Dlaczego opodatkowanie treści cyfrowych jest tak skomplikowane

To często wydaje się być podchwytliwe pytanie: Czy ten cyfrowy towar lub usługa wymaga podatku telekomunikacyjnego, czy podatku od sprzedaży i użytkowania? Odpowiedź na to pytanie jest zazwyczaj różna i zależy nie tylko od jurysdykcji podatkowej i tego, z jakimi innymi towarami lub usługami może być ono powiązane, ale także od pewnych bardzo konkretnych szczegółów dotyczących samego produktu.

Definiując cyfrowy towar lub usługę, jurysdykcje często bardzo uważnie przyglądają się dwóm szczegółom: konkretnemu rodzajowi dostarczanych treści oraz mechanizmowi ich dostarczania.

  • Rodzaje zawartości mogą obejmować wideo, audio, gry lub oprogramowanie
  • .

  • Mechanizmy dostarczania mogą być przesyłane strumieniowo (na żywo lub na żądanie) lub pobierane
  • .

Ścieżki opodatkowania mogą się stamtąd rozchodzić, pozostawiając dostawców treści cyfrowych, którzy często sprzedają je w tysiącach jurysdykcji, na wiele sposobów skomplikowanych.

Reflektor: usługi transmisji strumieniowej.

W wielu przypadkach transmisja strumieniowa wideo jest uważana za usługę komunikacyjną i odpowiednio opodatkowana. Dzieje się tak dlatego, że jako «płatna telewizja», telewizja kablowa i satelitarna były już opodatkowane komunikacyjnie. W jurysdykcjach, w których przepisy podatkowe dotyczące płatnej telewizji były ogólnie sformułowane, transmisja strumieniowa wideo jest zazwyczaj opodatkowana w taki sam sposób jak płatna telewizja.

Ale dlaczego transmisja strumieniowa audio jest inna? Uznawany za powszechną usługę nośnika i ogólnie oddawany za darmo, naziemne radio nie było historycznie opodatkowane. Ponieważ dotychczasowy przemysł nie był typowo opodatkowany, nie ma większego precedensu dla opodatkowania nowej technologii. Jest mało prawdopodobne, aby tak pozostało, ponieważ jurysdykcje zdają sobie sprawę, że konsumenci płacą obecnie znaczne kwoty za to, co kiedyś wykorzystywali za darmo.

Należy jednak zauważyć, że żaden z tych scenariuszy nie jest bezwzględny. Każda jurysdykcja ma inny punkt widzenia, często w całkowitej opozycji do jurysdykcji sąsiedniej. Na przykład, w mieście Chicago toczy się walka o podatek od usług rozrywkowych na komponenty strumieniowe, takie jak audio, wideo i gry.

I, oczywiście, określenie opodatkowania rzadko jest tak proste, jak odpowiedź na jedno pytanie.

Pakiety, zmiany i złożoność

Załóżmy, że zapewniasz zarówno transmisję strumieniową audio jak i wideo jako usługę subskrypcji pakietowej. W niektórych stanach może to potencjalnie spowodować, że cała komunikacja pakietowa będzie podlegała opodatkowaniu ze względu na komponent wideo. Albo, jak w ostatnim precedensowym przypadku w Iowa, całe abonamenty Amazon Prime na nawet niecyfrowe towary i usługi stały się opodatkowane ze względu na to, że wideo jest częścią całkowitej opłaty abonamentowej.

Kluczowe znaczenie ma upewnienie się, że wiesz, jak każda część pakietu jest opodatkowana i że jest ona następnie dokładnie raportowana. Zasady i ich interpretacja ulegają regularnym zmianom.

Niezwykle ważne jest, aby nadążać za zmianami w każdej jurysdykcji, w której sprzedawane są Twoje cyfrowe towary i usługi, aby uniknąć kosztownych nadpłat lub audytów i opłat. Wraz ze zmianami technologicznymi, jurysdykcje starają się nadążyć za zmianami – niestety, nadal mają tendencję do pozostawania w tyle.

Podczas gdy opodatkowanie treści cyfrowych będzie prawdopodobnie przez pewien czas ulegać zmianom, istnieją pewne środki ostrożności, które można podjąć w celu zminimalizowania ryzyka związanego ze sprzedażą tych produktów:

  1. Nadążaj za zmianami podatkowymi i regulacyjnymi. Nieaktualne zasady są przepisywane w jurysdykcjach, aż do poziomu miejskiego. Jeśli nie masz pracowników, którzy mogliby nadążyć za tym poziomem monitorowania, znajdź sposób, aby zlecić to zadanie zaufanemu pracownikowi/ekspertowi w tej dziedzinie.
  2. Poznaj wpływ swojej mapy drogowej produktu. Nawet jeśli wszystko, co obecnie robisz, wymaga jedynie opodatkowania sprzedaży i użytkowania, przygotuj się na ewentualny podatek telekomunikacyjny, który może zostać nałożony w dowolnym momencie. Zwłaszcza jeśli planujesz dodać komponent wideo poprzez rozwój nowego produktu lub przejęcie firmy, wiedz, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że możesz napotkać o wiele bardziej złożony zestaw wymogów podatkowych i potrzeb technologicznych. Niezwykle istotne jest również, aby Twój zespół marketingowy był bardzo szczegółowy w opisie produktu, aby zapewnić stosowanie odpowiednich podatków.
  3. Zrozumcie swoje ryzyko. Na początku zasady te mogą być często niewyraźne i być może będziesz musiał ostrożnie wybrać ścieżkę. Zrozumienie tego, co robią podobne firmy, może być pomocne, zwłaszcza jeśli wejdziesz w sytuację związaną z audytem.

Powiązane artykuły

Jak Kryptocurrency Investors mogą zapobiegać audytom

Jak zmieni się przyszłość Audytu?