Excel 2007: Pięć sposobów na usprawnienie interfejsu użytkownika programu Excel

Przez Davida H. Ringstroma, CPA

Łatwo jest złapać się na codziennym użytkowaniu programu Excel 2007 i przeoczyć drobne zmiany, które mogą mieć znaczący wpływ na korzystanie z programu Excel. W tym artykule omówię pięć moich ulubionych sztuczek z programu Excel 2007. Większość z nich polega na dostosowaniu interfejsu użytkownika tak, że mogę przyspieszyć pracę bez zbędnych wybojów:

1. Poszerz swoją ostatnio używaną listę plików

Domyślnie program Excel pokazuje 17 ostatnich plików, które zostały otwarte, ale jak pokazano na rysunku 1, można je rozszerzyć do maksymalnie 50:

 • a. Kliknąć przycisk Office, a następnie kliknąć Opcje programu Excel.
 • b. Wybierz opcję Zaawansowane, a następnie przewiń w dół do sekcji Wyświetlanie.
 • c. Zmień opcję Pokaż tę liczbę ostatnich dokumentów z 17 na maksymalnie 50.

Rysunek 1 : Możesz rozszerzyć liczbę ostatnich dokumentów, które pojawiają się po kliknięciu przycisku Office.

Porada eksperta : Pliki można przypiąć na stałe do menu Ostatnie dokumenty: Kliknij przycisk, który pojawia się po prawej stronie nazwy pliku. Z czasem dokument może przesuwać się dalej w dół listy, ale zawsze pozostanie w menu Ostatnie dokumenty.

2. Wykorzystać pasek miejsc

Jak pokazano na Rysunku 2, Pasek Miejsc to lista ikon po lewej stronie okien dialogowych Biura. Można tu umieszczać skróty do często używanych folderów:

 • a. Kliknąć raz na żądany folder, aby nazwa folderu została podświetlona. Pamiętaj, aby nie wiercić w dół wewnątrz folderu, ale po prostu kliknij raz na jego nazwę.
 • b. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pasku miejsc i wybierz Dodaj.

Możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy na element na pasku miejsc i przesuwać go w górę lub w dół o jedną pozycję na raz. W tym menu można również usuwać pozycje dodane do paska miejsc, ale nie można usuwać domyślnych lokalizacji, takich jak Moje ostatnie dokumenty, Moje dokumenty i tak dalej.

Rysunek 2 : Pasek Miejsc może dać Ci raz kliknięty dostęp do szeroko rozproszonych folderów.

3. Wyłączyć Pastę/Ikony Wkładu 3.

Być może zauważyłeś małą ikonę schowka, pokazaną na Rysunku 3, która pojawia się podczas wklejania danych do arkusza. Ta mała ikonka udostępnia menu Opcje wklejania, z którego możesz dokonać zmian w sposobie wklejania danych w arkuszu. Dla niektórych osób może to być pomocne, ale dla wielu jest to irytujące. Na szczęście łatwo jest wyeliminować te podpowiedzi:

 • a. Kliknąć przycisk Office, a następnie wybrać opcję Excel Options.
 • b. Jak pokazano na Rysunku 4, wybierz opcję Zaawansowane, a następnie usuń zaznaczenie pól wyboru Przyciski Pokaż opcje wklejania i Pokaż przyciski wstawiania w sekcji Wytnij, Kopiuj i Wklej.

Rysunek 3 : Przycisk Opcje wklejania może być wyłączony.

Rysunek 4 : Wyczyść zaznaczone pola wyboru, aby wyłączyć przyciski Wklej i Wstaw opcje. 4. Wyeliminować suwak zoom

Jak pokazano na Rysunku 5, w prawym dolnym rogu ekranu programu Excel pojawia się suwak zoom. Łatwo jest go przypadkowo trafić, gdy przewijasz w górę i w dół lub w prawo i lewo. Jeśli klikniesz suwak Zoom Slider, wtedy nagle Twój arkusz kalkulacyjny programu Excel może się radykalnie powiększyć lub pomniejszyć, pozostawiając Ci możliwość jego ponownego zresetowania. Sekcja Zoom w zakładce Widok ułatwia zmianę rozmiaru tekstu, więc możesz chcieć wyłączyć suwak powiększenia:

 • a. Kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na pasku stanu u dołu ekranu.
 • b. Usuń zaznaczenie pola wyboru Zoom Slider.

Rysunek 5 : Wygoda na bok, suwak Zoom Slider ułatwia niezamierzoną zmianę rozmiaru ekranu.

5. Wyeliminować obce arkusze 5.

Domyślnie podręcznik Excel 2007 zawiera trzy arkusze, ale często wystarczy jedna lub dwie karty. Ponadto program Excel 2007 zawiera nową zakładkę Wstaw arkusz, pokazaną na Rysunku 6, która pozwala na dodanie nowego arkusza za pomocą jednego kliknięcia. Pomocne jest więc, aby zawsze zaczynać od jednego arkusza, a następnie dodawać nowe arkusze w miarę potrzeb. Oto jak zmienić wartość domyślną z 3 na 1:

 • a. Kliknąć przycisk Office, a następnie wybrać opcję Excel Options.
 • b. Jak pokazano na rysunku 7, zmienić ustawienie opcji Dołącz tyle arkuszy na 1.

Rysunek 6 : Przycisk Wstaw arkusz ułatwia dodawanie nowych arkuszy na bieżąco.

Rysunek 7 : Można zmienić domyślną liczbę arkuszy z 3 na 1. : Można zmienić domyślną liczbę arkuszy z 3 na 1.

Przeczytaj więcej artykułów Davida Ringstroma.

O autorze:

David H. Ringstrom, CPA kieruje firmą Accounting Advisors, Inc. z siedzibą w Atlancie, świadczącą usługi szkoleniowe i doradcze w zakresie baz danych w całym kraju. Skontaktuj się z Davidem pod adresem [chronione pocztą elektroniczną] lub śledź go na Twitter . David przemawia na konferencjach o programie Microsoft Excel i prezentuje webcasty dla kilku dostawców CPE, w tym dla partnera AccountingWEB .