie są one potrzebne.

Klienci, którzy posiadają system przy inwentaryzacji leasingu, wyeliminują dodatkowy czas i ewentualne błędy, które wynikają z tego kroku. Pozwoli to również uniknąć niespodzianek w przyszłości.

Jednak Twoi klienci muszą dać sobie czas na ocenę, wybór i wdrożenie właściwych rozwiązań. Muszą również przetestować je na długo przed sporządzeniem pierwszych raportów i wpisów do czasopisma przejściowego.

Jedną z lekcji płynących od przedsiębiorstw publicznych i podmiotów zajmujących się wczesną adaptacją jest to, że walka o dotrzymanie terminu często prowadziła do pośpiesznych, a później żałosnych decyzji. W niedawno przeprowadzonym badaniu Robert Half 95 procent respondentów stwierdziło, że planuje zmienić swoje podejście do zgodności rachunkowości w zakresie leasingu w przyszłości poprzez przyjęcie nowych systemów.

Na żywo według mantry: “Jeśli nie masz czasu, żeby zrobić to dobrze, kiedy będziesz miał czas, żeby to skończyć?” Firmy, które zakładają, że będą miały czas na przyjęcie lepszego systemu w jakiejś nieznanej przyszłości, ustawiają się tylko na więcej pracy w dół linii.

Ubić bęben na gotowość

Istnieje duża przepaść pomiędzy tym, gdzie firmy są dziś, a tym, gdzie chcą być. Stanowi to wyzwanie dla Twoich klientów i szansę dla biznesu Twojej firmy.

Większość działów księgowości nie ma dziś wolnego czasu. Nawet jeśli rozważają dodanie pracowników, rynek pracy jest sztywny, a znalezienie nowych pracowników, zwłaszcza księgowych, którzy znają się na rachunkowości najmu, jest czasochłonne.

Zewnętrzne zasoby są często krytyczne dla utrzymania projektu przejścia na wynajem na właściwej drodze. Od szkolenia w zakresie nowego standardu do identyfikacji leasingu wbudowanego, możesz być cennym przewodnikiem zmian, aby zapewnić, że Twoi klienci dotrzymają terminu i zrobią to właściwie za pierwszym razem.

Poza początkowymi obawami dotyczącymi zgodności, możesz również pomóc swoim klientom przygotować się na szersze oddziaływanie nowej normy. Jaki jest wpływ nowego standardu na bilans? Do jakiego rodzaju danych firmy będą miały dostęp i jak dane te wpłyną na przyszłe decyzje biznesowe? W tej chwili Twoi klienci mogą być zbyt głęboko osadzeni w chwaście, aby myśleć o implikacjach strategicznych, ale Ty masz wgląd i wiedzę, które pomogą im dostrzec szerszy obraz sytuacji.

Spotkanie w terminie z włączonymi dzwonkami

Jeśli termin wdrożenia zostanie rzeczywiście przesunięty na styczeń 2021 r., Państwa klienci prywatni mają jeszcze jeden rok, co najmniej jeden audyt i dwa cykle budżetowe od teraz do tego czasu. Dodatkowy czas nie jest powodem do zwłoki, ale raczej okazją do stworzenia linii czasowej, która splata się w okresie przejściowym leasingu z harmonią wokół tych codziennych zadań. Klienci powinni działać w trybie pilnym.

Powiązane artykuły

Nowy sposób rozliczania leasingu, który może spowodować wiele wyzwań

Jak prawidłowo wdrożyć rozliczanie leasingu