Głosy zespołu House’a na Lois Lerner w pogardzie

Zgodnie z oczekiwaniami, Komitet Nadzoru Izby i Reformy Rządowej zagłosował dziś za tym, by była urzędniczką IRS Lois Lerner w pogardzie dla Kongresu, ponieważ dwukrotnie odmówiła odpowiedzi na pytania panelu dotyczące kierowania IRS do grup konserwatywnych.

Głosowanie panelu przebiegało zgodnie z linią partyjną: 21 (Republikanie) do 12 (Demokraci). Rezolucja trafi teraz do pełnej, kierowanej przez republikanów Izby Reprezentantów na głosowanie, podczas którego prawodawcy rozważą, czy nie zwrócić się do Departamentu Sprawiedliwości USA o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Lernera, donosi Washington Post . Głosowanie w pełnym składzie Izby może odbyć się przed końcem miesiąca, poinformował CNN.

«Żądając odpowiedzi i pociągając do odpowiedzialności potężnego urzędnika państwowego za niewywiązanie się ze swoich zobowiązań prawnych, komisja ta wykonała swoje zadanie», powiedział przewodniczący Darrell Issa (R-CA) w oświadczeniu pisemnym po dzisiejszym głosowaniu. «Jeśli Izba podejmie i uchwali rezolucję, sprawa zostanie skierowana do amerykańskiego prokuratora Dystryktu Kolumbia, który zgodnie ze statutem ma obowiązek zabrać ją do wielkiej jury».

Lerner, były szef działu IRS Exemptations (EO), jest jednym z kluczowych graczy w skandalu celowym, w którym 11 miesięcy temu agencja przyznała się do dodatkowego sprawdzenia wniosków Tea Party i innych konserwatywnych grup o przyznanie statusu zwolnionego z podatku. Dział ERPO jest miejscem, w którym rozpatruje się wnioski o przyznanie statusu organizacji zwolnionych z podatku. Lerner przeszedł na emeryturę w IRS we wrześniu ubiegłego roku.

Podczas dwóch przesłuchań przed Komisją Nadzoru Izby – jednego w dniu 22 maja 2013 r., a drugiego 5 marca 2014 r. – Lerner odmówiła odpowiedzi na pytania prawodawców dotyczące skandalu związanego z celowaniem i postanowiła powołać się na przysługujące jej piątą poprawkę dotyczącą prawa do samooskarżenia. Utrzymała swoją niewinność, zanim odmówiła odpowiedzi na pytania podczas jednego ze swoich wystąpień.

Zgodnie z Washington Post , Demokraci twierdzą, że komisja nie może zgodnie z prawem wysuwać zarzutów dotyczących pogardy wobec Lerner, argumentując, że komisja nie uchyliła wyraźnie jej piątej poprawki ani nie poleciła jej wyraźnie zeznawać lub stawić czoła pogardom.

Republikanie przeciwstawiają się temu, że komisja skutecznie unieważniła odmowę Lerner, głosując, że zrzekła się prawa do piątej poprawki, uznając się za niewinną. Twierdzą oni również, że komisja poinformowała Lernera, iż może zostać oskarżona o obrazę za odmowę odpowiedzi na pytania podczas marcowego przesłuchania.

Działania Komisji Nadzoru Izby przychodzą dzień po tym, jak komisja House Ways and Means zagłosowała 23-14 razy, aby publicznie ujawnić swoje dowody przeciwko Lerner’owi i wysłać list do prokuratora generalnego Erica Holder’a z prośbą o zabranie Lerner’a do sądu.

Republikanie chcą, aby oskarżono ją o niewłaściwe wpłynięcie na IRS w celu podjęcia działań przeciwko konserwatywnym organizacjom, ujawnienie poufnych informacji o podatnikach (przestępstwo) i utrudnianie dochodzenia.

Artykuły pokrewne:

Obama: IRS» Ukierunkowanie na grupy konserwatywne «Oburzające»

Urzędnik IRS, Lois Lerner, powołuje się na piątą kadencję przed Komisją Nadzoru Domowego

Czy Lois Lerner dostanie złoty zegarek?