Firmy prywatne rozwijają się; wzrost sprzedaży spowalnia

Brian Hamilton, CEO Sageworks i Mark Jaffe, prezes Wielkopolskiej Nowojorskiej Izby Handlowej, omówili najnowsze dane i trendy związane z amerykańskimi firmami prywatnymi podczas forum “Analizując amerykańskie firmy prywatne”, które odbyło się 4 października 2012 r. w klubie Harvard w Nowym Jorku.

Na szczycie Hamilton mówił o wzroście sprzedaży, rentowności i znaczeniu prywatnych przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych. Ponieważ firmy prywatne generują znacznie więcej niż 50 procent produktu krajowego brutto (PKB) i 65 procent nowych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych, wyniki finansowe firm prywatnych są miernikiem kondycji całej gospodarki amerykańskiej.

Jaffe nakreślił obecne środowisko dla małych przedsiębiorstw, dostęp do kredytów i miejsc pracy.

Wzrost sprzedaży spółki prywatnej Spowolnienie

Średni roczny wzrost sprzedaży dla firm prywatnych spadł do około 5,4 proc. obecnie, z blisko 11 proc. w styczniu i z około 8 proc. w ubiegłym roku, według wskaźnika Sageworks Private Company Indicator, miara w czasie rzeczywistym na podstawie sprawozdań finansowych złożonych w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Hamilton wyraził zaniepokojenie skutkami tego spowolnienia dla rynku pracy w 2013 roku. Jeśli firmy nie zatrudniały pracowników, gdy wzrost sprzedaży był naprawdę duży, Hamilton zapytał, co będą robić teraz, gdy sprzedaż spada?

“Największym problemem dla przedsiębiorstw w tej chwili jest to, że nie wiedzą one, co się stanie z głównymi problemami fiskalnymi, które mają wpływ na ich działalność”, powiedział. Hamilton wezwał Waszyngton do stworzenia jasnej polityki w kwestiach fiskalnych. Jakość tej polityki, jak wyjaśnił Hamilton, jest mniej ważna niż pilność, z jaką polityka ta jest wdrażana; im mniej niepewności, tym lepiej.

Zwiększenie marży zysku spółki prywatnej

Prywatne spółki w 2012 r. nadal wzmacniają swoje marże zysku netto, które średnio w skali roku są obecnie ponad trzykrotnie wyższe niż w czasie głębokiej recesji. A średnie marże są o ponad trzy punkty procentowe wyższe niż przed recesją.

Średnia roczna marża zysku netto dla amerykańskich firm prywatnych, które złożyły sprawozdania finansowe w ciągu ostatnich trzech miesięcy wynosi 9,1 procent, według wskaźnika Sageworks Private Company Indicator. Roczna marża netto wynosiła średnio około 3 proc. w lutym 2010 r. i 5,8 proc. w sierpniu 2007 r.

Hamilton ostrzegał, że marże zysku nieuchronnie spadną, jeśli sprzedaż będzie nadal spowalniać. Wyjaśnił jednak, że będzie to sytuacja krótkoterminowa, ponieważ właściciele firm prawdopodobnie obniżą koszty, aby utrzymać stabilne przepływy pieniężne i żywność na swoich stołach.

O danych:

Sageworks posiada własną bazę danych sprawozdań finansowych spółek prywatnych zagregowanych według branż. Każdego dnia Sageworks zbiera około 1.000 tych sprawozdań finansowych od firm księgowych, banków i unii kredytowych poprzez model danych kooperacyjnych z klientami Sageworks. Dane są podzielone na segmenty i mogą być wyszukiwane według 1.200 kodów branżowych, siedemdziesięciu wskaźników finansowych, wielkości firmy i położenia geograficznego.

Powiązany artykuł:

  • Spółka prywatna Znaczący spadek sprzedaży

Źródło: 4 października 2012, Komunikat prasowy Sageworks