Czy zarządzanie należnościami jest Niszą Przyszłości?

Księgowi regularnie słyszą o rozwoju usług niszowych dla długoterminowego rozwoju ich praktyki i dalszej obsługi klienta, ale niewielu wie, które z nich należy rozwijać. Wyjaśnię, dlaczego zarządzanie należnościami jest tym, co należy rozważyć.

Korzyści z dodania usługi niszowej do praktyki są czterokrotne: nowa baza potencjalnych klientów, zwiększenie sprzedaży obecnych klientów, podniesienie ogólnego prestiżu firmy i zwiększenie biznesu z marketingu partnerskiego. Dla doradców takich jak księgowi, którzy regularnie pracują z małymi firmami, jasną odpowiedzią jest zarządzanie należnościami.

Ale po co to wszystko z innymi? Otóż, ta niszowa usługa dotyczy odpowiedzialnego monitorowania i aktywnego zarządzania należnościami przedsiębiorstwa, w obszarze, który jest dobrze znany księgowym.

Wiele małych przedsiębiorstw doświadcza poważnych zatorów w przepływach pieniężnych z powodu dezorganizacji swoich należności, opóźnień w płatnościach oraz braku płatności z tytułu wystawionych faktur. Według Narodowej Federacji Niezależnego Biznesu (NFIB), 64 procent małych przedsiębiorstw posiada co najmniej jedną fakturę, która jest przeterminowana o ponad 60 dni. Ponadto, badanie BAO Small Business Research wykazało, że ponad 50 procent wszystkich małych przedsiębiorstw twierdzi, że pobiera płatności od swoich klientów biznesowych i partnerów. NFIB stwierdza również, że przepływy pieniężne są problemem, z którym boryka się jeden na pięciu właścicieli małych firm.

Tak więc nie tylko istnieje wyraźny trend powszechnych problemów z efektywnym zarządzaniem wystawionymi fakturami i pobieraniem płatności, ale wielu ekspertów uważa, że problem ten będzie nadal narastał w ciągu najbliższych kilku lat. W ramach dalszego wsparcia, NFIB stwierdziła, że średnia liczba dni zaległych płatności wzrosła o 14,5 procent, rok do roku.

W dalszej pomocy, według Google Keyword Planner, istnieje ponad 1600 wyszukiwań miesięcznie na âreceivables performance managementâ» i ponad 2900 wyszukiwań miesięcznie na âcash flow analysis.â» Zarówno słowa kluczowe, jak i wiele powiązanych z nimi terminów wyszukiwania, doświadczyły wzrostu liczby wyszukiwań każdego roku od 2012 roku.

Księgowi muszą wiedzieć, że przedsiębiorstwa mają największe szanse na odzyskanie płynności finansowej i uniknięcie blokady przepływów pieniężnych w przyszłości, poprzez konsekwentne monitorowanie swoich należności. Im dłużej faktura jest przeterminowana, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że przedsiębiorstwo będzie w stanie z powodzeniem odzyskać należności.

Dla małych firm z ograniczonym personelem i szerokością pasma, Twoje umiejętności finansowe mogą pomóc im efektywnie zarządzać swoimi potrzebami w zakresie należności. Małe firmy coraz częściej eksportują do ekspertów i usług operacje na peryferiach, a teraz szukają kogoś, kto pomoże im uporządkować swoje rachunki i przepływy pieniężne.

Księgowi i doradcy, którzy chcą rozszerzyć swoje usługi finansowe o tę niszę, mogą skorzystać z wielu nowych kursów, certyfikatów i technologii opartych na chmurze, aby w krótkim czasie rozpocząć działalność. Ponadto, nowe bazy klientów mogą być łatwo identyfikowane za pomocą taktyki marketingu partnerskiego i dostosowywania zawartości strony internetowej, aby uchwycić część odpowiedniego ruchu w wyszukiwarce Google.

O autorze:

Diana Mackie jest dyrektorem ds. treści w firmie Funding Gates, firmie zajmującej się zarządzaniem wierzytelnościami.