Deloitte: Nie spodziewaj się reformy podatku dochodowego od osób prawnych w tym roku

Prawdopodobnie nikogo nie dziwi fakt, że nowe badanie przeprowadzone przez Deloitte Tax LLP wskazuje na niewielkie oczekiwania co do reformy podatku od osób prawnych w tym roku.

Opublikowane 8 sierpnia br. badanie wykazało, że zdecydowana większość (73,7 proc.) z ponad 3.100 ankietowanych specjalistów z dziedziny finansów, podatków i biznesu ma wątpliwości lub nie jest w ogóle pewna reformy podatkowej w tym roku. Zamiast tego 70 proc. respondentów było prawie równo podzielonych, przewidując, że najwyższa stawka podatku od osób prawnych, wynosząca 20 lub 25 proc. jest bardziej prawdopodobna.

Cel Prezydenta Donalda Trumpa w postaci 15-procentowej stawki podatkowej zyskał poparcie tylko 5,3 proc. respondentów.

Prawie połowa (48,2 proc.) twierdzi, że obniżenie stawki podatku od osób prawnych jest jedyną cechą reformy, która najprawdopodobniej zwiększy wzrost gospodarczy USA. A 63,5 proc. uważa, że kompromis w Kongresie jest najbardziej potrzebny, aby uchwalić reformę podatkową.

Inne czynniki, które mogłyby pobudzić reformę podatkową, uzyskały mniej niż 10 procent poparcia respondentów. Czynniki te obejmują przywództwo prezydenta, wsparcie publiczne i biznesowe oraz poczucie kryzysu gospodarczego.

Do końca roku republikanie przysięgli dokonać znaczącego przeglądu podatkowego.

The Tax Foundation podała w sierpniu 2016 r., że amerykańska najwyższa krańcowa stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosząca 38,92% jest trzecią co do wysokości na świecie, po Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Puerto Rico. Średnia światowa stawka podatku dochodowego od osób prawnych spadła od 2003 roku z 30 procent do 22,5 procent.

Deloitte przeprowadził ankietę podczas lipcowego webcastu. Respondenci reprezentowali sektor detaliczny, technologiczny, usług finansowych, opieki zdrowotnej i energetyczny.