Dlaczego księgowi są przyszłymi mistrzami małych przedsiębiorstw

Jest to czas zapaści dla zawodu księgowego i obecnie zawodzi swoich klientów, nie doradzając im we właściwy sposób na temat najbardziej efektywnych rozwiązań w zakresie oprogramowania, tworząc nie skalowalny i nieefektywny globalny problem.

W Stanach Zjednoczonych istnieje około 29 milionów małych przedsiębiorstw, ale tylko około 5 milionów korzysta z dedykowanego oprogramowania księgowego. To około 24 milionów firm, które opierają się wyłącznie na arkuszach kalkulacyjnych programu Excel – lub co gorsza, zakurzonych starych księgach – aby utrzymać swoje księgi w porządku.

A w Wielkiej Brytanii 54 procent mikroprzedsiębiorstw twierdzi, że zarządza swoimi rachunkami za pomocą pióra i papieru lub arkusza kalkulacyjnego, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez AIA.Krótko mówiąc, marnuje się czas na przestarzałe praktyki księgowe, podczas gdy lepiej byłoby wydać go na proaktywne dostarczanie użytecznych informacji biznesowych, które mają pozytywny wpływ na wynik końcowy.

Choć automatyzacja i rozwiązania w chmurze mogą oznaczać, że tradycyjne dni księgowości są policzone, to jednak spowoduje to również ewolucję w branży. W skali globalnej zobaczymy daleko idący, pozytywny wpływ na małe firmy, marże zysku, a co za tym idzie, na PKB. A więc, dokąd tak naprawdę zmierza rachunkowość w obliczu rewolucji cloud-computing?

Uczynienie rachunkowości bardziej inteligentną

Dane są bezcenne, niepodważalne i wybitnie dostępne. Jednakże, jak odkrył jeden z Redditorów, księgowi twierdzą, że spędzają od 50 do 90 procent czasu na wprowadzaniu danych, w zależności od stażu pracy.

Wartość, jaką księgowi wnoszą do swoich klientów, powinna być dwojaka: nie tylko muszą oni przekazywać informacje finansowe i przeprowadzać audyt swoich ksiąg, ale powinni również pomagać w rozwoju firm. Problem polega na tym, że kiedy spędzamy cały czas na analizowaniu liczb, nie jesteśmy w stanie przeanalizować i dać naszym klientom użytecznego wglądu, którego tak bardzo potrzebują.

Zdecydowanie największym wyzwaniem w księgowości, a następnie, jest brak przyjęcia dedykowanego oprogramowania księgowego przez mniejsze firmy. Czy są one powstrzymywane przez koszty, przyzwyczajenia, a nawet błędne przekonanie, że nowe narzędzia uczynią ich zadania zbędne, to jest niejasne.

Jasne jest jednak, że trzeba to odwrócić. Jak powiedział Joe Woodard, założyciel Woodard Consulting Group: «Małe przedsiębiorstwa stoją w obliczu ogromnej zmiany w technologii i muszą przyjąć te technologie do swoich procesów biznesowych, aby skutecznie konkurować na rynku».

Zwłaszcza oprogramowanie oparte na chmurze zaczyna katalizować zmiany w branży i napędzać taką konkurencję. Pozwalając mniejszym firmom księgowym nie tylko zmniejszyć koszty serwera, ale także znacznie skalować, mogą obsługiwać o wiele więcej małych klientów biznesowych, niż byłyby w stanie w przeciwnym razie.

Faktem jest, że przy założeniu, że do 2020 r. 50 procent amerykańskich pracowników będzie pracować zdalnie, wkrótce upowszechni się korzystanie z usług, takich jak QuickBooks Intuita czy rozwiązanie Sage One. Rozwiązania te, do których można mieć bezpieczny dostęp na urządzeniach przenośnych i smartfonach z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu, staną się częścią naszego życia zawodowego – czy nam się to podoba, czy nie.

Ponadto, ponieważ klienci zaczynają oczekiwać bezpiecznych usług księgowych i konsultacji twarzą w twarz na miejscu, a także całodobowego dostępu do swoich danych księgowych, będzie to coraz bardziej istotny problem.

