Dziesięć wskazówek dotyczących pisania lepszych komunikatów prasowych

przez Jack LaRue

Komunikaty prasowe mogą być potężnym narzędziem budowania marki dla Twojej firmy, a kosztują Cię tylko czas. Oczywiście, nie zmienia to jednego nieuchronnego faktu: ktoś musi je napisać. I jeśli nie masz dedykowanego personelu marketingowego, to ktoś prawdopodobnie jest tobą.

Jakkolwiek przerażające może być wpatrywanie się w migający kursor na pustym ekranie, pisanie informacji prasowych może być mniej trudne niż myślisz. Aby pomóc wam zacząć, pomyślałem, że warto byłoby podzielić się kilkoma podstawowymi wskazówkami dotyczącymi pisania informacji prasowych.

 1. Zacznij od tematu wartego opublikowania. Twoja notatka prasowa nie musi burzyć ziemi, ale upewnij się, że zawiera aktualne wiadomości. W przeciwnym razie, możesz skończyć jako sprzedawca lub redaktor zamiast informacji prasowej.
 2. Podaj najpierw najważniejsze informacje. Nie buduj swojej historii. Zacznij najpierw od podstawowych informacji, a następnie podaj kontekst później. Autorzy wiadomości nazywają to odwróconym formatem piramidy.
 3. Trzymaj się faktów. Unikaj upiększeń i przesadnych przymiotników, które mogą sprawić, że Twoje wydanie będzie brzmiało mniej wiarygodnie.
 4. Pamiętasz cztery W i H. Kto?Co?Kiedy?Gdzie?Jak.
 5. Dołącz cytat lub dwa od rzecznika twojej firmy.
 6. Napisz ostatni nagłówek. Tak, nagłówek jest bardzo ważny, ale łatwiej będzie napisać przekonywujący nagłówek po napisaniu komunikatu prasowego.
 7. Na końcu znajduje się sekcja “About [Your Firm]”. Zawiera ona podstawowe informacje na temat Państwa firmy i jej usług, doświadczenia, lokalizacji i tym podobnych. Ludzie public relations nazywają to tablicą ogłoszeń i powinno być ograniczone do jednego akapitu.
 8. Upewnij się, że twoje wydanie zawiera osobę do kontaktu, adres e-mail, numer telefonu, adres internetowy, itp. Może to być podane w nagłówku lub na spodzie komunikatu prasowego.
 9. Upewnij się, że masz nowy zestaw recenzji oczu i potwierdzenie swojej informacji prasowej.
 10. Weź pod uwagę czas. Jednym z najważniejszych składników nowości jest czas. Poświęć chwilę na rozważenie, czy jest lepszy (lub gorszy) czas na twoje wydanie.

Jak każda inna umiejętność, pisanie komunikatów prasowych wymaga praktyki. Komunikaty prasowe dają Ci świeże treści do Twojej strony internetowej i możliwość uzyskania cennego rozgłosu dla Twojej firmy. Mogą one być ważną częścią Twojego przekazu marketingowego i budowania marki i tożsamości Twojej firmy.

Artykuły pokrewne:

 • Komunikaty prasowe – Proste narzędzie marketingowe dla Twojej firmy
 • Użyj Komunikatów prasowych online, aby uzyskać informacje o prospektach

O autorze:

Jack LaRue jest starszym wiceprezesem myPay Solutions w Thomson Reuters Tax & Accounting.