Głosowanie «House Contempt» na Lois Lerner jest oczekiwane w przyszłym tygodniu.

Izba Reprezentantów ma głosować w przyszłym tygodniu nad rezolucją dotyczącą pogardy dla Kongresu przez Lois Lerner, szefa większości Izby, Erica Cantora (R-VA), która zostanie opublikowana na tweeterze w czwartek.

Cantor ogłosił również dzisiaj, że Izba zagłosuje w przyszłym tygodniu nad dodatkową propozycją, wzywającą prokuratora generalnego USA Erica Holder’a do powołania specjalnego doradcy w dochodzeniu w sprawie ukierunkowania IRS na grupy konserwatywne.

Komisja Regulaminowa Parlamentu Europejskiego będzie głosować nad projektami ustaw dotyczącymi tych dwóch kwestii w dniu 6 maja. Przesłuchanie ma się rozpocząć we wtorek o godz. 17.00 ET.

Formalne ogłoszenie o zbliżającym się głosowaniu w sprawie pogardy zostało dokonane przez Cantora podczas jego regularnego, czwartkowego przeglądu nadchodzącego harmonogramu wystąpień, Josha Hicksa z Washington Post zgłoszonego wczoraj.

Prawodawcy House’a GOP chcą, aby Lerner został ukarany za dwukrotną odmowę odpowiedzi na pytania panelu kongresowego dotyczące IRS, co pozwoli na dodatkową kontrolę wniosków Tea Party i innych konserwatywnych grup o przyznanie statusu zwolnionego z podatku.

Jeśli Izba kontrolowana przez Republikanów zatwierdzi, zgodnie z oczekiwaniami, zarzut pogardy, głosowanie będzie najpoważniejszą konsekwencją dla każdego pracownika IRS przekazanego w ramach prawie rocznej sondy w sprawie skandalu celowniczego, napisali wczoraj Lauren French i Rachael Bade z Politico .

Lerner, były szef działu organizacji zwolnionych z podatku dochodowego od osób prawnych (IRS Exemption Organizations – EO), jest jednym z kluczowych graczy w skandalu celowym, który wyszedł na jaw prawie 12 miesięcy temu w raporcie Generalnego Inspektora Skarbu Państwa dla administracji podatkowej. Pion Organizacji Zwolnionych z Podatków (EO) jest miejscem, w którym rozpatrywane są wnioski o przyznanie statusu organizacji zwolnionej z podatku. Lerner przeszedł na emeryturę w IRS we wrześniu ubiegłego roku.

Podczas dwóch przesłuchań przed Komisją Nadzoru Izby i Reformy Rządowej – jednego w dniu 22 maja 2013 r., a drugiego 5 marca 2014 r. – Lerner odmówiła odpowiedzi na pytania prawodawców dotyczące skandalu związanego z nakierowaniem na cel i zdecydowała się powołać na swoje piąte prawo do sprzeciwu wobec samooskarżenia. Utrzymała swoją niewinność, zanim odmówiła odpowiedzi na pytania podczas jednego ze swoich wystąpień.

W dniu 10 kwietnia panel House Oversight głosował zgodnie z linią partyjną za uznaniem Lerner za obrazę Kongresu i zażądał postawienia jej zarzutów karnych za niewłaściwe wpłynięcie na IRS w celu podjęcia działań przeciwko konserwatywnym organizacjom, ujawnienie poufnych informacji o podatnikach i utrudnianie dochodzenia.

Demokraci twierdzą, że prawodawcy GOP w Izbie nie mogą zgodnie z prawem wysuwać zarzutów dotyczących pogardy wobec Lerner, argumentując, że komisja nadzoru nie uchyliła wyraźnie jej piątej poprawki ani nie nakierowała jej wyraźnie na zeznawanie lub stawienie czoła pogardom.

Republikanie przeciwstawiają się temu, że komisja skutecznie unieważniła odmowę Lerner, głosując, że zrzekła się prawa do piątej poprawki, uznając się za niewinną. Twierdzą oni również, że komisja poinformowała Lernera, że może zostać oskarżona o obrazę za odmowę odpowiedzi na pytania podczas przesłuchania w marcu zeszłego roku.

«Jeśli Lois Lerner nadal będzie odmawiać składania zeznań, to Izba będzie ją trzymać w pogardzie», powiedział w zeszłym miesiącu marszałek Izby John Boehner (R-OH). «I będziemy nadal rzucać światło na nadużycia administracji i używać wszelkich dostępnych nam narzędzi, aby ujawnić prawdę i zapewnić Amerykanom odpowiedzi, na które zasługują.»

Pogarda Głosowanie «Un-American»

Na początku tego tygodnia, prawnik Lernera, William Taylor III, powiedział w liście do liderów GOP, że trzymanie Lernera w pogardzie dla Kongresu «byłoby nie tylko niesprawiedliwe i, w rzeczy samej, nieamerykańskie, byłoby całkowicie niezgodne z Piątą Poprawką w interpretacji Sądu Najwyższego».

Przytoczył on precedensy prawne – w tym niektóre z czasów McCarthy’ego, kiedy Kongres ścigał rzekomych komunistów – aby pokazać, że sądy odmówiły podtrzymania cytatów o pogardzie dla Kongresu wobec świadków, którzy odmawiają zeznań, powołując się na przywilej piątej poprawki, zgodnie z artykułem Johna D. McKinnona z Wall Street Journal .

Taylor poprosiła o «możliwość przedstawienia Izbie powodów, dla których nie powinna obrażać pani Lerner».

Zgodnie z artykułem Hicksa, rzecznik Boehnera, Michael Steel, powiedział: «Pani Lerner może w każdej chwili uniknąć pogardy, zeznając w pełni i szczerze, ale zdecydowała się tego nie robić.»

Cantor: «Bring Charges Against Those Responsible»
.
W dniach 23-14 kwietnia komisja House Ways and Means głosowała nad publicznym ujawnieniem swoich dowodów przeciwko Lerner’owi i wysłaniem do posiadacza pisma z prośbą o postawienie Lernera przed sądem.

Zgodnie z artykułem Hicksa, Departament Sprawiedliwości powiedział, że prowadzi dochodzenie w sprawie działań IRS i że sprawa «pozostaje priorytetem», ale Wall Street Journal poinformował w styczniu, że FBI nie planuje wnieść oskarżenia karnego przeciwko Lerner.

W oświadczeniu w piątek, Cantor powiedział, że jest zadowolony, że jego koledzy – przedstawiciele Jim Jordan (R-OH) i Charles Boustany Jr (R-LA) – wprowadzili propozycję wzywającą posiadacza do powołania specjalnego doradcy «w celu zbadania skandalu IRS ukierunkowanego i wniesienia odpowiednich zarzutów przeciwko osobom odpowiedzialnym».

«Po długim i gruntownym śledztwie, komisja House Ways and Means skierowała Lois Lerner do Departamentu Sprawiedliwości w celu wszczęcia postępowania karnego za łamanie prawa przez organizacje konserwatywne. Do tej pory wydaje się, że Departament Sprawiedliwości nie podjął żadnych działań w sprawie tego skierowania», powiedział Cantor. «Nie ma wątpliwości, że skandal z IRS podważył zaufanie społeczeństwa do naszego rządu. To zbyt poważna sprawa, by pozostawić ją w gestii partyzanckich nominacji politycznych, bez względu na to, kto jest w Białym Domu».

Powiązany artykuł:

Głosy panelu House’a na Lois Lerner w pogardy