Czym jest Automatyzacja Marketingowa?

Automatyzacja marketingu jest jednym z najbardziej popularnych nowych narzędzi rozwoju biznesu i nie bez powodu – przenosi ciężar zarówno rutynowych, jak i złożonych taktycznych procesów marketingowych z dala od specjalistów ds. marketingu i uwalnia ich od ważniejszych, strategicznych zadań.

Ale czym dokładnie jest automatyka marketingowa?

Automatyzacja marketingu to wykorzystanie zaawansowanych platform programistycznych do wykonywania różnych powtarzających się zadań, takich jak poczta elektroniczna, publikacje w mediach społecznościowych, realizacja i wiele innych. Jej celem jest pomoc w kierowaniu ruchu na Twoją stronę internetową, przekształcanie tego ruchu w wskazówki i przekształcanie wskazówek w klientów. Krótko mówiąc, automatyzacja marketingu pozwala na dostarczanie wysoce ukierunkowanych, spersonalizowanych wiadomości, które pielęgnują wskazówki w całym procesie sprzedaży w celu bardziej efektywnego zaangażowania i konwersji potencjalnych klientów.

Jak więc wygląda proces automatyzacji marketingu dla firm księgowych? Prawidłowo wykonany, składa się z siedmiu kluczowych kroków, które pozwolą Ci uniknąć wielu powszechnych problemów związanych z automatyzacją zadań marketingowych:

1. Zbadaj swoich docelowych odbiorców

Jednym z największych błędów marketingowych popełnianych przez firmy księgowe jest założenie, że w pełni rozumieją one swoich docelowych odbiorców. Jednak wiele z tego, co “rozumieją”, opiera się na osobistych doświadczeniach, spostrzeżeniach i założeniach, które mogą spowodować, że będą oni podejmować słabo przemyślane decyzje, które mogą marnować czas i pieniądze. Zamiast tego należy prowadzić ustrukturyzowane, systematyczne badania w celu odkrycia cennych informacji, takich jak to, co motywuje klientów do podejmowania decyzji, co najbardziej cenią w relacjach zawodowych, dokąd udają się w poszukiwaniu nowych spostrzeżeń i jakie komunikaty dobrze z nimi współgrają? Na ile to możliwe, należy starać się zrozumieć pełny proces wyboru firmy, który prowadzi ich od perspektywy do klienta.

2. Zdefiniować strategiczne cele handlowe

Aby określić, czy Twój program marketingowy jest skuteczny, musisz próbować coś osiągnąć. Jeśli nie masz jeszcze ustalonych celów marketingowych, teraz jest na to czas. Zacznij od zidentyfikowania rzeczy, które hamują rozwój firmy. Na przykład, czy nie udało Ci się przyciągnąć wykwalifikowanych leadów? Czy nie jesteś w stanie skutecznie się z nimi zaangażować? Czy nie przekształcasz wystarczającej liczby potencjalnych klientów w klientów? Odpowiedzi na te i inne istotne pytania pokażą ci, co musisz zrobić, abyś mógł opracować program marketingowy, który pomoże ci z powodzeniem sprostać stojącym przed tobą wyzwaniom marketingowym.

3. Określić właściwe narzędzia wprowadzania do obrotu

Twoje badania z etapu 1 powinny dostarczyć krytycznych spostrzeżeń, takich jak to, jak potencjalni klienci wolą otrzymywać informacje: czy czy czytają niezamówione e-maile? Szukać w sieci? Uczestniczyć w profesjonalnych konferencjach? Preferujesz tradycyjne seminaria lub webinaria? Ten rodzaj informacji ujawni, jakie kanały są lepsze dla dotarcia do potencjalnych klientów. Często jest to mieszanka tradycyjnych i cyfrowych technik marketingowych.

