Czy twoja firma jest gotowa na fuzję?

W ciągu ostatnich kilku lat doszło do około 700 połączeń firm księgowych, a te w przeważającej części są tylko tymi, które pojawiły się w prasie konsumenckiej i biznesowej.

Prawda jest taka, że prawdopodobnie istnieją setki mniejszych związków, które leciały pod przysłowiowym radarem i że nie jest prawdopodobne, aby w najbliższym czasie zmalało tempo tworzenia związków firmowych CPA. Ale bez względu na to, czy jesteś firmą, która chce się połączyć w górę rzeki, czy też kupujesz obecnie praktykę, aby “schować” się w niej, ważne jest, aby ocenić, czy jesteś gotowy do połączenia, a co ważniejsze, wiedzieć, kiedy nie.

Mergers Occur for Myriad Reasons

Po stronie sprzedawcy najprawdopodobniej będzie to strategia sukcesji, ponieważ być może interesariusze firmy chcą zwolnić tempo, a Twoja “ławka” nie jest na tyle głęboka, aby przekazać pochodnię następnemu pokoleniu liderów. Jeśli jesteś w trybie przejęcia, możesz mieć ukierunkowane nowe rynki geograficzne, aby przeniknąć lub dodać nową niszę w obsłudze klienta, której wcześniej nie oferowałeś.

Ale niezależnie od tego, czy jesteś po stronie kupna czy sprzedaży, ważne jest, aby mieć jasny i określony powód do połączenia.Nie podejmuj jednej z największych decyzji biznesowych, jaką prawdopodobnie podejmiesz w swoim życiu tylko dlatego, że “wszyscy inni to robią”.

Kiedyś mieliśmy klienta, który nalegał na połączenie tylko dlatego, że miał nadwyżkę niewykorzystanej powierzchni biurowej i terminali komputerowych. Obie strony powinny zawsze zadawać sobie pytanie “jak wygląda sukces?” Jeśli masz bardzo różne pomysły na idealną afiliację, to lepiej dowiedzieć się o tym na początku procesu, niż przy podpisywaniu umowy.

Lista kontrolna sprzedawcy

Istnieją krytyczne pytania, którymi należy się zająć, zanim zdecydują się Państwo na poszukiwanie partnera do połączenia. Na przykład:

  • Czy któryś z celów zawodowych lub emerytalnych partnerów zmienił się w ciągu ostatniego roku?
  • Czy są jacyś aktualni partnerzy, którzy chcą zmniejszyć swoje zaangażowanie czasowe w ciągu najbliższych kilku lat?
  • Czy jacyś partnerzy opuścili firmę?
  • Czy któryś z pracowników, szczególnie tych z silną interakcją z klientem, zamyka się w momencie przejścia na emeryturę?
  • Czy Twoja firma ma obecną zdolność do wypełnienia pustki w którymkolwiek z powyższych scenariuszy?

W przypadku, gdy rozpocząłeś już proces poszukiwania przynależności, oto kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać podczas spotkania z potencjalnymi następcami firm:

1. Jaka jest ich sytuacja kadrowa. Czy mają nadmiar możliwości, by cię przyjąć? Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku fuzji firm o równej wielkości. Jeśli partnerzy w obu firmach planują zwolnić tempo, wówczas w rzeczywistości podwajasz swoje problemy związane z dziedziczeniem zamiast je rozwiązywać.

2. Czy mają wystarczająco dużo miejsca i siły finansowej, aby cię zabrać?

3. Co z technologią – czy jest ona aktualna i aktualna?

4. A co z kulturą? Rozejrzyj się i zadaj sobie pytanie, jak to jest być partnerem tutaj? Pracownikiem? Klientem? Jeśli nie masz dobrych przeczuć co do któregoś z tych trzech, najlepiej odejść wcześniej niż później. Pamiętaj, że jeśli nie czujesz się z kimś komfortowo, to dlaczego miałbyś zakładać pracowników i klientów? Jest takie stare powiedzenie: “Jeśli nie chcesz z kimś zjeść lunchu, to nie rób z nim umowy”.

5. Większe nie zawsze jest lepsze. Nie ulegaj powszechnej pokusie łączenia się z większą firmą tylko dlatego, że są większe. Pamiętaj… Lepiej jest lepiej!

Wytyczne dla kupującego

Niezależnie od tego, czy jesteś pierwszym nabywcą, czy doświadczonym nabywcą, firmy poszukujące celów fuzji muszą jednak określić swój stan “gotowości do przejęcia”.

Na przykład, trzeba będzie zmierzyć zdolność firmy do przeprowadzenia fuzji lub przejęcia, w tym siłę organizacyjną kluczowego kierownictwa (partnerów), zespołów obsługi klienta, nie wspominając o infrastrukturze i obiektach.

Identyfikacja celów strategicznych firmy, w tym rozwój najwyższej klasy w celu poprawy rentowności, dodanie talentów, dotarcie do nowych rynków, rozwój nisz usługowych i branżowych, ekspansja geograficzna oraz wzmocnienie zdolności zarządzania i sukcesji.

Będziesz musiał zdefiniować populację firm docelowych pod względem wielkości, geografii i charakterystyki. Ponieważ istnieje kilka sposobów strukturyzacji fuzji, niezwykle istotne jest rozważenie zakresu możliwych struktur transakcji i ich konsekwencji – zwłaszcza w zakresie opodatkowania.

Należy rozważyć wszelkie potencjalne blokady drogowe, które mogą się pojawić, takie jak dzierżawa, zaległe zadłużenie lub naruszenia. Po podpisaniu umów należy nakreślić role, jakie odegrają kluczowi pracownicy w każdej firmie i ustalić możliwe do osiągnięcia terminy realizacji celów i zadań po połączeniu.

Zbyt często firmy uważają, że po podpisaniu umowy w sprawie połączenia, proces przejściowy polegający na połączeniu dwóch praktyk w naturalny sposób wejdzie w życie. W każdym powiązaniu należy pamiętać, że jeśli jest 50 rzeczy do przemyślenia, najmądrzejsi z nas pomyślą tylko o co najwyżej 35.

Powiązane artykuły

Dlaczego firmy potrzebują planu integracji po połączeniu

Przedstawienie sprawy do umowy o podziale