Czy zautomatyzowane przygotowanie do opodatkowania sprzedaży jest odpowiednie dla Twojej firmy?

Zautomatyzowane platformy podatku od sprzedaży ogromnie rozwinęły się w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie rachunkowości publicznej. Platformy te mogą ułatwić czas i wysiłek wielu publicznych firm księgowych twarz w ich obowiązków podatkowych sprzedaży do swoich klientów, ale nie są one bez ich wad.

Pod koniec dnia trzeba ustalić, czy automatyzacja jest właściwa dla firmy. Jest kilka rzeczy, które należy rozważyć, aby to zrobić.

Czas pracy personelu

Tradycyjnie, zeznania podatkowe z tytułu sprzedaży przygotowywane są przez pracowników w okresie składania wniosków przez klientów. Deklaracje te mogą mieć formę papierową lub być składane za pośrednictwem portalu internetowego z jurysdykcji podatkowej. Proces ten obejmuje badanie wymogów podatkowych danej jurysdykcji, zbieranie i składanie odpowiednich faktur i paragonów, wprowadzanie danych do deklaracji papierowej lub na portalu internetowym, a na koniec składanie deklaracji w danej jurysdykcji podatkowej.

Zautomatyzowane platformy podatkowe znacznie zmniejszają ilość czasu potrzebnego na przygotowanie i złożenie deklaracji. Jest ku temu kilka powodów, ale przede wszystkim platformy podatku od sprzedaży są budowane w celu integracji z obecnymi systemami księgowymi, e-commerce i ERP, takimi jak QuickBooks, Amazon i eBay.

Ponadto, ponieważ platformy podatku od sprzedaży są obsługiwane przez firmę sprzedającą, oznacza to, że obsługują one badania podatkowe, aby utrzymać swój produkt w zgodności. To skraca czas potrzebny na badania nad nowymi jurysdykcjami, jak również wszelkie nowe orzeczenia i kodeksy podatkowe w istniejących jurysdykcjach, ponieważ zmiany te są wbudowane w platformę.

Wreszcie, największą oszczędnością czasu, jeśli chodzi o zautomatyzowaną platformę podatku od sprzedaży jest audyt podatkowy. Te kosztowne i czasochłonne czynności pochłaniają cenny czas pracowników, ponieważ są oni zmuszeni do przeglądania akt z lat ubiegłych w celu uzyskania żądanych pozycji. Korzystając ze zautomatyzowanej platformy podatkowej, dane te można łatwo zorganizować, a co za tym idzie, odzyskać dla każdego zwrotu i roku.

Zmniejszone ryzyko błędu

Duża przyczyna błędów w zeznaniach podatkowych dotyczących sprzedaży sprowadza się do błędu ludzkiego. Błąd przy wprowadzaniu danych lub nieotrzymanie faktury może siać spustoszenie i może doprowadzić do przeprowadzenia audytu. Zautomatyzowane oprogramowanie podatkowe może temu zapobiec, zmniejszając ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego. Niezależnie od tego, czy chodzi o fakturę, kalkulację podatkową, czy nawet coś tak podstawowego jak informacje o kliencie, użycie zautomatyzowanego oprogramowania zapewnia dodatkową warstwę kontroli, która po prostu może uniemożliwić przeprowadzenie audytu.

Mimo, że zautomatyzowane oprogramowanie do opodatkowania sprzedaży znacznie zmniejsza ryzyko popełnienia błędu, nadal istnieje możliwość wystąpienia błędów losowych. Dlatego też wiele zautomatyzowanych platform podatku od sprzedaży ma wbudowaną obsługę papieru roboczego. Dzięki temu przełożeni, menedżerowie i właściciele mają możliwość szybkiego i efektywnego przeglądu pracy wykonywanej przez pracowników.

Skalowalność

Często zdarza się, że publiczna firma księgowa ogranicza się do nowych prac ze względu na brak obecnego personelu. Jest tylko tylu przygotowawców, a w celu zapewnienia klientom jak najlepszej obsługi, nowi klienci mogą zostać odrzuceni do obsługi istniejących klientów. Dzięki wykorzystaniu zautomatyzowanej platformy podatku od sprzedaży, można osiągnąć wzrost i skalowalność dzięki dobrze zdefiniowanemu procesowi wdrażania. Jak wspomniano wcześniej, zautomatyzowane platformy podatku od sprzedaży posiadają wbudowaną integrację z wieloma powszechnie używanymi obecnie na rynku programami. Pozwala to na dodawanie nowych klientów przy minimalnym zapotrzebowaniu na większą liczbę pracowników.

Dodatkowo, niektóre programy umożliwiają współpracę z partnerami polecającymi. Oznacza to, że możesz po prostu polecić klienta, nadal osiągać zyski dla swojej firmy i zapewnić, że Twój klient jest chroniony przed zobowiązaniami podatkowymi z tytułu sprzedaży.

Kto powinien kontynuować przygotowania w domu?

Zautomatyzowane platformy opodatkowania sprzedaży nie są przeznaczone dla każdej publicznej firmy księgowej. Istnieje wiele innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze, czy dodać automatyczną platformę podatkową do sprzedaży.

Największym zwolennikiem każdego biznesu jest zawsze koszt. W niektórych przypadkach mogą wystąpić większe koszty początkowe przy wdrażaniu oprogramowania do automatycznego opodatkowania sprzedaży. Oprócz tego, kilka platform podatku od sprzedaży pobiera opłatę miesięczną, a nie opłatę za złożone zeznanie. Opłata ta może okazać się kosztowna, jeśli przychody z deklaracji nie uzasadniają wydatków. Istnieją jednak sposoby na uporządkowanie tego procesu, które mogą złagodzić koszty.

Innym powodem do kontynuowania tradycyjnego przygotowania we własnym zakresie może być złożoność przygotowywanych zwrotów. Jeśli firma składa zeznanie podatkowe o zerowym bilansie jako przysługę dla swoich klientów, przygotowanie go w zautomatyzowanym oprogramowaniu może nie być warte zachodu, gdyż równie szybko i łatwo można to zrobić ręcznie.

Wreszcie, jak w przypadku każdego nowego oprogramowania, dodanie nowego narzędzia do arsenału firmy zawsze wiąże się z krzywą uczenia się i zakłóceniem procesów. Jeśli obecny proces podatkowy działa sprawnie i bezbłędnie, to jest to dość przekonywujący argument za utrzymaniem kursu. Należy jednak zauważyć, że branża się zmienia. Bycie na bieżąco z praktykami to ważna potrzeba dla wielu małych firm księgowych.

Automatyzacja vs. Przygotowanie w domu

Jeżeli masz do czynienia ze złożonymi zeznaniami podatkowymi w różnych jurysdykcjach, chcesz rozwijać swoje operacje w zakresie podatku od sprzedaży lub chcesz ograniczyć element ludzki w przygotowaniu podatku od sprzedaży, to automatyzacja może być dla Ciebie właściwa. Jednakże, jeśli Twój istniejący proces działa zgodnie z założeniami przy minimalnych kosztach, nie ma większego sensu wprowadzać zmian.

W ostatecznym rozrachunku sprowadza się to do tego, co jest najlepsze dla klienta i przyszłości Twojej firmy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyboru narzędzia do automatycznego opodatkowania sprzedaży, możesz to zrobić tutaj.