Departament Sprawiedliwości ogłasza akt oskarżenia, pozwy dotyczące fałszywych roszczeń o ulgi podatkowe

Rząd federalny złożył w tym tygodniu sześć pozwów sądowych w pięciu stanach w celu powstrzymania osób przygotowujących zeznania podatkowe przed oszukańczym ubieganiem się o ulgę podatkową dla osób homebuyer po raz pierwszy i ulgę podatkową dla osób uzyskujących dochody, według Departamentu Sprawiedliwości.

Złożenie tych cywilnych skarg nakazowych zbiegło się w czasie z oskarżeniem człowieka z Filadelfii o przestępstwo polegające na oszukańczym ubieganiu się o kredyt dla homebuyera po raz pierwszy. Wszystkie te działania stanowią część nieustannych wysiłków Departamentu Sprawiedliwości na rzecz powstrzymania oszustw podatkowych związanych z fałszywymi wnioskami o ulgi podatkowe oraz na rzecz ścigania tych, którzy oszukańczo składają zeznania podatkowe zawierające te wnioski.

“Ciężko pracujemy, aby upewnić się, że ci, którzy próbują oszukać nasz kraj poprzez składanie fałszywych wniosków o ulgi podatkowe, nie ujdzie im to na sucho”, powiedział John A. DiCicco, p.o. asystenta prokuratora generalnego Wydziału Podatkowego Departamentu Sprawiedliwości. “Uczciwi podatnicy będą zadowoleni z faktu, że Internal Revenue Service i Justice Department kontynuują dochodzenie, zapobieganie i ściganie tego typu systemów w sezonie składania wniosków podatkowych 2011. Sprawy o fałszywe roszczenia są z pewnością priorytetem dla Wydziału Podatkowego w całym kraju. Ten rodzaj oszustwa podatkowego jest obrazą dla ciężko pracujących Amerykanów, którzy zgodnie z prawem kwalifikują się do tych ulg podatkowych”.

Przypadki udzielenia pierwszej ulgi podatkowej homebuyera

Zgodnie z aktem oskarżenia, Jonathan Brownlee z Filadelfii został oskarżony o 16 przypadków złożenia fałszywych federalnych zeznań podatkowych, które zawierały oszukańcze roszczenia dotyczące kredytu dla osób pierwszy raz kupujących. Rzekomo uzyskał on dane osobowe kilku osób poprzez fałszywe pozory i wykorzystał te informacje do złożenia fałszywych wniosków o kredyt do Internal Revenue Service (IRS), wraz z wnioskami o zdeponowanie zwrotów na kontach bankowych, które kontrolował lub miał do nich dostęp. Brownlee rzekomo znał osoby, których imiona i nazwiska nie były uprawnione do kredytu, ponieważ nie kupiły one domu ani nie podpisały na to umowy. Jeśli zostanie skazany, grozi mu kara więzienia do 80 lat i maksymalna grzywna w wysokości 4 milionów dolarów.

Oskarżenie zostało ogłoszone przez Zane’a Davida Memegera, Prokuratora Generalnego Dystryktu Wschodniego Pensylwanii; p.o. Asystenta Prokuratora Generalnego Johna A. DiCicco z Wydziału Podatkowego Departamentu Sprawiedliwości; oraz agencję specjalną Erica Hyltona z Biurem Polowym Wydziału Dochodzeń Kryminalnych IRS w Filadelfii.

Ponadto trzy z zapowiedzianych skarg nakazowych dotyczyły pierwszego kredytu homebuyera:

 • Skarga złożona w sądzie federalnym w McAllen w Teksasie zawiera zarzut, że Jose Cabrera i jego firma JEC Business Consulting z Pharr w Teksasie przygotowują federalne zeznania podatkowe, na podstawie których fałszywie starają się o przyznanie swoim klientom kredytu typu first-time-homebuyer. Stany Zjednoczone starają się o wydanie cywilnego nakazu zaprzestania bezprawnego ubiegania się o ten kredyt. W pozwie zarzuca się Cabrerze, że nie podejmuje żadnych prób ustalenia, czy jego klienci kwalifikują się do otrzymania kredytu i że wielokrotnie żądał on tego kredytu w zeznaniach podatkowych swoich klientów, mimo że wiedział, że klienci nie kupili nowych domów. Cabrera rzekomo zażądał co najmniej $985,000 kredytu w 2009 roku.
 • Rząd poprosił sąd federalny w Filadelfii o powstrzymanie Jamesa, byłego nauczyciela matematyki z liceum w Lansdowne, Pa., od przygotowywania jakichkolwiek federalnych zeznań podatkowych dla innych. Skarga zarzuca, że James i jego firma, Frika Tax Services, fałszywie ubiegają się o pierwszy kredyt dla homebuyera i żądają fałszywych odliczeń od wydatków biznesowych dla swoich klientów, z których wielu jest imigrantami z Afryki Zachodniej, mającymi niewielką lub żadną wiedzę na temat tego kredytu. Rząd twierdzi, że James wielokrotnie żądał kredytu na zwroty swoich klientów, kiedy wiedział, że nie kupili oni domów w odpowiednim okresie czasu i że sfabrykował datę zakupu na formularzach, które złożył w IRS. James rzekomo zażądał co najmniej 1,2 mln USD kredytu w 2009 roku.
 • Departament Sprawiedliwości pozwał Deloisa Warrena z Greensboro, Ala. i jej firmę, Branjalo Tax Service, aby powstrzymać ją od przygotowywania federalnych zeznań podatkowych dla innych. Warren twierdziła, że w zeznaniach podatkowych swoich klientów po raz pierwszy uwzględniła kredyt mieszkaniowy, nawet po tym, jak powiedzieli jej, że nie kupowali domów w odpowiednich latach podatkowych. Pozew zawiera również zarzut, że Warren przygotowywała zeznania zawierające fałszywe informacje w celu uzyskania wyższego zwrotu podatku poprzez zawyżone ulgi podatkowe.

Ulga podatkowa dla osób po raz pierwszy kupujących dom została stworzona przez Housing and Economic Recovery Act z 2008 roku, który zawierał zwrotny kredyt podatkowy dla osób po raz pierwszy kupujących dom w wysokości 10% ceny zakupu, do $7,500, za zakupy domu ukończone w 2008 roku. Podatnik miał spłacać odsetki od kredytu wolne od podatku przez 15 lat. Kongres przedłużył kredyt w American Recovery and Reinvestment Act z 2009 roku, zwiększył maksymalną dopuszczalną kwotę do $8,000 i wyeliminował spłatę kredytu, jeśli podatnik zachował miejsce zamieszkania przez okres dłuższy niż 36 miesięcy. Kredyt wygasł w 2010 roku, więc uprawnieni podatnicy mogą nadal ubiegać się o niego w swoich zeznaniach podatkowych za 2010 rok.

W celu ochrony amerykańskiego skarbu przed nieuczciwymi roszczeniami o ten kredyt, Wydział Podatkowy, biura prokuratora i IRS energicznie ścigały tych, którzy nadużyli tego kredytu. Przykłady tych postępowań karnych w 2010 roku obejmują:

 • W grudniu 2010 r. Kenneth Harris i Lacrecia Ward z Memphis, Tenn., przyznali się do spiskowania w celu złożenia fałszywych zeznań podatkowych przeciwko Stanom Zjednoczonym, składając fałszywe zeznania podatkowe, w których domagali się przyznania kredytu homebuyera po raz pierwszy. Każdemu z nich grozi kara do 10 lat więzienia i grzywna w wysokości $250,000 po skazaniu.
 • W grudniu 2010 r. Latricia Ann Williams, Gezelle Helena Amaechi i Shelton DeWayne Tanner zostali oskarżeni przez federalną wielką ławę przysięgłych w Arizonie o spisek, oszustwa komputerowe i nasilone kradzieże tożsamości. Zgodnie z aktem oskarżenia, oskarżeni złożyli 180 zeznań podatkowych, fałszywie twierdząc, że uzyskali ponad 1 milion dolarów zwrotu podatku na podstawie, między innymi, fałszywych oświadczeń o uprawnieniach do ulgi podatkowej, takich jak kredyt dla homebuyera po raz pierwszy.
 • W listopadzie 2010 r. Jeffrey Leon Ceaser z Montgomery, Ala., przyznał się do spiskowania w celu oszukania Stanów Zjednoczonych i kradzieży tożsamości za rolę, jaką odegrał w złożeniu 158 federalnych zeznań podatkowych, w których fałszywie domagał się kredytu dla pierwszego klienta i ulgi podatkowej na paliwo. Ceaser w momencie skazania grozi mu maksymalnie 25 lat więzienia. W grudniu 2010 r. Ora Mae Adamson z Montgomery przyznała się do tych samych zarzutów przed tym samym sądem.
 • W listopadzie 2010 r. Mary Singleton przyznała się do winy w sądzie federalnym w Południowej Karolinie do jednego hrabiego, pomagając osobie fizycznej w złożeniu oszukańczego wniosku o udzielenie kredytu homebuyerskiego po raz pierwszy. W momencie skazania grozi jej kara pozbawienia wolności do trzech lat.
 • W listopadzie 2010 r. Georgia Ann Cloud z Tallahassee, Fla., została oskarżona o 17 zarzutów dotyczących pomocy osobom fizycznym w składaniu fałszywych zeznań podatkowych z fałszywymi wnioskami o przyznanie kredytu homebuyera po raz pierwszy oraz o jedno samo złożenie takiego zeznania podatkowego.
 • W październiku 2010 roku Roderick Smith został skazany przez sąd federalny w Peoria, Ill., na 24 miesiące więzienia po tym, jak przyznał się do popełnienia oszustwa i złożył fałszywy wniosek o zwrot podatku w IRS. Oskarżenie zarzucało, że Smith fałszywie twierdził w zeznaniach podatkowych, że jego klienci byli uprawnieni do otrzymania kredytu homebuyera po raz pierwszy. Nakazano mu również zapłacić 73.793$ w ramach zwrotu podatku do IRS.
 • W październiku 2010 r. Gregory Carter z Columbus, Ga., został oskarżony o pomoc w przygotowaniu oszukańczych zeznań podatkowych, które obejmowały m.in. fałszywe wnioski o ulgi dla osób pierwszy raz kupujących.
 • W sierpniu 2010 r. Lois Torres z Uvalde w Teksasie została oskarżona o 15 zarzutów dotyczących pomocy osobom fizycznym w składaniu fałszywych federalnych zeznań o podatku dochodowym, fałszywie starającym się o pierwszy kredyt dla homebuyera.
 • W lipcu 2010 r. Byron Meeks of Independence, Mo., został oskarżony o 15 zarzutów o składanie fałszywych pozwów przeciwko Stanom Zjednoczonym m.in. za oszukańcze kredyty dla homebuyerów po raz pierwszy. W grudniu 2010 r. Meeks zgodził się przyznać do winy jednemu z tych zarzutów. W momencie skazania grozi mu kara pozbawienia wolności do pięciu lat.
 • W kwietniu 2010 r. Kashawn Monique Savery z Los Angeles przyznała się do 10 zarzutów dotyczących złożenia fałszywych zeznań przeciwko Stanom Zjednoczonym. Przyznała się do złożenia ponad 200 fałszywych zeznań podatkowych, twierdząc, że ponad 1,3 miliona dolarów zostało zwrócone w oparciu o fałszywe zeznania podatkowe osób, które po raz pierwszy weszły do domu i uzyskały ulgi podatkowe.

Ponadto w ciągu ostatniego roku Departament Sprawiedliwości uzyskał nakazy sądowe w sprawach cywilnych przeciwko podmiotom sporządzającym zeznania podatkowe na podstawie fałszywych wniosków o przyznanie kredytu dla osób po raz pierwszy kupujących dom, w tym: Dianelys Armengol Guevara z Pembroke Pines, Fla.; Alberto Camejo z Hialeah, Fla.; i David Santiago , Paula Olivette Patrice, i Henry Ernesto Medina Jr. z Miami.

