Dlaczego smak nie powinien decydować o wyborze oprogramowania księgowego

Wszyscy słyszeliśmy jak dzieci mówiły, że nie zjedzą jedzenia bez podania powodu, ta sama praktyka nie powinna polegać na wyborze oprogramowania księgowego.

W swojej książce The Future of the Professions Richard Susskind opisuje to zjawisko jako «irracjonalne odrzucenie», tzn. odrzucenie czegoś bez powodu, logiki i podstaw w rzeczywistości, pomimo wszelkich korzyści, jakie może przynieść zastosowanie tego rozwiązania. Niestety taki sposób myślenia występuje regularnie w firmach księgowych.

Niedawno spotkałem partnera podatkowego z krajowej firmy (w Australii), który szczegółowo opisał mi żmudny proces przygotowywania podatku dochodowego od osób prawnych dla swoich klientów za pomocą programu Excel. Zasugerowałem mu, aby przyjrzał się jednemu z wielu, popularnych na rynku rozwiązań, które są bardziej przyjazne dla użytkownika i zapewne bardziej dokładne i wydajne. Jego odpowiedź nie brzmiała: «Brzmią interesująco, możesz mi podać jakiś szczegół?»». Zamiast tego, zadawał pytania: «To by nam nie pomogło…» Jego współpracownik spojrzał na mnie i wzruszył się.

Prawdziwym wyzwaniem dla firm, niezależnie od ich wielkości, w tym szybko zmieniającym się otoczeniu technologicznym, jest to, że nieracjonalny odrzucenie jest najłatwiejszą kartą do gry.Obawiam się, że każda zmiana jest zła i zakłócająca, więc firmy po prostu trzymają się tego, co wiedzą, a wszystko, co wypróbowane i przetestowane, jest lepsze od ryzyka, nawet jeśli «ryzyko» może przynieść lepsze rezultaty.

Na rynku istnieje wiele rozwiązań stworzonych specjalnie dla zawodu księgowego, niektóre są dłuższe niż inne. Niezależnie od tego, problemem, który pozostaje, jest niezdrowy (i bezpodstawny) sceptycyzm, że działają.

Dla dostawców rozwiązań, którzy są w grze od jakiegoś czasu, jest to jeszcze większy problem. Faktem jest, że wspomnienia księgowych są bardzo długie i jeśli rozwiązanie nie spełniło wcześniejszych wymagań w dowolnym momencie (nawet jeśli było tylko dwa do trzech lat temu), jest ono odrzucane na podstawie aktualnej sugestii, aby je uwzględnić.

Ponadto nie bierze się pod uwagę ewolucji tego rozwiązania.Biorąc pod uwagę, że firma stara się rozwiązać konkretny problem w określonym czasie, myślenie, że «spojrzeliśmy na to wtedy, nie zadziałało to dla nas, więc po co tracić czas na powrót?» nie jest użyteczne. W związku z tym proponuję te sugestie księgowym:

3 Wskazówki dotyczące przezwyciężenia nieracjonalnego odrzucenia

Wskazówka #1 : Jeśli szukasz odpowiedzi na wyzwanie, wróć do wszystkich rozwiązań, na które patrzyłeś kilka lat temu: Tak jak polityka, tydzień w tworzeniu oprogramowania to długi czas, 12 miesięcy to wieczność, więc musisz regularnie powracać do rozwiązań.

Wskazówka #2 : Arkusze kalkulacyjne mogą być najlepszym przyjacielem księgowego, ale błędy w obliczeniach są jak karaluchy. Dla każdego, kogo znajdziesz, może być kilkadziesiąt innych, których nie widzisz. Te również często mogą być zastąpione rozwiązaniami automatyzującymi procesy, szczególnie w działaniach związanych z zapewnieniem zgodności. Zbadajcie rozwiązania, które mogą zautomatyzować procesy pod kątem mniejszej ilości błędów.

Tip# 3 : Nie czekaj na «Magiczną pigułkę odchudzającą» – odpowiednik rozwiązań programowych, skończysz czekając długo i rezygnując z korzyści w międzyczasie. Nie ma czegoś takiego jak «idealne rozwiązanie», jeśli robi nawet 50 procent tego, co Ty i Twoi klienci chcą, dostać go. Po, można pracować ze sprzedawcą, aby uzyskać te cenne wzrosty procentowe. W końcu, nie będzie poprawić swoje produkty, chyba że wiedzą, jakie są luki.

Myśli końcowe

Zrozumiałe jest, że zawód ten jest szybki do zachowania ostrożności, lekceważenia roszczeń i idei. W pewnym momencie obiecano nam latające samochody, ale jak powiedział XIX-wieczny filozof Arthur Schopenhauer: «Cała prawda przechodzi przez trzy etapy: Po pierwsze, jest wyśmiewana. Po drugie, jest brutalnie przeciwna. Po trzecie, jest akceptowana jako oczywista.»

Powyższy cytat jest standardem we wszystkich moich pracach z klientami, gdy omawiam nowe technologie. Sformułowanie «‘tak robiliśmy to zawsze» jest ryzykowną mentalnością, której należy się trzymać.

Skorzystaj z okazji, aby spotkać się z rówieśnikami, ewangelistami produktów, stowarzyszeniami i więcej, aby zrozumieć, co przyniesie przyszłość, jakie rozwiązania są na rynku i spotkać się z niektórymi sprzedawcami z otwartym umysłem.

Powiązane artykuły

Wybór właściwych sprzedawców oprogramowania

Co należy wziąć pod uwagę przy zmianie systemu oprogramowania