Dumb Down Your Smartphone

przez Roya Keely’ego

Dlaczego miałbyś to robić? Człowiek wiele osiągnął w najnowszej historii. Jednym z ostatnich, z powodu braku lepszego określenia, jest stworzenie lekarstwa na nudę. To prawda. Nuda.

Dzięki naszym smartfonom (wraz z tabletami, innymi urządzeniami przenośnymi itp.) nie musimy się już martwić, że nie mamy nic do roboty. W pobliżu znajduje się zawsze aplikacja, kolejny e-mail do przeczytania, rachunek do zapłacenia, Angry Bird do zapisania, a lista idzie dalej i dalej z tym, co jest dostępne na wyciągnięcie ręki. Podczas gdy posiadanie takich «produktywnych» narzędzi w naszych rękach jest czymś, za co powinniśmy być wdzięczni, dają nam one również coś, co może nas zaniepokoić â upadek nudy.

Nuda, jak ja to widzę, to wolna przestrzeń do myślenia, zastanawiania się i wędrówki po świecie między uszami. Nie definiuję nudy jako nieposiadania nic do zrobienia, ale raczej posiadania wszystkiego do zrobienia. Uważam, że potrzebujemy tego czasu dla naszego ogólnego zdrowia, zdrowego rozsądku i jasności. Ludzie zawsze mieli element nudy w swoim życiu, ale dopiero od niedawna mamy możliwość zrezygnowania z bycia znudzonym. Twierdzę, że nasze umysły nie są w stanie poradzić sobie z obecnym stopniem stymulacji, z którym mamy do czynienia dzień w dzień, co wyczerpuje naszą ogólną zdolność do bycia kreatywnym, strategicznym, myślącym, zaangażowanym itd. Gdyby nasze mózgi zostały przyrównane do infrastruktury miasta, powiedziałbym, że jest zbyt dużo ruchu â smog, wypadków samochodowych, i ogólna irytacja, która pochodzi z ruchu â, że jest wszechobecny w naszych mózgach.

Więc wracając do tytułu tego postu, głupoty naszych smartfonów (mógłbym powiedzieć «smart devices», ale nie ma tego samego ciosu) jest nasza zdolność, aby wiedzieć, kiedy powiedzieć «kiedy» i ograniczyć naszą zdolność do pozbycia się naszego życia z nudów. Musimy rozpoznać, że nuda, jako centralna zasada, pozwala zakwitać innym umysłom.

Jakie są sposoby, by to zrobić?

To oczywiście zależy od twojej osobowości, ale uważam, że następujące pomysły najbardziej mi odpowiadają. Zgaduję, że ci się nie spodobają. Ja też nie… na początku.

Ogranicz się do dwóch stron/ekranów aplikacji. Oboje wiemy, że w kółko używasz tych samych aplikacji. Niektóre z nich wyciągają cię z zacięcia, a inne są tam tylko dlatego, że przyszły przez telefon lub dla nowości. Pozbądźcie się aplikacji, których nie używacie lub które są po prostu nowościami.

Wyłącz YouTube. Tak, powiedziałem to. To jak posiadanie w kieszeni najzabawniejszych domowych filmów w Ameryce . I choć filmy z YouTube mogą cię rozśmieszać, nie czynią cię lepszą osobą i/lub bardziej produktywną. Z jakiegoś powodu zawsze oglądam główne atrakcje piłkarskie – nie te z poprzedniej nocy, ale niesamowite sztuki. Nie gram w piłkę nożną, nie obchodzi mnie piłka nożna, a jeśli zobaczysz, że próbuję grać, to jest to żart. Po prostu, to strata czasu.

Games â naprawdę? Dorośnij! Gry są ostatecznym wrogiem nudy. To wszystko jest nowością. Jeśli kłócisz się ze mną w tej sprawie, to będzie śmieszne logicznie, więc po prostu zachować swój oddech. Nie ma sensu grać w gry poza «wegetowaniem» i uciekaniem. Angry Birds, Words with Friends, Flick Home Run â wszystkie z nich mogą uczynić nas nudnymi jako jednostki.

News no more (on your phone/device, that is). Kiedy ostatni raz czytałeś wiadomości? Czy z powodu tego, co przeczytałeś, poszedłeś o swoim dniu trochę inaczej? Informacje te są w dużej mierze nieczytelne, więc sprawdzanie wiadomości w telefonie/urządzeniu nie ma znaczenia dla wydajności dnia. Tak, wiadomości mają pewien aspekt wartościowy, ale jestem pewien, że bez nich w telefonie nic ci nie będzie.

Na koniec… zamknij swój BROWSER! Gasp. Oddychaj. Oddychaj. Chcesz mi powiedzieć, że po ośmiu lub więcej godzinach dziennie siedzisz przy komputerze i «potrzebujesz» przeglądarki w swoim urządzeniu? Jeśli mieszkasz w Brazylii, Rosji, Indiach lub Chinach, to nie dotyczy to Ciebie. Ale czy w Stanach nie jesteś zmęczony byciem w sieci? Wiem, że może się wydawać, że bycie na meczu piłki nożnej swojego pięcioletniego dziecka lub utknięcie w domu trzeciego kuzyna współmałżonka na jednodniowej kolacji nie jest tak zabawne, jak sprawdzenie strony sąsiada na Facebooku z telefonu, ale zrób sobie przerwę. Spokojnie.

Więc jak możesz wygłupiać się w swoim smartfonie? Używam ograniczeń.

Niech przyjaciel/małżonek/kolega z pracy zablokuje te części telefonu, które uważasz za stratę czasu. Ma to po prostu sens ze względu na obecne uprzedzenia, które mamy wobec natychmiastowej przyjemności, co w tym przypadku oznacza wyleczenie naszej nudy. Niech użyją kodu (którego nie zapomną), aby odblokować telefon, gdy trzeba uruchomić aktualizacje, pobrać nową aplikację biznesową, itp. Natychmiast po tym, niech go ponownie zablokować i podziękować im za to.

Artykuły pokrewne:

  • Wpływ mediów społecznościowych na zachowania pokoleniowe i odwrotnie
  • Zrób więcej, robiąc mniej

O autorze:

Roy Keely jest wiceprezesem ds. strategii rynkowej w Xcentric, która specjalizuje się w Cloud Computing i doradztwie IT dla firm CPA. Oferuje szeroki zakres doświadczenia w marketingu, sprzedaży i konsultingu. Pasjonuje się technologią, wydajnością i strategią rynkową. Roy jest rodowitym Teksańczykiem i ukończył studia na Uniwersytecie w Houston z tytułem magistra marketingu. Można się z nim skontaktować pod adresem [e-mail protected] lub (678) 297-0066 ext 525.