Dlaczego nie powinieneś wykonywać wielu zadań

Wielozadaniowość jest już od ponad dekady testowana jako sposób na utrzymanie produktywności w świecie, który wymaga od Ciebie coraz więcej. Chodzi o to, że jeśli możesz wykonywać dwa lub więcej zadań w tym samym czasie, musi to być bardziej produktywne i oszczędzać czas. Jednak, czy jedno z tych twierdzeń jest prawdziwe?

Wielozadaniowość jest analogiczna do multitaskingu. W 2012 r. badania opublikowane w «Psychology Today» pokazały, że «Wielozadaniowość jest mitem». Naprawdę zmieniasz zadania, a to kosztuje cię czas.» Co więcej, «jeśli zmieniasz wiele zadań w ciągu dnia, może to oznaczać utratę 40 procent twojej wydajności».

Rozważcie ten scenariusz: Jesteś w salonie sprzedaży detalicznej, w którym znajdują się szerokoekranowe telewizory. Podczas gdy ty patrzysz na jeden ekran, ten po prawej stronie wyświetla inny program. Kiedy patrzysz na ten ekran, a następnie patrzysz w lewo, aby wziąć w pierwszej kolejności, pomyśl o tym: Czy coś ci umknęło? Możesz w dalszym ciągu przełączać się między ekranami, ale jeśli na którymś z nich pojawi się jakaś akcja, będziesz miał trochę deficytu, ponieważ nie możesz poświęcić mu swojej stałej uwagi.

Tak samo jest z wielozadaniowością. Nawet w przypadku stosunkowo prostych zadań, podczas przełączania się między nimi nigdy nie osiągniesz takiego rozmachu i poziomu wydajności, jaki jesteś w stanie osiągnąć, jeśli pozostaniesz przy jednym zadaniu na raz i zabierzesz je do wykonania.

O ile w kilku przypadkach wielozadaniowość jest w porządku jako procedura operacyjna, o tyle w większości przypadków wiąże się ze znanymi, nieskomplikowanymi zadaniami. Jednak prawie we wszystkich przypadkach po prostu nie robią Państwo wszystkiego, co w Państwa mocy.

Więc, dlaczego ludzie w ogóle wykonują wiele zadań? Po pierwsze, daje to iluzję większej wydajności. Przecież nie równoważisz praktycznie dwóch przedmiotów w tym samym czasie? Właściwie, to nie. W czasie, gdy przełączasz się między zadaniami, nawet gdy zajmuje to ułamek sekundy, twój mózg ma więcej pracy do wykonania niż gdybyś był skupiony na jednej rzeczy. W rezultacie nie oszczędzasz czasu ani nie podnosisz swojej wydajności – w rzeczywistości ją zmniejszasz.

Niestety, wiele osób nie czuje, że ma wybór.»Tak wiele się ode mnie wymaga, że jeśli nie podwoję lub nie potroję zadań, nie dam rady.» To uczucie jest błędne. Podważa też twoją zdolność do wykonywania najlepszej pracy.

Być może najgorsze jest to, że postrzegana potrzeba wielozadaniowości również wysyła niewłaściwy komunikat do twojej podświadomości. Kiedy robisz to, ponieważ czujesz, że nie masz innych możliwości, w zasadzie mówisz sobie: «Nie mogę tego zrobić w żaden inny sposób» i «Muszę to zrobić, aby nadążyć, albo inaczej zostanę w tyle» i inne nieprzydatne wiadomości.

Twoją misją, jeśli zdecydujesz się ją zaakceptować, jest zacząć skupiać się na jednej rzeczy na raz. Może się wydawać, że na początku nie robisz zbyt wiele, ale tak naprawdę jest to najszybsza i najbardziej produktywna droga, zarówno pod względem osobistym, jak i zawodowym. Możesz potrzebować kilku dni lub nawet tygodnia, aby rozwinąć ten nawyk, ale mimo to wytrwaj.

Skupienie się na jednej rzeczy na raz, wystarczająco szybko, okaże się jej własną nagrodą. Poziom twojej koncentracji wzrośnie, podobnie jak produktywność i spokój ducha. Kiedy nabierzesz nawyku robienia jednej rzeczy na raz, zaczniesz odczuwać odnowione poczucie wewnętrznej satysfakcji.

Powiązane artykuły

7 Wskazówki dotyczące kreatywnego zarządzania czasem

Jak zwiększyć swoją produktywność