Embezzler bez serca za kratkami

przez Terri Eyden

Alan Jonas, który został oskarżony o wypisanie sobie 161 czeków z Pierwszego Kościoła Baptystów w Southington, starsza kobieta cierpiąca na chorobę Alzheimera i grupa non-profit z Nowej Brytanii, znajduje się teraz w więzieniu po serii kradzieży o łącznej wartości ponad 500.000 dolarów.

17 lipca Jonas, były CPA, został skazany w Sądzie Najwyższym Nowej Brytanii na dwanaście lat więzienia, w zawieszeniu po ośmiu latach służby, a następnie na pięć lat w zawieszeniu. Sędzia Hillary B. Strackbein nakazała mu również zapłacić odszkodowanie, którego wysokość ma być określona w ramach procesu zawieszenia. Po okresie próbnym nie może być zatrudniony na stanowisku, które daje mu dostęp do pieniędzy.

Sześćdziesięciopięciolatek, wcześniej z Nowej Brytanii, Connecticut, został po raz pierwszy aresztowany 20 stycznia 2011 roku, zgodnie z nakazami Prokuratury Generalnej i departamentów policji Southington i Nowej Brytanii. Jonas przyznał się w maju tego roku do trzech przypadków kradzieży pierwszego stopnia, po jednym dla każdej ze swoich ofiar.

His Crimes

  • Od listopada 2004 r. do października 2008 r. Jonas defraudował ponad 394.000 dolarów, wypisując około stu czeków jako przewodniczący komitetu finansowego Pierwszego Kościoła Baptystów w Southington.
  • Od kwietnia 2009 r. do lutego 2010 r. ukradł 72.000 dolarów osiemdziesięciodwuletniej kobiecie z chorobą Alzheimera. Najgorsze jest to, że służył jako nadworny konserwator tej kobiety. Wypisał sobie 35 czeków, pozostawiając kobiecie 65 000 dolarów długu.
  • Od stycznia 2007 r. do lutego 2010 r., będąc skarbnikiem niedochodowej grupy muzycznej, Jonas wypisał sobie dziewięćdziesiąt sześć czeków o łącznej wartości około 35 255 USD.

I to nie wszystko. W 1999 roku Jonas został skazany za sprzeniewierzenie 22 000 dolarów ze szpitala Middlesex, gdzie był dyrektorem finansowym, w celu zakupu pornografii. Spłacił pieniądze, leczył się z problemów psychologicznych i odsiedział trzy lata w zawieszeniu. Zatrudniony w szpitalu, zarabiał sześciocyfrową pensję.

Według Hartford Courant, Asystent Prokuratora Stanu Kevin Shay powiedział», Jonas nie jest jak inni sprawcy, którzy popełniają przestępstwa, ponieważ są w rozpaczliwych okolicznościach. To nie jest człowiek, który próbował wyżywić rodzinę.» Shay dodał, że Jonas jest «wykształcony, bystry i zdolny do znalezienia pracy zarobkowej.»

Artykuły pokrewne:

  • Czy na twojej liście płac może znajdować się malwersacja?
  • Księgowi zeszli na złą drogę…