Dalsza strona programu Excel – Fireside to smakołyki na długie zimowe noce.

Siedząc przy swoim ryczącym ogniu dziennika, bezczynnie pieszczoty nowego błyszczącego notebooka, który kupił ci Mikołaj, oto kilka propozycji wypróbowania kilku mniej znanych funkcji, które czają się w głębi aplikacji Microsoft Office, dzięki uprzejmości naszej siostrzanej strony, AccountingWEB.co.uk .

Microsoft Word – Excel w przebraniu

Dla większości księgowych prawdziwym problemem z programem Word jest to, że nie jest to Excel. Jeśli jesteś w środku dokumentu Worda i znajdziesz się dotknięty przez objawy wycofania się z programu Excel, to tajna opcja obliczeń programu Word może zaoferować pewną tymczasową ulgę.

Wpisz obliczenia matematyczne i wybierz je â na przykład: 12*(3+6)

Teraz kliknij przycisk Oblicz narzędzia (Excel 2007: Oblicz). Na pasku stanu Word wyświetlany jest wynik obliczeń:

Dodatkowo (przepraszam!) możesz użyć Edit-Paste, aby wstawić wynik obliczeń do swojego dokumentu.

Trudnym bitem jest znalezienie opcji obliczeń w pierwszej kolejności. Przed programem Word 2007 możesz użyć opcji Widok – paski narzędzi – Dostosuj, aby dodać przycisk Obliczanie narzędzi do istniejącego paska narzędzi. Możesz go znaleźć w dolnej części kategorii Narzędzia. W programie Word 2007 można dostosować pasek narzędzi szybkiego dostępu do dodania przycisku «Oblicz» z kategorii «Polecenia nie na wstążce» lub «Wszystkie polecenia».

Calculate nie jest jedynym poleceniem, które sprawi, że użytkownicy Excela poczują się w Wordzie jak w domu. W menu tabeli znajduje się polecenie Formuła, które wstawi formułę do komórki tabeli, a nawet do środka bloku tekstu (Word 2007: Dostosuj pasek narzędzi szybkiego dostępu, wszystkie polecenia, formuły lub narzędzia tabelaryczne, wstążkę układu, grupę danych, formułę) . Formuła może być prostym obliczeniem arytmetycznym lub może korzystać z jednej z prawie 20 wbudowanych funkcji. Na pasku narzędzi Tabeli znajduje się również przycisk AutoSum (Word 2007: Dostosuj pasek narzędzi szybkiego dostępu, Wszystkie polecenia, Suma). AutoSum może być używane w obrębie tabeli do automatycznego tworzenia formuły SUM() takiej jak:

=Suma (lewa) lub =Suma (prawa) (tiksag__1)

Formuły Microsoft Outlook

Word nie jest jedyną aplikacją biurową, która ma nieco niejasne możliwości obliczeniowe. Być może wiesz już, że możesz dodawać pola do widoków typu lista w Outlooku, klikając prawym przyciskiem myszy w obszarze nagłówka kolumny i korzystając z opcji wyboru pól. Jednakże w programie Wybór pól znajduje się również przycisk Nowy, za pomocą którego można tworzyć nowe pola, które mają być wyświetlane. Mogą to być na przykład proste pola tekstowe, liczbowe lub daty, ale można również wybrać typ formuły:

Formułę można wpisać bezpośrednio do pola Formuła lub, w przypadku bardziej skomplikowanych formuł, można kliknąć na przycisk Edytuj i użyć przycisków Pole i Funkcja, aby utworzyć wymaganą formułę. W tym przykładzie stworzyliśmy nowe pole, aby pokazać czas, jaki upłynął od momentu wysłania i otrzymania emaila. Wynik sformatowaliśmy tak, aby był wyświetlany w godzinach i minutach:

Jeśli chcesz edytować formułę, którą ustawiłeś, wyświetl Wybierak pól i przeciągnij pole z obszaru nagłówka kolumny. Powinien on pojawić się w sekcji «Pola zdefiniowane przez użytkownika w pasku». Następnie można dwukrotnie kliknąć na pole, które wyświetli okno dialogowe Field Properties (Właściwości pól) pozwalające na edycję formuły bezpośrednio lub za pomocą przycisku Edit. W tym miejscu zmieniliśmy format, aby wyświetlać również sekundy: