Ex-Chicago Bear Zorich Up Tax Creek bez usprawiedliwienia

przez Teresę Ambord

Nie ma usprawiedliwienia dla byłego misia Chicago Christophera Zoricha. Po prostu powiedział sędziemu w marcu, że nie złożył swoich podatków za lata 2006-2009 “w odpowiednim czasie”. Przyznał się do winy za cztery wykroczenia i nie złożył federalnego podatku dochodowego na ponad 1 milion dolarów. Wliczając w to dochody z organizacji charytatywnej, którą założył – Fundacji Chrisa Zoricha – która pomaga rodzinom w trudnej sytuacji życiowej w rejonie Chicago oraz zapewnia stypendia dla studentów uczęszczających do Notre Dame. Teraz oczekuje na wyrok skazujący w lipcu.

Przynajmniej, w przeciwieństwie do wielu sportowców, którzy mają kłopoty z podatkami, Zorych wydawał się wiedzieć lepiej niż grać ofiarę. Powinien wiedzieć lepiej, bo jest też prawnikiem. Ukończył Notre Dame Law School, grał tam w piłkę nożną, w tym w drużynie, która w 1988 roku zdobyła mistrzostwo kraju. Od 1991 do 1996 roku grał dla Chicago Bears, a w 1997 roku grał dla Washington Redskins, zanim jego kariera dobiegła końca. Później, w latach 2002 – 2006, pracował w niepełnym wymiarze godzin jako adwokat, a następnie w latach 2008 – 2010 dla University of Notre Dame.

W latach 2006-2009 Zorych zarobił około 1.048.000 dolarów, na co składał się dochód W-2 z Niedźwiedzi (odroczone wynagrodzenie), plus opłaty za przyjęcie i osobiste stawiennictwo, a także dochód z innych źródeł. Otrzymywał również 3.000 USD miesięcznego dochodu z wynajmu od swojej fundacji.

Jako dyrektor Fundacji Chrisa Zorycha był odpowiedzialny za coroczne wypełnianie w imieniu organizacji charytatywnej Formularza 990, Zwrot organizacji zwolnionej z podatku dochodowego. Jednak w latach podatkowych 2006-2009 tego nie zrobił. Gdyby składał te deklaracje, zostałby zgłoszony dochód z wynajmu, który zapłaciła mu organizacja charytatywna. Są to te same lata, za które nie złożył deklaracji podatku dochodowego od osób fizycznych.

Kiedy Zorych pojawił się w sądzie federalnym w Chicago na początku marca, aby odpowiedzieć na zarzuty, zapytał sędzia Sędziego Sędziowskiego USA Daniel Martin: “I wiedział pan, że to było złe?” (To znaczy, nie składać zeznań podatkowych.)

Zorych odpowiedział po prostu: “Tak, Wysoki Sądzie.”

Kiedy sędzia poprosił oskarżonego o przedstawienie zarzutów we wszystkich czterech sprawach, Zorych odpowiedział: “Winny, Wysoki Sądzie”.

W ramach ugody w sprawie zarzutu, Zorych musi zapłacić 71.000 dolarów podatków zwrotnych. Każdy z tych czterech liczników pociąga za sobą grzywnę w wysokości $100,000 i maksymalny wymiar kary roku więzienia, chociaż jego adwokat ubiega się o zwolnienie warunkowe w miejsce więzienia.

Ponadto, w zeszłym roku Zorych podpisał z prokuratorem generalnym stanu Illinois dekret o zgodzie na zwrot prawie 350.000 dolarów fundacji, którą kierował. Dekret stwierdza, że nie może on odgrywać wiodącej roli w działalności tej fundacji ani żadnej organizacji charytatywnej w stanie Illinois.

Artykuły pokrewne:

  • Terrell Owens zrzuca kulę na podatki
  • Mike Tyson ma problemy z podatkami od samochodów ciężarowych