Czy Twoja firma ma prawdziwie konkurencyjną krawędź?

Co jest jedyną unikalną rzeczą w Twojej firmie, którą trudno jest powtórzyć konkurencji. Wiesz, dlaczego istniejący i potencjalni klienci wybierają ciebie zamiast innych na rynku?

Łatwo jest po prostu powiedzieć “mamy lepszą obsługę klienta”, “jesteśmy dumni z naszych ludzi” lub “stosujemy najbardziej innowacyjne technologie”. Ale czy są to prawdziwe przewagi konkurencyjne na tym coraz bardziej zagraconym rynku, gdzie wielu innych mówi to samo?

Twierdzę, że są to po prostu “pozwolenia na grę” (tzn. niejasne, dobre samopoczucie i zazwyczaj jest to coś, co większość firm powinna mieć domyślnie), a jeśli przejdziesz przez losowo wybraną próbę stron internetowych niezależnych doradców lub firm księgowych, prawdopodobnie będziesz widział te oświadczenia pojawiające się raz za razem. Jest to bardzo zhomogenizowany rynek.

Więc, co wyróżnia usługodawcę z tłumu? Moim zdaniem to, co odróżnia “to samo, co reszta” od “sukcesu”, to zdolność do wyraźnego wykazania się zdolnościami, autentyczność w przekazywaniu wiadomości oraz poparcie twierdzeń dowodami i osiągnięciami.

Przykładem jest nasza trwała przewaga konkurencyjna (SCA):”Wygramy dzięki temu, że będziemy mieć największy wpływ na poprawę wydajności naszych członków sieci”. Prawdziwa siła w tym stwierdzeniu przekłada się na strategie niezbędne do urzeczywistnienia tego celu:

  1. Głębokość, znaczenie i ciągłe doskonalenie naszej własności intelektualnej w celu zapewnienia, że nasi pracownicy dostarczają klientom najnowocześniejsze rozwiązania.
  2. Bądźcie wczesnymi wykonawcami praktycznych technologii dla naszych klientów.
  3. Intymność zapewnianego przez nas wsparcia coachingowego, które obejmuje mieszane nośniki szkoleniowe (w tym spotkania face-to-face w lokalnych regionach i szkolenia online).
  4. Rozumiemy zarówno biznesowe jak i osobiste cele klientów, których wspieramy, aby zapewnić, że wszystkie aspekty są uwzględniane w udzielanych przez nas poradach.
  5. Podobne podstawowe wartości w naszej globalnej społeczności klientów otwierają szerokie możliwości dzielenia się i współpracy.

Strategie związane z dostarczaniem naszej kaskady SCA poprzez ludzi, rekrutację, szkolenia, zabezpieczenia marketingowe, obsługę klienta i dostarczane przez nas produkty.

Więc jak odkryjesz swoją prawdziwą przewagę konkurencyjną?

Oto kroki, które należy podjąć:

1. Burza mózgów z kluczowymi czynnikami sukcesu, które zostałyby uznane za mające dużą wartość dla Twoich klientów docelowych lub obecnych klientów “klasy A”. Zrób listę 10.

2. Oceń je na 10 w zestawieniu z trzema czynnikami (1 jako bardzo niski wpływ i 10 jako bardzo wysoki wpływ):

  • Wartość, jaką każda z tych korzyści przyniesie Twoim klientom.
  • Twoja obecna zdolność do pokonania konkurentów w tej dziedzinie.
  • Czynniki, które mogą mieć wpływ na Twoją firmę, jeśli skupisz się na tym jako na kluczowym czynniku napędzającym Twoją organizację.

Co ważne, dodaj obie oceny razem dla A (wartość dla klientów) i C (czynnik o dużym wpływie wewnętrznym), a następnie określ czynnik z najwyższym wynikiem.

Dodaj najwyższy współczynnik punktacji do stwierdzenia “Wygramy przez…” .To staje się twoim tymczasowym SCA. Czy jest to prawdziwe źródło przewagi konkurencyjnej?

Potencjalnie trzeba będzie sięgnąć głębiej do tego czynnika, aby wypracować prawdziwe źródło przewagi konkurencyjnej. Teraz spróbuj się na nim przespać.Jeśli rano nadal jesteś szczęśliwy, to prawdopodobnie jest to dobry kandydat na swoją przewagę konkurencyjną. Być może zechcesz zdradzić to rówieśnikom i przyjaźnie nastawionym klientom, aby uzyskać ich spostrzeżenia.

3. Zidentyfikuj kluczowe możliwości, które będą potrzebne do zbudowania i utrzymania tego SCA na rynku.

4. Mapuj kiedy, jak i gdzie podejmiesz się zbudować możliwości potrzebne do stworzenia lub utrzymania swojej przewagi w przyszłości.

5. 5. W informacjach marketingowych należy przedstawić jednoznaczne dowody na istnienie SCA oraz dowody na zdolność do realizacji roszczeń.

Słowo ostrzeżenia: W dzisiejszym szybko zmieniającym się, konkurencyjnym świecie, bardzo niewiele ZZK można utrzymać w dłuższej perspektywie czasowej. Jedynym prawdziwym SCA jest zbudowanie organizacji, która jest tak czujna i zwinna, że zawsze będzie w stanie znaleźć przewagę, niezależnie od tego, jakie zmiany nastąpią.

Regularne kontrole Państwa SCA zapewnią, że dotrzymują Państwo kroku strategiom i środowisku. Każdego roku dokonuje się formalnego przeglądu SCA. Jeśli się mylisz, może to doprowadzić do ujawnienia niewłaściwych kluczowych kwestii. Często potrzeba tygodni na zastanowienie się nad potencjalnym NZK, zanim zacznie on klikać. Nie należy się spieszyć z tym procesem, należy poświęcić mu dużo czasu.

Pamiętaj, że czyny mówią głośniej niż słowa. Powodzenia!