Dane w czasie rzeczywistym otwierają nowe możliwości

W artykule dla Forbesa na początku 2015 r. Joseph Tarasco, prezes Accountants Advisory Group, przewidział, że firmy «będą nadal przejmować firmy doradcze i konsultingowe, które uzupełniają swoje tradycyjne usługi, aby zapewnić swoim klientom zintegrowane rozwiązania».

W krótkiej perspektywie czasowej może to być prawdą – ale jeśli spojrzymy dalej w kryształową kulę, zobaczymy, że sami księgowi będą musieli rozwijać nowe umiejętności.

Po pierwsze, ludzie w branży muszą się dostosować, pogłębiając swoją wiedzę na temat rozwiązań programowych opartych na chmurze. Podczas gdy nie ma nic lepszego niż arkusz kalkulacyjny do rzucania pajęczyną w umysł przeciętnego pracownika biurowego, posiadanie danych w czasie rzeczywistym w łatwym, zrozumiałym formacie przynosi jasność i zrozumienie. Połowa bitwy księgowego toczy się, gdy klient ma lepsze zrozumienie książek. Wtedy można zainwestować więcej czasu w odpowiedzi na pytania, udzielanie porad i oferowanie wglądu.

Wyraźne doradzanie klientom w zakresie właściwych usług technicznych, wyjaśnianie wątpliwości i nakreślanie zalet i wad różnych rozwiązań programistycznych stanie się częścią opisu stanowiska. I oczywiście możemy śmiało powiedzieć, że te firmy, które odrzucą modernizację, prędzej czy później zostaną wchłonięte przez konkurencję.

Po drugie, księgowi muszą również rozwijać «umiejętności miękkie» niezbędne do skutecznego komunikowania swoich pomysłów z klientami. Dawno już minęły czasy, kiedy mogliśmy niezauważenie zepchnąć na bok buszel z pieczęciowanymi i podpisanymi papierami i wypchnąć na boki tylne drzwi. Nie tylko umiejętności przywódcze i menedżerskie stają się teraz wymogiem, ale także solidne umiejętności słuchania i pisania są kluczem do sukcesu księgowego.

Jak podano w Economia , «76% ogłoszeń o pracy w księgowości wymaga kandydatów, którzy mogą wykazać się silnymi umiejętnościami miękkimi».Bystrzy księgowi zaczną się doskonalić na tych umiejętnościach, ponieważ to tylko kwestia czasu, zanim zaczną być przesuwani na stanowiska bardziej konsultanckie.

Kiedy już będziemy całkowicie podłączeni i będziemy mogli pracować z dowolnego miejsca, będziemy poświęcać mniej czasu na administrację, a więcej na innowacje. Ale to właśnie dostęp do danych w czasie rzeczywistym pozwoli księgowym naprawdę dodać wartość wymaganą przez ich klientów.

Umiejętności konsultacyjne są więc na trzecim miejscu na liście. Bez względu na to, czy chodzi o ograniczenie nadmiernego marnotrawstwa, poprawę strategii podatkowej i finansowej, czy też o to, by wiedzieć, ile kapitału należy utrzymywać w rezerwie, księgowi mogą otworzyć nowe ścieżki dla firm rozpoczynających działalność, MŚP i przedsiębiorców – a w ostatecznym rozrachunku pomóc ich przedsiębiorstwom w rozwoju.

Rozważmy jeszcze raz, przez chwilę, co by się stało, gdyby te 24 miliony MŚP w Stanach Zjednoczonych przyjęły dedykowane i zautomatyzowane oprogramowanie księgowe. Następnie rozważcie ilość zaoszczędzonego czasu i ogromną przepustowość, która otworzyłaby się w całym kraju. Efektywność przeszedłaby przez dach i wpłynęłaby pozytywnie na wynik końcowy. Przełożyłoby się to na wyższy PKB na całym świecie.

Nadszedł czas na technologiczną rewolucję w księgowości. Nie powinniśmy już dłużej uważać się za prostych księgowych; zamiast tego nadszedł czas, aby stać się mistrzami małych firm, którymi naprawdę chcemy być.