Firmy księgowe wykazujące oznaki wzrostu gospodarczego

przez Hugh Duffy’ego

Chociaż często opisuje się księgowość jako zawód i branżę, która jest dość recesyjna, czy to prawda?

W dającej się przewidzieć przyszłości osoby fizyczne i przedsiębiorstwa nadal potrzebują umów CPA i księgowych, aby przygotować i złożyć zeznanie podatkowe. Przedsiębiorstwa nadal wymagają kontroli. Na usługi doradcze i konsultingowe, w których specjalizuje się wielu księgowych, nadal będzie zapotrzebowanie.

Jeśli każdy, jak się wydaje, potrzebuje księgowego, to branża nie ucierpiała… czyż nie?

Firmy księgowe są dobrym barometrem dla gospodarki amerykańskiej. Prawdopodobnie zauważyliście Państwo w ciągu ostatnich kilku lat, że dochody w niektórych z największych firm księgowych spadły. Własne dochody mogą również spadać, szczególnie w branżach najbardziej dotkniętych kryzysem: budownictwie, nieruchomościach, architekturze i produkcji. Podobnie, wskaźniki utraty klientów prawdopodobnie wzrosły, ponieważ więcej firm albo wycofało się z działalności, albo musiało drastycznie zmniejszyć swoje przychody.

Stwierdzam jednak, że firmy księgowe stają się coraz bardziej optymistyczne. Słyszą stałe wiadomości o poprawie sytuacji ekonomicznej i widzą, że klienci odbijają się finansowo. Teraz, gdy gospodarka się rozwija, firmy księgowe są zachęcane do kierowania się do niektórych branż, które były popularne pięć do dziesięciu lat temu. Oto kilka przykładów branż, w których obserwujemy większą aktywność.

Nieruchomości

W większości obszarów kraju, nieruchomości mieszkalne i komercyjne uległy znacznej poprawie po trudnym okresie czasu. Teraz, gdy nadwyżka zapasów została zredukowana, lokalne rynki znów stają się gorące. W związku z tym księgowi obsługujący branżę nieruchomości obserwują wzrost liczby potencjalnych klientów i większą aktywność ze strony istniejących klientów nieruchomości.

Obsługa tej branży oznacza, że musisz pomóc tym organizacjom zminimalizować ryzyko. Firma księgowa specjalizująca się w branży nieruchomości musi zrozumieć jej niuanse, aby pomóc klientom zminimalizować zobowiązania podatkowe, usprawnić wewnętrzne operacje i zarządzać przepływami pieniężnymi.

Restauracje i gościnność

W czasie recesji nikt nie przestał jeść, ale nie zjadł tak dużo jak przed 2008 rokiem. Firmy księgowe, które obsługują branżę hotelarsko-gastronomiczną, widzą ożywienie w swojej działalności. Według National Restaurant Association, szczególnie restauracje, które w styczniu 2009 r. były na rekordowo niskim poziomie, wyrażają obecnie optymizm w kwestii ekspansji kapitałowej i trendów w zatrudnianiu pracowników.

Firmy księgowe obsługujące tę branżę muszą zrozumieć i przedstawić zalecenia dotyczące kosztów operacyjnych, zarządzania zapasami i trendami sezonowymi, aby pomóc swoim klientom utrzymać rentowność. Firmy muszą również oferować swoim klientom z branży restauracyjnej konkretne usługi koncentrujące się na ograniczeniu wydatków, usprawnieniu działalności, poprawie kontroli finansowej i zwiększeniu rentowności. Pomaganie restauracjom w zarządzaniu płacami, ze złożonymi przepisami dotyczącymi płac i godzin pracy, pomaga im również w utrzymaniu koncentracji na działalności operacyjnej.

Jak kapitalizować

W związku z tym, że firmy księgowe chcą rozwijać swoją działalność, powinny analizować branże, które obecnie obsługują, określić, jakie są godzinowe wskaźniki realizacji w poszczególnych branżach oraz stworzyć niszę w kierunku wyższych potencjalnych obszarów (gałęzie przemysłu i/lub usługi). Innymi słowy, księgowi muszą określić, które branże mogą obecnie odnotowywać wyższy wzrost i jak te sektory mogą wpływać na ich działalność. Następnie, firmy powinny skierować te branże na wyższe wskaźniki wzrostu przy bardziej atrakcyjnych wskaźnikach realizacji godzinowych.

Jak można zdefiniować swoją niszę i/lub rozwinąć wiele nisz? Zachęcamy do zapoznania się z istniejącą bazą klientów, aby sprawdzić, czy istnieje jakiś wzór. Szanse są takie, że już wiesz, którą niszę (które nisze) chcesz obsługiwać; możesz po prostu nie myśleć o strategicznym sposobie rozwoju tych nisz.

Na przykład, wielu księgowych przygląda się koncentracji przedsiębiorstw, aby sprawdzić, czy w ich okolicy istnieje jakiś wzorzec, na przykład firmy technologiczne w Dolinie Krzemowej; wykonawcy robót obronnych i organizacje non-profit w Waszyngtonie lub gościnność w niektórych miejscowościach wakacyjnych. Niektóre przykłady nisz to między innymi:

Nisze przemysłowe

 • Agrobiznesy/rolnice/winnice
 • Budowa
 • Lekarze/dentyści/medykowie
 • Equine
 • Fundusze hedgingowe
 • Ropa naftowa i gaz
 • Nieruchomości
 • Organizacje religijne
 • Restauracje
 • Weterynarze

Nisze serwisowe

 • Podatki zwrotne
 • Kontraktowanie w zakresie obrony (DCAA)
 • Rachunkowość rozwodowa
 • Nieruchomość i zaufanie
 • Wsparcie kryminalistyczne/litygacyjne
 • Podatek międzynarodowy
 • Rozwiązywanie problemów IRS
 • Rachunkowość zewnętrzna/CFO/kontroler
 • QuickBooks
 • Lista płac

Kluczem jest odróżnienie Twojej praktyki od konkurencji i stanie się liderem dla danego rodzaju usług. W miarę rozwijania swojej niszowej wiedzy, łatwiej jest pozyskać nowych klientów, działać z wyższymi marżami zysku i dłużej utrzymać klientów. Teraz nadszedł czas, aby wykorzystać ożywienie w gospodarce i poprawić jakość swojej firmy.

Artykuły pokrewne:

 • Google Autorship: Krok dalej
 • Wyróżnij się i pozostań przed zawodami

O autorze:

Hugh Duffy jest współzałożycielem i dyrektorem ds. marketingu Build Your Firm, firmy zajmującej się projektowaniem stron internetowych i opracowywaniem praktyk księgowych. Hugh uczy serii Warsztatów Marketingu Księgowości; zapewnia webinaria marketingowe dla księgowych i zarządza zlecanym marketingiem dla księgowych. Można się z nim skontaktować pod numerem (888) 999-9800 wewn. 151 lub pod adresem [e-mail chroniony].