Dave Camp Scolds IRS za opóźnianie sezonu składania deklaracji podatkowych

przez Ken Berry

Według Dave’a Camp’a (R-MI), potężnego przewodniczącego House Ways and Means Committee, decyzja IRS o odroczeniu rozpoczęcia nadchodzącego sezonu składania deklaracji podatkowych może niekorzystnie wpłynąć na podatników korzystających z wcześniejszych zwrotów. W liście wysłanym do pełniącego obowiązki komisarza IRS Daniela Werfela w dniu 23 października Camp wspomniał o swoich odczuciach.

“Biorąc pod uwagę, że agencja ma już dziewięć pełnych miesięcy, a wciąż ma prawie trzy kolejne, nie ma powodu, aby IRS nie był w stanie wykonać swojej pracy na czas”, napisał Camp. “Niezdolność IRS do rozpoczęcia sezonu składania wniosków zgodnie z harmonogramem będzie finansowym obciążeniem dla potencjalnie milionów ciężko pracujących podatników, którzy są zależni od wcześniejszego zwrotu podatku, aby zapłacić czynsz, zapłacić za samochód lub spłacić rachunki z sezonu urlopowego”.

W dniu 22 października, IRS ogłosił, że jest zmuszony do przesunięcia rozpoczęcia sezonu składania deklaracji podatkowych na rok 2014 na okres od jednego do dwóch tygodni – początkowo planowany na 21 stycznia 2014 roku. Przesunięcie to zostało przypisane szesnastodniowemu przestojowi, paraliżującemu rząd federalny na początku tego miesiąca. IRS twierdzi, że potrzebuje teraz dodatkowego czasu na zaprogramowanie i przetestowanie systemów przetwarzania podatków oraz na przebrnięcie przez zaległości, które nagromadziły się podczas zamknięcia. Podobno otrzymał w tym czasie 400,000 sztuk korespondencji, a na uwagę czeka już około miliona pozycji.

Ale IRS powiedział również, że jest to opcja ważenia w celu skrócenia opóźnienia. Oczekuje się, że krajowa agencja podatkowa wyda w grudniu komunikat uzupełniający.

Zastrzeżenia zgłoszone przez Obóz mają związek ze wspólnym tematem: niezadowoleniem z Obamacare’a. Kongresmen republikański wskazuje na kontrowersyjne przepisy zdrowotne jako prawdziwą przyczynę opóźnienia. “Podczas gdy IRS mówi, że nie może rozpocząć sezonu składania wniosków w terminie, to jakoś najważniejszą operacją okazało się wprowadzenie w życie ustawy o ochronie zdrowia prezydenta”, napisał. “IRS musi wyjaśnić, dlaczego wprowadzenie w życie ustawy prezydenta o ochronie zdrowia jest ważniejsze niż terminowe rozpatrywanie zeznań podatkowych”.

Sander Levin (D-MI), najwyższy rangą demokratyczny członek Komitetu Drogi i Środków, również wyraził konsternację z powodu opóźnienia, ale z zupełnie innego punktu widzenia. “Jest to kolejny niefortunny efekt zamknięcia, którego republikanie nigdy nie powinni byli spowodować”, powiedział Levin w przygotowanym oświadczeniu. “Cały ten szkodliwy wpływ nie będzie znany od miesięcy, jeśli nie dłużej”. Ale jasne jest już, że kosztowało to naszą gospodarkę dziesiątki miliardów dolarów i dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Opóźnienie w składaniu zeznań podatkowych jest dodatkową zniewagą dla Amerykanów, którzy mają nadzieję uzyskać zwrot podatku w styczniu”.

Oczywiście, nie jest to pierwszy, ani prawdopodobnie ostatni raz, kiedy IRS odsuwa początek sezonu składania deklaracji podatkowych, ale zazwyczaj jest to związane z późnym uchwaleniem przez Kongres przepisów. Ze względu na lawinę zmian w prawie podatkowym wprowadzonych na początku tego roku, IRS opóźnił rozpoczęcie sezonu składania wniosków w 2013 roku o osiem dni, od 22 stycznia do 30 stycznia. Niektórzy podatnicy ubiegający się o pewne ulgi podatkowe musieli czekać na złożenie deklaracji do lutego, a nawet marca. Jednak zarówno podatnicy, jak i osoby sporządzające zeznania podatkowe wydają się mniej przychylne sytuacji IRS w tym zakresie.

Nie ma wątpliwości, że opóźnienie jest problematyczne. Steve Figard, CPA, który prowadzi małą firmę w Nowym Egipcie, New Jersey, mówi, że wczesne zwroty są szczególnie ważne dla podmiotów, które kwalifikują się do ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych (ang. Earned Income Tax Credit – EITC). “Zwroty, które niektórzy otrzymują dzięki EITC, mogą być znaczące”, mówi Steve Figard. “W wielu przypadkach pytają, czy mogą wypłacić moje honoraria ze swojego zwrotu”. Często są zdesperowani na te pieniądze.” Ale Figard przyznaje, że problemy mogą nie być tak powszechne, jak w poprzednim sezonie podatkowym, kiedy mówił, że jego firma nigdy nie będzie w stanie odzyskać swoich pieniędzy. “Każde opóźnienie ma reperkusje, ale ostatni rok był straszny”, przypuszcza.

Zobaczymy, czy nastroje społeczne, a także ciężcy mordercy na Wzgórzu, mogą kołysać IRS zanim rozpocznie się sezon rozliczeniowy.

Artykuły pokrewne:

  • Opóźnienie wyłączenia: Sezon sprawozdawczy IRS na 2014 r.
  • Ostrzeżenie o opóźnionym rozpoczęciu sezonu podatkowego Wciąż pojawiają się pytania: Wolters Kluwer, CCH dostarcza analizy, wskazówki dotyczące przygotowania podatkowego