FASB proponuje wyłączenie z wytycznych dotyczących podmiotów o zmiennym oprocentowaniu

przez Jasona Bramwella

W dniu 23 sierpnia Rada Standardów Rachunkowości Finansowej (FASB) wydała wniosek, który zwalniałby wiele prywatnych przedsiębiorstw z obowiązku stosowania wytycznych dotyczących podmiotów o zmiennym oprocentowaniu zgodnie z ogólnie przyjętymi amerykańskimi zasadami rachunkowości (GAAP) w odniesieniu do przedsiębiorstw wynajmujących znajdujących się pod wspólną kontrolą.

Zainteresowane strony są proszone o przedstawienie uwag na temat projektu ekspozycji do dnia 14 października.

Wniosek w sprawie zastosowania wytycznych dla podmiotów o zmiennym oprocentowaniu do wspólnych ustaleń dotyczących leasingu kontrolnego (dawniej FIN 46(R) i FAS 167) ma na celu pomóc kredytodawcom i innym użytkownikom lepiej dostosować informacje wykorzystywane do oceny sytuacji finansowej prywatnych przedsiębiorstw sporządzających sprawozdania finansowe, według Russella Golden’a, przewodniczącego FASB.

«Z niecierpliwością czekamy na informacje zwrotne na temat skuteczności wniosku od zainteresowanych stron z przedsiębiorstw prywatnych», powiedział w oświadczeniu pisemnym.

Jednostka o zmiennym udziale jest zdefiniowana przez FASB jako spółka, w której kontrolny udział finansowy nie jest ustanowiony w oparciu o większość praw głosu.

Zainteresowane strony wyraziły wobec FASB i Rady Spółek Prywatnych (PCC) pogląd, że korzyści płynące z zastosowania wytycznych dla jednostek o zmiennym udziale procentowym w celu oceny leasingodawcy znajdującego się pod wspólną kontrolą do celów konsolidacji w ramach umowy leasingu nie uzasadniają związanych z tym kosztów i są zbyt złożone.

Dodatkowo, w przypadkach, w których leasingodawca jest konsolidowany w oparciu o wytyczne dotyczące jednostek o zmiennej stopie procentowej, większość użytkowników sprawozdań finansowych spółek prywatnych stwierdziła, że konsolidacja nie jest dla nich istotna, ponieważ koncentrują się one na przepływach pieniężnych i wartości materialnej samodzielnego, raportującego leasingobiorcy, w przeciwieństwie do przepływów pieniężnych i wartości materialnej skonsolidowanej grupy, które są prezentowane zgodnie z US GAAP.

Użytkownicy ci stwierdzili, że konsolidacja leasingodawcy zniekształca sprawozdania finansowe leasingobiorcy. W związku z tym użytkownicy, którzy otrzymują skonsolidowane sprawozdania finansowe, często zwracają się o sporządzenie harmonogramu konsolidacji w celu odwrócenia skutków konsolidacji leasingodawcy.

Proponowane zmiany w Kodyfikacji Standardów Rachunkowości FASB® zapewniłyby spółce prywatnej możliwość niestosowania wytycznych dotyczących jednostek o zmiennym oprocentowaniu do oceny, czy powinna ona skonsolidować leasingodawcę, kiedy:

  • Leasingodawca i firma prywatna są pod wspólną kontrolą.
  • Prywatna firma ma umowę leasingową z leasingodawcą.
  • Zasadniczo cała działalność pomiędzy tymi dwoma firmami jest związana z działalnością leasingową leasingodawcy.

Jeśli leasingobiorca będący firmą prywatną zdecyduje się na zastosowanie wskazówek zawartych w niniejszym wniosku, będzie zobowiązany do ujawnienia następujących dodatkowych informacji o leasingodawcy:

  • Kluczowe warunki umów leasingowych.
  • Kwota zadłużenia i/lub znaczących zobowiązań leasingodawcy znajdującego się pod wspólną kontrolą.
  • Kluczowe warunki istniejących umów dłużnych leasingodawcy znajdujących się pod wspólną kontrolą.
  • Kluczowe warunki wszelkich innych wyraźnych interesów związanych z leasingodawcą pozostającym pod wspólną kontrolą.

Ponadto spółki objęte tą opcją powinny nadal stosować inne stosowne wytyczne w ramach ujednolicenia standardów rachunkowości FASB , w tym temat 840, Leasing , oraz temat 460, Gwarancje .

Daty wejścia w życie zostaną określone po uwzględnieniu przez FASB i PCC opinii zainteresowanych stron na temat projektu narażenia. Po otrzymaniu uwag od społeczeństwa, PCC i FASB spodziewają się omówić te uwagi na spotkaniu PCC w dniu 12 listopada. PCC rozważy następnie zmiany w pierwotnym wniosku i przeprowadzi ostateczne głosowanie przed przedłożeniem FASB ostatecznej decyzji w sprawie zatwierdzenia.

W dniu 10 czerwca FASB zatwierdziła trzy propozycje rachunkowości przedstawione przez PCC, które dotyczą wartości niematerialnych i prawnych nabytych w ramach połączeń jednostek gospodarczych, wartości firmy oraz niektórych rodzajów swapów stóp procentowych.

PCC została powołana w 2012 r. przez Fundację Rachunkowości Finansowej (FAF) do współpracy z FASB w celu ustalenia, czy i kiedy należy zmodyfikować US GAAP dla firm prywatnych.

Artykuły pokrewne:

  • FASB i PCC sfinalizują ramy GAAP dla spółek prywatnych
  • Trzy propozycje dotyczące rachunkowości spółek prywatnych poparte przez FASB