Dwie firmy księgowe wygrywają nagrody dla szczęśliwych pracowników

Prawdopodobnie wszyscy pracowaliśmy dla wysysających duszę menedżerów, którzy oczekują, że pracownicy będą spędzali swoje dni pracy uwięzieni w biurze bez żadnych innych obowiązków czy pragnień życiowych. Ale nie o to chodzi w nagrodzie «When Work Works», ani w filozofii dwóch firm księgowych i usług profesjonalnych, które wygrały w tym roku.

Chicagowskie BDO USA i nowojorski CohnReznick zostały uhonorowane przez Families and Work Institute (FWI) i Society for Human Resource Management (SHRM), które zarządzają programem nagród.

«When Work Works» to nie jest slam-dunkowy zaszczyt: Kandydaci oceniani są w dużej mierze na podstawie ankiet pracowniczych. W ankietach pytamy o sześć składników skutecznego miejsca pracy: możliwości uczenia się, kulturę zaufania, dopasowanie do życia zawodowego i prywatnego, wsparcie przełożonych w osiąganiu sukcesu w pracy, autonomię i satysfakcję z zarobków, świadczeń i możliwości awansu.

I wiecie co? W wywiadach przeprowadzonych przez AccountingWEB z kierownikami obu firm elastyczność i poszanowanie dla indywidualnych potrzeb pracownika stały się podstawą polityki firmy.

W BDO», myślę, że wypracowaliśmy bardzo nowatorskie i otwarte podejście do elastyczności», mówi Marcee Harris Schwartz, krajowy dyrektor ds. różnorodności i integracji.

Pracownicy współpracują ze swoimi przełożonymi w celu opracowania indywidualnej organizacji pracy. «Możliwości są nieograniczone», mówi. «Ludzie koordynują i określają rodzaj lub rodzaje potrzebnej im elastyczności, które zmieniają się na przestrzeni roku, kariery lub codziennego życia – wszystko, co będzie odpowiadać ich indywidualnym potrzebom oraz potrzebom ich zespołu i klientów oraz naszej firmy».

Chodzi o coś więcej, niż tylko o ten stary, zmęczony stereotyp «pracującej mamy». «Staramy się bardzo mocno powiedzieć, że elastyczność jest wszystkim problemem». Tak więc, pracownicy, którzy chcą elastycznego harmonogramu obejmują kobietę, która jest konkurencyjny tancerz sali balowej; kobieta, która przeniosła się z mężem do obszaru bez biura BDO, aby spędzić więcej czasu wędkarstwo muchowe; człowiek, który bierze wolne lato do gry w World Series of poker; i innych, którzy trenują do triathlonów lub spędzić godziny w zobowiązaniach wolontariatu.

Mimo to, nie ma ucieczki od tego, że jest to podstępna równowaga. Rachunkowość jest wymagająca, a potrzeby klientów i oczekiwania związane z pracą muszą być spełnione. «Ale jednocześnie nasi liderzy i partnerzy zdają sobie sprawę, że ludzie nie mogą żyć i oddychać księgowością publiczną 24 godziny na dobę», mówi Schwartz.

Przesłanie jest takie samo w CohnReznick, gdzie partner i szefowa działu kadr Carolyn D’Anna mówi, że równowaga między pracą a życiem prywatnym nie jest podejściem uniwersalnym.

«Nikt nie pracuje tak samo jak inni», mówi. «Niektórzy potrzebują więcej przerw, inni wolą pracować prosto, iść do domu i odłożyć pracę na bok, jeszcze inni chcą wyjść w południe i zalogować się później – elastyczność jest kluczem, który pozwala jednostkom na stworzenie własnej równowagi».

Poza tym, pracownicy są profesjonalistami, którzy wiedzą, co trzeba zrobić, dodaje D’Anna. «Nie musisz mówić «Muszę wyjechać o 3. To nie jest dziurkowanie, dziurkowanie. I to absolutnie poprawia wydajność pracy i produktywność.»

Podstawowe wartości PYRAMID firmy zawierają składniki «When Work Works»: Akronim ten oznacza: Pasja do doskonałości, Tęsknota za wiedzą, Szacunek dla innych, Zdolność adaptacji i elastyczność, Dokonywanie zmian; Uczciwość, niezawodność i zaufanie oraz Rozwój możliwości.

Firma nie tylko promuje te podstawowe wartości, ale także prowadzi własny program nagród, a wiele nominacji pochodzi od rówieśników – mówi.

«PYRAMIDA sprawia, że ludzie myślą i patrzą na swoich rówieśników inaczej», mówi D’Anna. «To prawie napędza dalszą pracę zespołową, bo ludzie myślą: «Wow, jak ta osoba to zrobiła? Chcę być tą osobą w przyszłym roku. To napędza pozytywną konkurencję.»

Jednocześnie pracownicy są zachęcani do rozwijania swoich umiejętności i wychodzenia poza swoją strefę komfortu. A jednym z celów jest «posiadanie» swojej pracy i swoich klientów. «To dwojaki cel», mówi. «Pozwalamy im pracować autonomicznie, ale muszą pracować z ludźmi i pozwalamy członkom zespołu być również autonomicznymi».

Dowiedz się więcej o miejscach pracy i trendach w zakresie zasobów ludzkich w Krajowym Badaniu Pracodawców FWI w 2014 roku.