Ekspatriant odbiera sześćdziesiąt miesięcy w więzieniu.

Dr Ellen Meredith Stubenhaus, wcześniej z Lake Worth na Florydzie, a później ekspatriantka mieszkająca na Kostaryce, została skazana na sześćdziesiąt miesięcy więzienia 29 czerwca przez Sędziego Okręgowego USA M. Caseya Rodgersa w Tallahassee na Florydzie, Departament Sprawiedliwości i IRS ogłosił.

Stubenhaus, który został poddany ekstradycji z Kostaryki do Stanów Zjednoczonych we wrześniu 2011 roku, wcześniej przyznał się do winy za spisek mający na celu defraudację Stanów Zjednoczonych. Oprócz kary więzienia, Stubenhaus został skazany na trzy lata nadzorowanego zwolnienia i nakazano mu zapłacić IRS zwrot 373.549 dolarów.

Zgodnie z porozumieniem w sprawie zarzutów i aktami sądowymi Stubenhaus był sprzedawcą w Pinnacle Quest International (znanym również jako PQI lub Quest International). PQI była wielopoziomową organizacją marketingową, która prowadziła rynek dla różnych sprzedawców. Dowody w powiązanych sprawach pokazały, że w latach 2002-2008 PQI miało ponad 11 000 członków w całych Stanach Zjednoczonych.

Stubenhaus przyznał w aktach sądowych, że kilku sprzedawców PQI sprzedawało fałszywe teorie i strategie uchylania się od płacenia podatków. Korzystała z usług i programów tych oszukańczych sprzedawców, aby ukryć swój własny dochód ze sprzedaży produktów sprzedawców PQI i ich członkostwa w PQI. Przyznała się również do pomocy dyrektorom PQI w ukrywaniu dochodów PQI.

Jak przyznał Stubenhaus w oświadczeniu o stanie faktycznym, jednym ze sprzedawców działających pod parasolem PQI było Southern Oregon Resource Center for Education (SORCE), które pomogło swoim klientom w stworzeniu szeregu nominowanych podmiotów gospodarczych w Stanach Zjednoczonych i Panamie. Dyrektor generalny SORCE, Eugene «Gino» Casternovia, odsiaduje siedmioletnią karę więzienia po tym, jak został skazany w procesie sądowym za spisek mający na celu defraudację Stanów Zjednoczonych i popełnienie oszustwa i spisku w celu prania brudnych pieniędzy. Jego sprawa jest obecnie przedmiotem apelacji.

Z dokumentów sądowych wynikało również, że innym sprzedawcą PQI był MYICIS, skomputeryzowany «bank magazynowy». MYICIS był pojedynczym kontem bankowym, na którym klienci potajemnie gromadzili swoje pieniądze pod kontrolą jednej osoby, Wayne’a Hicksa. MYICIS miał 3.000 klientów i około 100 milionów dolarów w depozytach w ciągu trzech lat. MYICIS był promowany wśród klientów PQI jako metoda ukrywania ich aktywów przed IRS w wyniku tajnego, wspólnego charakteru rachunku. Hicks odsiaduje obecnie pięcioletni wyrok po przyznaniu się do winy za spisek mający na celu defraudację Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z ugodą w przedmiocie zarzutu i ustaleniami faktycznymi Stubenhaus założył w Panamie nominowane korporacje, korzystając z usług SORCE. Następnie otworzyła subkonto w banku magazynowym MYICIS na rzecz jednej ze swoich korporacji offshore. Znaczna część dochodów Stubenhausu ze sprzedaży członkostwa w PQI i różnych produktów PQI była kierowana przez konto w banku magazynowym, ukrywając je w ten sposób przed bankiem depozytowym i IRS. Stamtąd Stubenhaus przekazał znaczne kwoty pieniędzy za granicę. Wykorzystała również bank magazynowy do przekazania znacznych kwot zleceniodawcom PQI, reprezentujących udział organizacji w zyskach ze sprzedaży przez Stubenhaus członkostwa w PQI. Stubenhaus nie składał również deklaracji federalnych dotyczących podatku dochodowego, ani nie płacił podatku dochodowego w czasie, gdy była powiązana z PQI.

Artykuły pokrewne:

  • Fałszywy prorok uznany za winnego uchylania się od płacenia podatków
  • Tax Return Preparers Helped Clients Hide Millions Offshore

Źródło: Departament Sprawiedliwości USA