Przypadki ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych

Oprócz omówionego powyżej pozwu przeciwko Deloisowi Warrenowi, Departament Sprawiedliwości złożył trzy inne skargi cywilne mające na celu powstrzymanie podmiotów sporządzających zeznania podatkowe przed składaniem fałszywych wniosków o przyznanie ulgi podatkowej od dochodu:

Rząd poprosił sąd federalny w Teksasie o zakazanie dwóm osobom przygotowującym rozliczenia podatkowe w rejonie Houston, Christopherowi Heltonowi i Marcii Johnson, przygotowywania jakichkolwiek dalszych federalnych zeznań podatkowych. Para ta, która prowadzi działalność jako M.C. Tax Service, M.C. Tax Interprise i M.J. Tax Service, rzekomo domaga się fałszywych ulg podatkowych od dochodów i paliwa w zeznaniach podatkowych swoich klientów. W skardze zarzuca się pozwanym, że rutynowo przygotowują zeznania podatkowe, w których albo ubiegają się o ulgę podatkową dla podatników, którzy się do niej nie kwalifikują, albo zawyżają kwotę tej ulgi dla kwalifikujących się podatników. Helton and Johnson rzekomo przygotowywali zeznania podatkowe, w których żądali ponad $1.5 miliona ulg podatkowych w latach podatkowych od 2007 do 2009, a skarga opisuje oszustwa podatkowe oparte na fałszywych ulgach podatkowych jako “szalejący problem” w M.C. Tax Service.

 • Departament Sprawiedliwości pozwał Carmen Gonzalez z Allentown, Pa., która prowadzi interesy jako Carmen Tax Services w Nowym Brunszwiku, N.J., aby powstrzymać ją przed przygotowywaniem deklaracji podatkowych dla innych. Zgodnie ze skargą, Gonzalez nie przestrzega wymogów należytej staranności nałożonych przez prawo federalne na osoby sporządzające zeznania podatkowe, które ubiegają się o przyznanie ulgi podatkowej od dochodów, a także fałszuje informacje swoich klientów w celu maksymalizacji ich kredytów. Od 2007 roku rzekomo przygotowała co najmniej 2500 zeznań podatkowych.
 • Skarga złożona w sądzie federalnym w Miami ma na celu uniemożliwienie Milagrosowi Espinalowi z Hialeah, Fla., przygotowania zeznań podatkowych dla innych. Rząd twierdzi, że Espinal powołuje się na niewłaściwe lub fałszywe ulgi podatkowe, w tym ulgi dochodowe, jak również na sfabrykowane lub zawyżone odliczenia podatkowe. Podobno Espinal sporządziła co najmniej 2,000 deklaracji za lata podatkowe 2004-2007.

Pierwotnie uchwalona przez Kongres w 1975 roku, ulga podatkowa dla osób o niskich dochodach pracujących i rodzin. Wysokość ulgi zależy od kilku faktów, w tym od statusu osoby składającej wniosek, wysokości rocznego wynagrodzenia i liczby osób pozostających na jej utrzymaniu. Jest to kredyt “zwrotny”, ponieważ jeśli kwota kredytu przekracza kwotę należnego podatku, różnica może być żądana jako zwrot podatku przez osoby uprawnione.

W ciągu ostatniej dekady Wydział Podatkowy Departamentu Sprawiedliwości otrzymał setki nakazów sądowych przeciwko promotorom systemów podatkowych i podmiotom sporządzającym fałszywe zeznania podatkowe, w tym również tym, którzy złożyli fałszywe wnioski o przyznanie ulgi podatkowej. Na przykład, w ciągu ostatniego roku Departament Sprawiedliwości ogłosił nakazy lub skargi nakazowe przeciwko następującym osobom fizycznym w sprawach dotyczących ulgi podatkowej od dochodu: Sony Ducasse of Greenacres, Fla.; Maritza Villanueva z Irving, Texas; Michael Brier z R.I. Saloum Njie z Atlanty; Shirley Clark z Jacksonville, Fla.; James King z Dublina, Ga.; George Thomas Gaines z Aurora, Colo.; Aurelia Sanderson Johnson z Montgomery; Jody Ball z Bryson City, N.C.; Christopher Musyoki i Samuel Nganga z Cobb County, Ga.; oraz John Lewis, Artels James i Perry Wright z Birmingham, Ala.