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać nasze e-maile.Wpisz adres e-mail *Enter email addressSign up

4. Opracowanie strategii zawartości

Nawet najbardziej efektywna i skuteczna automatyzacja marketingu nie powiedzie się, jeśli nie będziesz dystrybuował informacji wartościowych dla potencjalnych klientów. Jak mówi stare komputerowe powiedzenie: “śmieci w środku, śmieci na zewnątrz”.

Treści, które opracowujesz, muszą być istotne dla docelowych odbiorców i celów marketingowych Twojej firmy. Innymi słowy, nie jest to dobre, jeśli piszesz o czymś, co podnieca Twoją publiczność, ale nie jest w zakresie usług Twojej firmy. Podobnie, jest to zmarnowany wysiłek, aby zapewnić treści związane z kluczowym atrybutem firmy, ale jest zerowym zainteresowaniem do celu.

5. Zorganizuj swoją pracę marketingową

Jeśli do tej pory wykonywałeś te kroki, teraz wiesz, co motywuje Twoich docelowych odbiorców, jakie kanały preferują i jakie tematy powinny być poruszane w Twoich treściach. Teraz nadszedł czas, aby zorganizować swoje zadania i skutecznie zaangażować potencjalnych klientów w trakcie ich podróży przez lejek marketingowy, od leadu do nawróconego klienta. Jakie zachowanie wywołuje działania następcze? Co się dzieje, gdy odwiedzający stronę kliknie na konkretną ofertę? Jakie dane są śledzone? Jakie treści follow-up są wysyłane? Kiedy jest ona wysyłana? Jakie inne działania są podejmowane? Po uruchomieniu procesów automatyzacji działań marketingowych, jesteś gotów w odpowiednim momencie zaangażować potencjalnych klientów w spersonalizowane wiadomości, cenne treści i informacje potrzebne do dokładnej oceny Twojej firmy i, miejmy nadzieję, jej wyboru.

6. Wybierz swoją platformę Marketing Automation Platform

Może wydawać się dziwne wybieranie platformy pod koniec tego procesu, a nie na początku, ale jest ku temu bardzo dobry powód. Istnieje taka różnorodność marketingowych platform automatyki oferujących równie szeroką gamę funkcji, że można łatwo wybrać zły, jeśli nie wykonałeś pracy nakreślonej w poprzednich krokach. Kiedy masz już strategię i plan na miejscu, o wiele łatwiej jest wybrać odpowiednią platformę do ich wdrożenia.

7. Test, szlak i regulacja

Po zaprogramowaniu platformy do wykonywania niezbędnych funkcji, ważne jest, aby przetestować i ocenić tę funkcjonalność, aby sprawdzić, czy działa ona prawidłowo. Czy rzeczywiście robi to, co trzeba zrobić? Opracuj kilka kluczowych mierników opartych na Twoich celach strategicznych, które pomogą Ci dokładnie ocenić Twój system i jego działanie. Na przykład, czy zwiększa się liczba wykwalifikowanych leadów? Czy perspektywy otrzymują odpowiednie informacje, kiedy ich potrzebują? Po ustaleniu wyjściowych poziomów wydajności, możesz przetestować i poprawić wydajność.

Chociaż automatyzacja marketingu może brzmieć idealnie, ważne jest, aby zrozumieć, że nie jest to lekarstwo – wszystko na zły marketing. Wykorzystanie automatyki marketingowej do wykonania błędnego planu oznacza po prostu, że zautomatyzowałeś zły marketing. To nie naprawi złego planu.

Przedstawione tutaj kroki pomogą Ci opracować zarówno solidną strategię marketingową, jak i program automatyzacji marketingu, aby skutecznie go wdrożyć. Oczywiście, po drodze do automatyzacji działań marketingowych pojawią się przeszkody, ale przy odpowiedniej platformie, szkoleniu i wsparciu, należy szybko dostrzec istotne korzyści.

Powiązane artykuły

Śledzisz cele swojej firmy?

7 Sposoby opracowania cyfrowej strategii marki