Dlaczego powinieneś skupić się na branży Pionowo

W dzisiejszych czasach, jako księgowy, nie chodzi o to, aby starać się być «wszystkim dla wszystkich», ponieważ coraz więcej klientów oczekuje teraz, że księgowi będą bardziej specjalistami. W rzeczywistości, wiele firm dokonuje zmiany i korzysta z korzyści, jakie oferuje specjalizacja pionowa.

Jako księgowy, uwolnienie się od potrzeby bycia «wszystkim dla wszystkich klientów» oznacza, że jesteś w stanie znaleźć niszę, w której możesz się wyspecjalizować i zorganizować swoją praktykę wokół siebie:

  • Oferowane przez Ciebie usługi
  • Twoja pionowa ekspertyza
  • Konkretny etap życia firmy, taki jak start

Dzięki specjalizacji, można zapewnić bardziej spójną obsługę klienta i stworzyć lepsze postrzeganie wartości. Podczas gdy Twoja rola jako księgowego zawsze będzie koncentrować się na kwestiach finansowych, klienci oczekują doradztwa biznesowego, a nie tylko ekspertyzy finansowej i podatkowej.

Chcą mieć pewność, że znają Państwo ich branżę, rozumieją zawiłości prawne i problemy biznesowe, z którymi się borykają, a także ufają, że mają Państwo oko na przyszłą wizję i pojawiające się trendy. Jeśli jesteś proaktywny w zakresie specjalizacji, możesz postawić się na zaufanego doradcę lub konsultanta w ich pionie.

No Longer Just the Finance Guy

Klienci coraz częściej oczekują, że ich księgowy będzie znał specyfikę ich branży i zapewni całościowy obraz operacji, a nie tylko finansowy. Wraz z ciągłym marszem chmury obliczeniowej, przyjęcie technologii jest kluczowym obszarem, w którym księgowi mogą zapewnić prawdziwą wartość.

Obecnie na rynku istnieje wiele specyficznych dla branży, najlepszych w swojej klasie aplikacji chmury obliczeniowej, które doskonale integrują się ze sobą, zapewniając niedrogi, bezproblemowy zestaw narzędzi, które wzbogacają wyniki biznesowe. Jest to kierunek, w którym podążają dziś wszystkie nowe firmy, które nie chcą już mieć własnej infrastruktury na miejscu, która jest «na miejscu» i kosztowna.

Jako zaufany doradca, te aplikacje są produktami, których musisz być świadomy, podczas gdy głęboka wiedza nie jest konieczna, dobre ogólne zrozumienie postawi Cię w dobrej pozycji do zaproponowania narzędzi, które przyniosą korzyści Twojemu klientowi.

Na przykład, jeśli masz klientów z sektora handlu detalicznego lub hotelarstwa, musisz być na bieżąco z kluczowymi trendami i wiedzieć, jakich narzędzi mogą użyć, aby uczynić swoją firmę bardziej efektywną lub zwiększyć wydajność. Musisz wiedzieć o najlepszym oprogramowaniu do obsługi punktów sprzedaży lub zapasów, które integruje się z ich internetową platformą księgową i odpowiednio doradzać.

Tak samo jak w przypadku innych narzędzi zwiększających wydajność i efektywność. Rzeczy takie jak czas i frekwencja oraz planowanie siły roboczej są zazwyczaj wykonywane w arkuszach kalkulacyjnych programu Excel w wielu firmach. Rekomendując narzędzia online, które integrują się z ich platformą księgową, będziesz w stanie zapewnić duże wygrane dla swoich klientów, całkowicie zastępując te czasochłonne, ręczne systemy.

Ćwicz to, co głosisz

W swojej własnej firmie, gdy przechodzisz do świadczenia usług księgowych w chmurze, będziesz również ćwiczyć to, co głosisz. Przejście do chmury pozwala Ci na to:

  • Usuń funkcje wprowadzania danych o niskiej wartości z procesów wewnętrznych.
  • Zwiększ produktywność i wydajność swoich pracowników poprzez wyeliminowanie lub zautomatyzowanie procesów o niższej wartości.
  • Zadbaj o to, aby Twoi pracownicy skupili się na usługach doradczych o wysokiej wartości, a tym samym zwiększyli średnią stawkę godzinową Twojego profesjonalnego personelu.

Jako zaufany doradca biznesowy, będziesz oczekiwał od Ciebie bezstronnego, całościowego spojrzenia na narzędzia internetowe dostępne dla Twoich klientów i na to, jak będą oni z nich korzystać. Tylko w przypadku specjalizacji możesz mieć nadzieję na zdobycie takiego poziomu wiedzy i przewagi konkurencyjnej, aby wyróżnić swoją praktykę księgową. Czy zgadzasz się z tym? Daj spokój swoim myślom.