Dlaczego pozycjonowanie marki jest ważne dla Twojej firmy

Kiedy masz właściwą pozycję marki, staje się ona siłą napędową Twojej firmy, pomagając w przekazywaniu wiadomości marketingowych, w kształtowaniu Twoich usług, a nawet w kształtowaniu cen.

Koncepcja «pozycjonowania marki» pojawiła się po raz pierwszy w latach 60-tych, kiedy to dwaj dyrektorzy reklamowi Madison Avenue, Jack Trout i Al Ries, napisali bardzo wpływową, małą książkę zatytułowaną Positioning: The Battle for Your Mind. W niej, zbudowali przypadek do ustanowienia kluczową cechą lub korzyści dla firmy, która, poprzez reklamę, będzie ściśle związane z tym biznesem w umysłach konsumentów, pomagając włączyć je do klientów.

Najlepsze przykłady obfitują w solidne i skuteczne strategie brandingowe. FedEx zbudował całonocne imperium transportowe w oparciu o to, że pakiet «absolutnie, pozytywnie musi tam być przez noc». Avis zbliżył się do czołówki firm wynajmujących samochody, ponieważ bardziej niż inne firmy, «staramy się bardziej», aby zadowolić klienta.

Kiedy masz solidną pozycję marki, Twoja firma zyskuje szereg korzyści. I odwrotnie, kiedy Twoja firma zmaga się z zamknięciem nowego biznesu lub Twoi specjaliści nie wiedzą jak opisać korzyści płynące ze współpracy z Twoją firmą, prawdopodobnie masz do czynienia z objawami słabego pozycjonowania marki.

Jak pozycjonowanie marki może przynieść korzyści Twojej firmie księgowej? Oto kilka konkretnych sposobów:

1. To odróżnia cię od konkurencji

Pozycjonowanie marki pozwala na wybranie unikalnego terytorium (np. specjalności branżowej lub bardzo wyspecjalizowanej oferty usług) dla Twojej praktyki, na które żaden konkurent nie ośmieli się zaryzykować, ponieważ zostanie oznaczony jako firma «ja-za-za-zarządzający», również podążająca Twoimi śladami.

2. To pomoże Ci skupić się na konkretnym rynku docelowym

Pozycjonując konkretną cechę lub korzyść poprzez pozycjonowanie, będziesz zmuszony do odpowiedniego ukierunkowania swoich usług. To z kolei sprawi, że będziesz postrzegany jako ekspert w tych usługach, co zwiększy Twoją wartość dla potencjalnych klientów. Specjaliści rozwijają się dwa razy szybciej niż firmy, które opisują siebie jako generalistów.

3. To napędza dalszy rozwój usług i cen

Pozycjonowanie Twojej firmy na tle konkurencji pomoże Ci zdecydować, jakie nowe usługi zaoferować i jak są one wycenione. Jesteś droższą butikową firmą księgową, czy też niedrogą, tanią firmą? Jakie nowe usługi i ceny wspierają to pozycjonowanie?

4. Podsyca bardziej efektywne, kreatywne podejmowanie decyzji

Po opracowaniu podstawowego przesłania potrzebnego do promowania pozycjonowania marki, będziesz miał wgląd w to, co pozwoli Ci podejmować bardziej efektywne decyzje w całym procesie twórczym. Jasne pozycjonowanie napędza jasną komunikację.

5. Pomaga dostarczyć narzędzia do pozyskania większej liczby klientów

Pozycjonowanie pomaga zapewnić narzędzia perswazji sprzedaży, których potrzebuje Twój zespół ds. rozwoju biznesu, aby pielęgnować i zamykać więcej sprzedaży. Unikalne pozycjonowanie marki zwiększa jej widoczność i zapewnia najlepsze rozpoznanie potencjalnych klientów, co pomaga wyeliminować konkurencję.

Pozycjonowanie marki, prawidłowo wykonane, może zmienić Twoją firmę w marketingową potęgę. Może pomóc skupić się na usługach, przekazie marketingowym i atrakcyjności Twojej firmy dla potencjalnych klientów.

Prawdę mówiąc, większość profesjonalnych firm usługowych ma słabą pozycję na swoich rynkach. Ich podejście często sprowadza się do tego, że «jeśli kilka perspektyw jest dobrych, wiele z nich jest lepszych».

Ale nie każdy jest perspektywą, a ogólny przekaz marketingowy jest zbyt szeroki i zbyt szczegółowy, aby był skuteczny.

Ukierunkowane pozycjonowanie pozwala na zbudowanie silnego, przekonywującego przekazu wokół określonej dziedziny wiedzy, który będzie bardzo atrakcyjny dla docelowej grupy odbiorców potrzebujących konkretnych usług. Dlatego posiadanie strategii pozycjonowania marki jest tak ważne. Zapewnia ona wartość dodaną Twoim potencjalnym klientom, daje im coś, czym mogą się zainteresować i w końcu przekona ich do zakupu od Ciebie.